Architektura MuratorWydarzeniaPolska architektura w Chinach

Polska architektura w Chinach

Przygotowana przez „A-m” i MSZ podróżująca wystawa Polska. Architecture tym razem odwiedziła 30-milionowe Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association, w którym ze strony polskiej wzięli udział m.in. Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt oraz Marcin Szczelina – relacja Beaty Tylec-Skórki.

Polska architektura w Chinach
Polska delegacja. Od lewej: architekt Jan Belina-Brzozowski, redaktor Beata Tylec-Skórka, architekt Piotr Kuczyński, architekt Monika Niezabitowska, wicekonsul Agata Pieńkosz, architekci Wojciech Kotecki, Wojciech Młynarczyk i Marcin Szczelina; fot. archiwum redakcji

W połowie maja w Chińskiej Republice Ludowej odbyła się kolejna odsłona wystawy Polska. Architecture przygotowanej przez miesięcznik „Architektura-murator” i Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Tym razem można ją było oglądać w 30-milionowym Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association. Spotkanie stanowiło część programu sześciodniowej delegacji polskich architektów, w której uczestniczyli Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt, Marcin Szczelina, a także Monika Niezabitowska, polska projektantka mieszkająca i prowadzącą biuro MAAS w Chongqing. Z redakcji „Am” zaproszono do udziału redaktor Beatę Tylec-Skórkę.

Polska architektura w Chinach
Panorama Chongqing z tarasu widokowego wieżowca WFC; po lewej teatr wielki
Fot.: Beata Tylec-Skórka

W Chengdu polscy architekci spotkali się m.in. z dwoma narodowymi pracowniami architektonicznymi – China Southwest Architectural Design and Research Institute Corp. Ltd. i Engineering Design and Research Institute of Sichuan University – oraz dwoma prywatnymi biurami specjalizującymi się w architekturze wnętrz – Sigma Space Design i Jodo Design. Natomiast właściwe polsko-chińskie forum odbyło się w oddalonym o 400 km od Chengdu Chongqing, w jednej z tamtejszych bibliotek. Polscy delegaci zaprezentowali swoje biura i mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami chińskich pracowni oraz środowiska akademickiego (m.in. City Design Institute, Major Architectural and Urban Planning Institute, Yuandao Design, China Coal Design Institute, Bo Jianjian Design, China Development Research Center of Sinotrans). Po pokazywanej w tym samym miejscu wystawie Polska. Architecture, przedstawiającej 24 wybitne polskie współczesne budynki, oprowadziła zgromadzonych gości redaktor Beata Tylec-Skórka. Zadawane przez chińskich projektantów pytania dotyczyły najczęściej zagadnień rewitalizacji oraz ochrony zabytków w Polsce, w tym obiektów wpisanych na listę UNESCO. Następnie odbyła się seria wykładów polskich i chińskich architektów oraz podsumowująca dyskusja z udziałem panelistów. Głównymi tematami wystąpień były rewitalizacja i turystyka. Bardzo ciekawą prezentację przygotowała Monika Niezabitowska, która opowiedziała o niewykorzystanym potencjale terenów nadrzecznych w Chongqing. Tematyka ta łączyła się z wystąpieniem redaktor Beaty Tylec- Skórki, która przedstawiła chińskiej publiczności najnowsze polskie projekty rewitalizacji nabrzeży rzek i jezior (bulwary we Wrocławiu i Warszawie, zagospodarowanie jezior Ukiel i Paprocany). Temat ten był też omawiany podczas dyskusji podsumowującej forum. W wydarzeniu uczestniczyło około 300 osób. Pod koniec pobytu delegaci mieli okazję odwiedzić jeden z najbardziej znanych i nagradzanych budynków w Chongqing – CQ House pracowni BOA Design. Wyjazd do Chin był dla polskich architektów niecodziennym przeżyciem. To, co wydaje się nam jeszcze odległa fikcją, na przykład takie futurystyczne rozwiązania, jak metro przejeżdżające przez budynek, są tam już faktem.

Tagi:
Adaptacja kamieniołomów w prowincji Zhejiang w Chinach Transformacja kamieniołomów w miejsca służące turystom i lokalnej społeczności, przy jak najmniejszej ingerencji w ich formę, przyczynia się do rewitalizacji krajobrazu i regionu – imponujący chiński projekt opisuje Wiktor Kowalski.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Park krajobrazowy w Xingyi Międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą trzy młode biura architektoniczne z Warszawy, Lublina i Poznania, zwyciężyło w konkursie na projekt parku krajobrazowego w Xingyi w południowo-zachodniej części Chin.
Kaplica Dźwięku w Chinach W górskiej dolinie na północ od Pekinu powstaje sala koncertowa. Inspiracją do jej formy stały się właściwości przestrzeni rezonacyjnych muszli, drewnianych instrumentów, a nawet ludzkiego ucha. Za projekt odpowiada pracownia OPEN.
Centrum kulturalne w Szanghaju Wielofunkcyjny zespół Bund Finance Center zaprojektowany wspólnie przez pracownie Foster + Partners oraz Heatherwick Studio stanowi element rewitalizacji nabrzeża rzeki Huangpu w historycznej części Szanghaju. Głównym elementem założenia jest budynek centrum kulturalnego – siedziba Fundacji Fosun z charakterystyczną ruchomą elewacją. Składa się ona z trzech przesuwnych zasłon, zbudowanych łącznie z 675 metalowych rur o długości od 2 do 16 metrów, podwieszonych do automatycznie sterowanych prowadnic – pisze Maciej Lewandowski.
Biblioteka w Tiencinie Bibliotekę zlokalizowano na granicy miejskiego parku, w zespole pięciu budynków o funkcji kulturalnej zaprojektowanych przez takie pracownie jak Bernard Tschumi Architects i GMP. Geometria pięciokondygnacyjnego gmachu zmienia się od typowej, prostokreślnej bryły, do krzywoliniowej sali głównego atrium, której ściany są wielopiętrowymi regałami na książki, wyposażonymi w drabiny i chodniki umożliwiające użytkownikom dostęp na poszczególne poziomy. Górną obudowę atrium stanowią stropy zbudowane z belek stalowych podwieszonych do przestrzennych, stalowych kratownic – pisze Maciej Lewandowski.