Polska gościem honorowym na Vienna Design Week 2018: co pokażemy podczas jednego z ważniejszych festiwali wzornictwa w Europie?

i

Autor: Archiwum Architektury Design – Emergency Room, performatywna przestrzeń przygotowana na Vienna Design Week przez studentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; fot. serwis prasowy

Polska gościem honorowym na Vienna Design Week 2018

2018-09-14 16:15

Wirtualna gra poświęcona twórczości Tadeusza Kantora, 100 obiektów ilustrujących 100 lat historii polskiego wzornictwa czy najsłynniejsze logotypy i znaki graficzne to tylko niektóre z projektów reprezentujących nasz kraj podczas tegorocznego Vienna Design Week.

To już 12 edycja Vienna Design Week. Przez 10 dni, od 28 września do 7 października, austriacka stolica ponownie stanie się centrum światowego wzornictwa, dając pole do ekspresji zarówno twórcom, jak i zwiedzającym. Prezentowane wystawy pokażą miejsce designu w otaczającej nas przestrzeni, codziennym życiu i w sztuce. W ramach polskiej prezentacji, współorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Wiedniu, międzynarodowa publiczność zobaczy m.in. ekspozycję „The ABCs of Polish Design”, na której zgromadzono 100 obiektów ilustrujących 100 lat historii polskiego wzornictwa. Wśród eksponatów znajdują się zarówno meble, szkło i porcelana, jak i przedmioty codziennego użytku, a także logotypy, kroje liter, zabawki. Wystawie towarzyszy także 100 graficznych interpretacji najważniejszych ikon polskiego designu, przygotowanych przez 25 polskich ilustratorów i grafików, m.in. Małgorzatę Gurowską, Dawida Ryskiego, Patryka Mogilnickiego, Emillę Dziubak. Kuratorką „The ABCs of Polish Design” jest Ewa Solarz. Ekspozycja, współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, Gdynia Design Days oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, powstała w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Podczas Vienna Design Week zostanie zaprezentowana także VR „Cricoterie”, aplikacja oraz instalacja multimedialna przybliżająca świat Tadeusza Kantora. „Cricoterie” nie jest formą prostej gry sieciowej, a raczej zbiorem postaci i obiektów inspirowanych spektaklami eksperymentalnego teatru Cricot2, które mają rozbudzać twórczy potencjał osób wchodzących do wirtualnej rzeczywistości. Użytkownik VR „Cricoterie” staje na wirtualnej scenie, wcielając się w rolę reżysera – Tadeusza Kantora. Będzie mógł przy użyciu „kantorowskiego” instrumentarium tworzyć wizje własnych spektakli. VR „Cricoterie” został wyprodukowany przez Tale of Tales przy współpracy z Fundacją Tadeusza Kantora oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Specjalnie na Vienna Design Week studenci Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP opracowali scenariusz performatywnej przestrzeni „Design – Emergency Room”. Będzie to forma artystycznego działania interwencyjnego zmuszającego publiczność do debaty na temat najważniejszych problemów i sposobów ich rozwiązania. Emergency Room ma przypominać gabinet lekarski. Na jednej ze ścian umieszczone zostaną „szafki z lekarstwami”, czyli studenckimi projektami, rozwiązującymi poprzez design różne problemy społeczne.

Z kolei w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu zostanie zaprezentowana wystawa polskich symboli graficznych „Symbol to Logo”. Znajda się na niej projekty pokazywane w ramach dwóch edycji Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych w 1969 i 2015 roku. Celem ekspozycji jest nie tylko popularyzacja polskiego projektowania graficznego, ale też analiza formy i funkcji znaku od roku 1945 aż do dziś. Program festiwalu obejmie ponadto m.in. prezentację współpracy Studia Rygalik z austriackim projektantem Jarosinski & Vaugoin, wystawę STUDIO PROTEST: DEMOKRACJA ILUSTROWANA & GRAFICZNE POGOTOWIE, przygotowaną przez zespół Vienna Design Week i austriackie studio buero bauer oraz rozmowy i panele dyskusyjne.

Projekt polskiej prezentacji jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.