Architektura MuratorWydarzeniaPolsko - szwajcarskie warsztaty urbanistyczne w warszawskiej siedzibie SARP

Polsko - szwajcarskie warsztaty urbanistyczne w warszawskiej siedzibie SARP

Warszawski oddział SARP, Ambasada Szwajcarii w Polsce i Magazyn Hochparterre organizują pierwsze polsko-szwajcarskie Warsztaty Urbanistyczne Urban Laboratory. Warszaty odbywać się będą od 11 do 14 kwietnia w pałacu Zamoyskich w Warszawie: rejestracja rozpoczęta

Urban Laboratory

Celem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń urbanistów z Polski i Szwajcarii. Program podzielony został na panele dotyczące budownictwa mieszkaniowego, przestrzeni publicznej i jej roli w obu krajach, problemamów efektywności energetycznej. Ze względu na organiczoną liczbę miejsc, wymagana jest rejestracja na stronie internetowej organizatora: formularz zgłoszeniowy.


Czwartek, 11 Kwietnia 2013

Otwarcie Warsztatów Urbanistycznych
godz. 18.00, Siedziba SARP, ul. Foksal 2
Mowa powitalna: Ambasador Szwajcarii Lukas Beglinger

Panel I - Przestrzeń publiczna (Rethinking Public Space)
godz. 18.15, Siedziba SARP, ul. Foksal 2

Moderator: Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana
Prelegent PL: Krzysztof Domaradzki, Dr. Inż. Architekt, Warszawa
Prelegent CH: Stephan Herde, Rotzler Krebs Partner Landschaftsarchitekten, Winterthur

Przestrzeń publiczna rozproszona między budynkami i tętniąca życiem tworzy tkankę miejską. Od dłuższego czasu jest ona zaniedbywana, niezdefiniowana, często poświęcana na rzecz transportu samochodowego. Znaczenie przestrzeni publicznej w świadomości społeczeństwa szwajcarskiego zdecydowanie wzrosło w ostatnich dwóch dekadach. Także w Warszawie od kilku lat zauważa się starania, aby stworzyć przestrzeń publiczną przyjazną mieszkańcom i zachęcającą do przebywania w niej. Jest jeszcze dużo do zrobienia w tym obszarze. Jakie kryteria mają znaczenie przy projektowaniu miejsc publicznych w Szwajcarii, a jakie w Polsce? Jakie błędy popełniano w przeszłości? Jak można ich dzisiaj uniknąć? Czy istnieją różnice w postrzeganiu przestrzeni miejskiej w obydwu krajach?

Na koniec dyskusji: Networking cocktail oferowany przez ambasadę Szwajcarii

Piątek, 12 Kwietnia 2013

Panel II - Konkursy architektoniczne – narzędzie do rozwiązywania problemów urbanistycznych?
godz. 18.00, Siedziba SARP, ul. Foksal 2

Moderator: Dariusz Hyc, SARP Warszawa
Prelegent PL: Michał Borowski, Naczelny Architekt Miasta Warszawy 2003–2006
Prelegent CH: Michael Hauser, Naczelny Architekt Miasta Winterthur

W Szwajcarii ukształtowała się długa tradycja organizowania konkursów architektonicznych i urbanistycznych. Jest ona jednym z głównych elementów zapewniających wysoką jakość architektury tego kraju. Konkursy obejmują szeroki zakres zadań, od projektowania małych budynków, aż po całe zespoły urbanistyczne i wielkie osiedla. Poprzez aktywne działania władz narzędzie te stosowane jest coraz częściej w projektowaniu prywatnych przedsięwzięć. Przy organizowaniu konkursów w Polsce często słyszy się o różnych problemach, czy też fiasku całego przedsięwzięcia. Tak było w przypadku planowania obszaru wokół Pałacu Kultury i Nauki w 1992 lub też przy projekcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2005. Jakie cele można zrealizować za pomocą konkursów architektonicznych, a jakich się nie uda osiągnąć? Jak powinien zostać przygotowany konkurs, aby zakończył się sukcesem? Jakie problemy pojawiają się przy organizacji konkursów w Polsce i Szwajcarii?

Na koniec dyskusji: Networking event

Sobota, 13 Kwietnia 2013

Panel III - Budownictwo mieszkaniowe
godz. 14.00, Siedziba SARP, ul. Foksal 2

Moderatorzy: Werner Huber i Łukasz Pietrzak, ‹Hochparterre›
Prelegent PL: Maciej Miłobędzki, JEMS Architekci, Warszawa
Prelegent PL: Jacek Bielecki, Polski Związek Firm Deweloperskich
Prelegent CH: Andreas Hofer, Architekt, Spółdzielnia Mieszkaniowa ‹Mehr als Wohnen›, Zurych

Tanie budownictwo mieszkaniowe jest dużym problemem, zarówno w Zurychu jak i w Warszawie. W Zurychu jest około 25% publicznych budynków mieszalnych (komunalnych lub spółdzielczych). Do roku 2050 udział ten powinien zwiększyć się do jednej trzeciej. Projekt ‹Mehr als Wohnen› (‹Więcej niż mieszkać›) realizowany przez kilka spółdzielni jest przykładem innowacyjnego podejścia do tradycji budownictwa tego typu. W Warszawie mieszkalnictwo spółdzielcze i komunalne odgrywa coraz mniejszą role. Miasto nie jest aktywne w tym obszarze, a spółdzielnie z racji historycznych naleciałości poprzedniego systemu, cieszą się złą opinią. Na czym polegają różnice między polityką mieszkaniową Szwajcarii i Polski? Jak funkcjonuje publiczne budownictwo mieszkaniowe w Zurychu i jak z tych doświadczeń mogłaby skorzystać Warszawa?

Panel IV – Efektywność energetyczna
godz. 16.00, Siedziba SARP, ul. Foksal 2

Moderator: Stephan Mäder, Wyższa Skoła Nauk Stosowanych ZHAW (Moderator)
Prelegent PL: Dariusz Śmiechowski, Architekt, Warszawa
Prelegent CH: Peter Schürch, Halle 58 Architekten, Bern, Profesor Berner Fachhochschule, Burgdorf

W dzisiejszych czasach kwestia oszczędności energii jest nieodłączną częścią projektu. Wielu architektów prowadzi dyskusję, jak radzić sobie z tym problemem. Certyfikaty typu Minergie-P definiują jasne kryteria dla budynków niskoenergetycznych. Mimo to są one często kwestionowane. Jedni narzekają na konieczność stosowania wentylacji i wymienników ciepła, inni czują, że ich wolność twórcza jest ograniczana. Jakie są alternatywne rozwiązania dla budownictwa niskoenergetycznego w Szwajcarii i Polsce? Czy mają one szansę łączyć funkcjonalność z estetyką formy architektonicznej?

Na koniec dyskusji: Closing cocktail

Polsko - szwajcarskie warsztaty urbanistyczne Urban Laboratory
11-14 kwietnia 2013
SARP oddział Warszawa
Pałac Zamoyskich, ul. Foksal 2

Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.