Architektura MuratorWydarzeniaPolska ze Złotym Medalem na 13. Praskim Quadriennale

Polska ze Złotym Medalem na 13. Praskim Quadriennale

Polska ekspozycja narodowa zatytułowana „Post-Apocalypsis” została nagrodzona Złotym Medalem PQ 2015 w kategorii Sound Design. To pierwszy Złoty Medal dla naszej wystawy od 36 lat.

Kuratorka Agnieszka Jelewska zaprosiła do współpracy zespół artystów i ekspertów, w tym znanego polskiego architekta i scenografa Jerzego Gurawskiego, Michała Cichego, Pawła Janickiego, Michała Krawczaka i Rafała Zapałę.

Stworzona przez nich instalacja ma wymiar interaktywny, angażujący odbiorcę - dźwięk, pogoda i polityka (główne hasła tegorocznej edycji PQ) tworzą tu niezwykły ekosystem. Zwiedzających otacza audiosfera skomponowana z danych pogodowych pobieranych na bieżąco z wybranych punktów na Ziemi – miejsc doświadczonych katastrofami czy brutalną ludzką ingerencją. Ten postapokaliptyczny pejzaż wypełniają kikuty drzew, które po przytknięciu do nich głowy „przemawiają” fragmentami tekstów polskich romantyków. Bezpośrednią inspiracją dla instalacji był spektakl Jerzego Grotowskiego „Apocalypsis cum figuris”, jedno z najważniejszych przedstawień XX wieku.

Wyróżniała się również polska sekcja studencka, gdzie widzowie w pustej sali, kierowani głosem płynącym ze słuchawek, sami mieli stworzyć swój wyobrażony spektakl. Praca, której autorami są Małgorzata Wdowik, Tamara Antonijevic oraz Robert Läßig, znalazła się wśród trzech nominowanych wystaw w kategorii najlepiej zapowiadających się talentów.

Koordynatorem polskich ekspozycji na PQ 2015 jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a organizatorem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Praskie Quadriennale to największe na świecie wydarzenie poświęcone sztukom wizualnym i performatywnym. W tym roku wzięło w nim udział blisko 80 krajów. W sumie przyznane zostały 22 nagrody, między innymi w takich kategoriach jak właśnie dźwięk, projekt przestrzenny ekspozycji, zdolność prowokowania dialogu czy innowacyjność. Wystawy PQ2015 można oglądać jeszcze do 28 czerwca.

Tagi:
Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
World Architecture Festival 2018 W 2018 roku World Architecture Festival miał miejsce w Amsterdamie, a temat tej edycji dotyczył tożsamości. Jury składające się z ponad 130 sędziów (m.in. David Adjaye, Jeanne Gang, Rem Koolhaas) zrecenzowało ok. 500 projektów z 57 krajów. Za Budynek Roku uznana została singapurska inwestycja publiczna – Kampung Admiralty biura WOHA. Zarówno w tym przypadku, jak i w innych zwycięskich pracach ważna okazała się idea zrównoważonego rozwoju – relacja Jakuba Figela i Filipa Kurasza.
Festiwal Otwarte Mieszkania po raz drugi Dwa majowe weekendy: 12-13 oraz 19-20 maja będą szansą, by zobaczyć wyjątkowe krakowskie wnętrza, zwykle niedostępne dla publiczności.
NARRACJE 2017 NARRACJE to odbywający się od 2009 roku gdański festiwal, którego kuratorzy eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje pozwalają na nowo odkryć różne miejsca w tym mieście. Na propozycje projektów do realizacji w ramach wydarzenia organizatorzy czekają do 15 września.
Rzeszów 2050 Tematem przewodnim tegorocznego rzeszowskiego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie Rzeszów w 2050 roku. Na przełomie maja i czerwca, w ramach Architygodnia organizowanego przez SARP, do miasta przyjadą tak znani polscy architekci, jak Zbigniew Maćków, Stanisław Deńko, Kazimierz Łatak oraz Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z medusagroup.
Praskie scenografie. Quadriennale Praskie Quadriennale to największe światowe wydarzenie dotyczące scenografii – tej scenicznej, ale też nowych praktyk, takich jak site-specific performance i działania w przestrzeni miejskiej.