Architektura MuratorWydarzeniaPolska sekcja Biennale Urbana w Wenecji

Polska sekcja Biennale Urbana w Wenecji

"Codzienny urbanizm" i fenomen ogrodów działkowych to tematy opracowane przez polską sekcję Biennale Urbana, wydarzenia będącego alternatywą dla międzynarodowej wystawy w Wenecji.

02 - PARERGA - Wenecja
Proste Historie, PARERGA, autorzy: Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan, Rafał Śliwa

Choć międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji koncentruje się na aktualnych i istotnych dla dyscypliny zagadnieniach, jednocześnie funkcjonuje w oderwaniu od licznych problemów nękających miasto. Uzupełnieniem i alternatywą dla międzynarodowej wystawy jest Biennale Urbana, do którego działań w 2016 roku dołączyła sekcja polska Fontego de’ Polacchi. W ramach inicjatywy powołanej przez Fundację Bęc Zmiana, zaprezentowana zostanie wystawa IN/VISIBLE CITY, na którą składają się dwa projekty: Niewidzialne miasto i Proste historie.

Niewidzialne miasto, projekt zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii UAM oraz firmę Metropolis, poświęcony jest fenomenowi „codziennego urbanizmu” – oddolnym praktykom przekształcania miast. Wystawa prezentuje fotografie dokumentujące oddolne działania mieszkańców w przestrzeni miast, spontaniczne formy ich twórczej aktywności, gromadzi dowody współistnienia różnorodnych estetyk i wyobrażeń o współczesnym mieście, alternatywnych wobec wielkomiejskich, globalnych standardów. Rdzeniem projektu jest systematycznie uzupełniana internetowa baza fotografii, dokumentująca przejawy tego typu działań w Polsce.

Z kolei Proste historie, przygotowane przez zespół PARERGA (Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan, Rafał Śliwa), przedstawiają społeczny i funkcjonalny potencjał ogrodów działkowych w Polsce. Proste Historie prezentują różne wymiary ich funkcjonowania - od globalnego, poprzez urbanistyczny i architektoniczny, po społeczny. Więcej informacji: http://parerga.site/ oraz https://www.facebook.com/parerga.site.

Oprowadzanie kuratorskie, połączone z dyskusją z udziałem polskich i międzynarodowych ekspertów rozpocznie się w niedzielę 29 maja o godzinie 10:30 na placu Campiello della Maddalena na Cannaregio w Wenecji.

Kuratorki: Giulia Mazzorin, Bogna Świątkowska

Partnerzy: Polski Związek Działkowców, Culture.pl, Politechnika Wrocławska, Muzeum Architektury/Museum of Architecture - Wroclaw-PL, Teatro Marinoni (Officina Marinoni), Sale in Zucca, Momos, Festeggiamenti Malamocco, Salonistes, Spazi Docili [Docile Spaces]

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytutu Polskiego w Rzymie.

Spacer po dachach z Grupą Centrala Cykl "Dachologia.Podniebne miasto" ma zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał dachów i przyczynić się do popularyzacji idei ich zagospodarowania. W ramach spaceru 22 maja w towarzystwie architektów z Grupy Centrala będzie można odwiedzić niedostępne zazwyczaj dachy warszawskich budynków.
Mieszkaj na Wiśle! W portach Czerniakowskim i Praskim w Warszawie powstają pierwsze budynki na wodzie. Chętnych do zamieszkania na Wiśle nie brakuje, ale jakie są realne możliwości zmiany adresu na rzeczny? Temu zagadnieniu poświęcone będzie spotkanie Departamentu Propozycji organizowane przez Fundację Bęc Zmiana.
REFLEX - realizacja projektu doświetlenia ciemnych fasad budynków Od 13 czerwca w Warszawie będzie można zobaczyć pierwszą, testową realizację projektu REFLEX nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms. Na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 zamontowany zostanie system modularnych ekranów odbijających światło i kierujących je na ciemne fasady kamienic.
Super Tatra Hotel. Projekt Jakuba Szczęsnego w ramach wystawy "Schronienie" "Schronienie" to artystyczna próba zwrócenia uwagi na współczesne problemy Tatr. Do współpracy zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki. Architektoniczne spojrzenie ukazał Jakub Szczęsny, w projekcie Super Tatra Hotel.
Nowa diagnoza zawodu. Marek Sietnicki recenzuje "Koszmar partycypacji" Będąc zbiorem esejów osnutych wokół architektury, demokracji i współczesnego społeczeństwa informatycznego późnego kapitalizmu, Koszmar partycypacji jest tak naprawdę książką szukającą odpowiedzi na pytanie o prawdziwą rolę architekta w dzisiejszych czasach, które autor definiuje jako bardziej tymczasowe, przygodne, nieformalne i efemeryczne niż te, w których działali moderniści
Reinier de Graaf jurorem konkursu architektonicznego BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013. Zrównoważony rozwój miast Reinier de Graaf z holenderskiego biura architektonicznego OMA został honorowym członkiem jury konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS/2013 ogłoszonego przez BMW Group Polska i Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana