Architektura MuratorWydarzeniaPolski program do analizy chłonności działek

Polski program do analizy chłonności działek

Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.

Polski program do analizy chłonności działek
Analizy chłonności działki wykonana przez komputer; il. serwis prasowy

Głównym celem zespołu Designbotic i Roark Studio jest stworzenie narzędzia, które będzie wspierać urbanistów, architektów oraz deweloperów w procesie wstępnej analizy działek. Pierwsza wersja programu, która powstaje z myślą o rynku polskim i jest oparta na rodzimych przepisach, została przetestowana podczas „architektonicznego hackathonu” w dniach 20-21 kwietnia. Cztery zespoły architektów z pracowni Roark Studio oraz zespół programistów z Designbotic w formie zabawy rywalizowały ze sobą, analizując zadane działki. Celem warsztatów była weryfikacja wczesnego prototypu, znalezienie błędów oraz przestrzeni do usprawnień, a także uwypuklenie różnic między pracą projektantów a działaniem programu, a następnie porównanie wyników. Wnioski z wydarzenia zaczęto już wprowadzać do kolejnej wersji oprogramowania.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych |

Zespół programistów bezpośrednio przyjrzał się procesom projektowym każdego z zespołów. To wykazało, że mimo identycznie postawionego celu, ścieżki postępowania są mocno zróżnicowane. Najciekawsze różnice dotyczyły kwestii kompozycyjnych oraz optymalizacji – ćwiczenie pokazało, że architekci myślą wielowątkowo mając na uwadze zarówno kwestie kosztowe, przestrzenne, ale również kompozycyjne
– mówi Kacper Radziszewski, partner w Designbotic.

Polski program do analizy chłonności działek
Analizy chłonności działki wykonana przez człowieka; il. serwis prasowy

Architekci zapoznali się z możliwościami programu i wykazali duże zainteresowanie w wykorzystaniu go w realnych projektach nad którymi aktualnie pracują. Największe wrażenie zrobiła na nich automatyczna weryfikacja wymaganego nasłonecznienia oraz przesłaniania w kontekście zabudowy istniejącej oraz rzeźby terenu, które generowane są automatycznie na podstawie uwolnionych danych geodezyjnych.  Narzędzie to pomoże nam szybko analizować wiele wariantów zabudowy. Będzie to nieoceniona pomoc w konkursach architektonicznych oraz koncepcjach – dodaje Jakub Bladowski, prezes Roark Studio.

Czytaj też: Projektowanie generatywne |

Latem planowane jest kolejne wydarzenie tego typu – jednak tym razem oprócz zespołów architektów i programistów w eksperymencie ma wziąć udział także zespół mieszany – będzie to prolog do kolejnej fazy prac, w której za pomocą uczenia maszynowego program nabędzie „ludzki sposób myślenia” o przestrzeni. Oprogramowanie będzie dostępne w wersji beta w 2023 roku, zaś w wersji komercyjnej w 2024. Dodatkowo, firma Designbotic będzie świadczyć usługi wykorzystania oprogramowania na zasadzie szybkiej analizy, bez konieczności zakupu licencji dla klienta końcowego. Projekt realizowany jest we wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w oparciu o program dotacji „Szybka Ścieżka”

Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Prototypowy dom TECLA Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA projektu biura Mario Cucinella Architects pisze Wiktor Kowalski.
Innowacje to nasza codzienność O rosnącym w Europie trendzie na termomodernizację, edukacji technologicznej i wyzwaniach, jakie stawia przed branżą budowlaną dzisiejszy rynek rozmawiamy z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, menedżerem ds. Komunikacji B2B w firmie WIŚNIOWSKI.
Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping w Dali Skomplikowana tektonika dachu wymagała zaprojektowania kratownicy o unikalnej geometrii węzłów i dużej dokładności wykonania prefabrykowanych elementów. O technicznych aspektach realizacji Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping według projektu Studio Zhu-Pei pisze Wiktor Kowalski.
Westbeat. Innowacyjna architektura z Amsterdamu Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.
Interfejs mózg-komputer w projektowaniu architektonicznym Polski start-up Designbotic pracuje nad wykorzystaniem elektroencefalografii w dziedzinie projektowania architektonicznego. Właśnie udało się im wykonać z sukcesem interfejs, który pozwala na bezbłędne sterowanie modelem budynku przy pomocy fal mózgowych. O wstępne podsumowanie badań poprosiliśmy architekta Kacpra Radziszewskiego, współzałożyciela Designbotic.