Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Polski neon

2009-11-13 1:00

Na wystawie "Warsaw – Polish Neon" można zobaczyć fotografie warszawskich neonów z okresu PRL-u. Autorką zdjęć jest Ilona Karwińska, która na co dzień prowadzi studio fotograficzne w Londynie.

na zaproszenie Ambasadora Ronalda DofingaFondation de l’Architecture, Luxembourg

14.11.2009 (zamknięcie wystawy) Luksemburg

Ilona Karwińska, od kilku lat zajmująca się dokumentowaniem warszawskich neonów w ramach projektu „Polski neon”, pokaże teraz swoje zdjęcia na wystawie w Luksemburgu. Wystawa odbędzie się w dniach 14 października – 14 listopada w Fundacji Architektury (Fondation de l'Architecture).Artystka pojedzie do Luksemburga ze swoimi pracami na zaproszenie Ambasadora tego państwa w Polsce Ronalda Dofinga, który sam interesuje się sztuką i dziedzictwem artystycznym PRL-u.

Na wystawie, oprócz zdjęć najbardziej znanych warszawskich neonów zaprezentowanych w formie klasycznych, dużoformatowych odbitek, jak i podświetlanych kasetonów, pokazane zostaną prawdziwe neony. Są to uratowane „Kino Praha” (pochodzące ze zburzonego w 2004 roku budynku kina), szlaczek z „Tkanin Dekoracyjnych” (do niedawna zdobiący sklep z dywanami oraz tkaninami na ul. Nowowiejskiej) i odnowiony „Berlin” (wiszący nad sklepem ze sprzętem elektrycznym, a wcześniej z upominkami przy ul. Marszałkowskiej). Zostanie też zaprezentowany neon „Ambasador”, pochodzący z restauracji o tej nazwie, mieszczącej się niegdyś przy Al. Ujazdowskich. Znak ten został ocalony przez samego Ambasadora Luksemburga. Dzięki jego staraniom neon udało się odnowić.

Ilona Karwińska na co dzień mieszka i pracuje w Londynie. Na niezwykłość warszawskich neonów zwrócili uwagę jej angielscy znajomi, którzy odwiedzili Polskę w grudniu 2005 roku. Karwińska zaczęła dokumentować warszawskie neony w połowie 2006 roku. Efektem jej pracy była wystawa „Polski neon” pokazana po raz pierwszy w galerii w Covent Garden w centrum Londynu w maju 2007 roku. Wędrujące prace wystawiano w londyńskim Soho, centrum wzornictwa, w październiku 2007 roku, gdzie spotkała się z dużym zainteresowaniem z uwagi na walory artystyczne prezentowanych neonów.Wreszcie, w listopadzie 2007 roku ekspoycja została przewieziona do Polski i pokazana w Pałacu Kultury i Nauki. Ukoronowaniem i podsumowaniem zainteresowania neonami był wydany przez Gazetę Wyborczą w grudniu 2008 roku album „Warszawa. Polski neon”.

Efekty działań Ilony Karwińskiej przyczyniły się do ożywienia dyskusji na temat wartości warszawskich neonów i ich przyszłości. Projekt „Polski neon” wpisuje się w szereg mających teraz miejsce przedsięwzięć neonowych w stolicy.


Informacje: Fondation de l’Architecture et de l’Ingénierie, 1, rue de l’Aciérie, http://www.fondarch.lu/, http://www.ilonakarwinska.com/