Architektura MuratorWydarzeniaPółwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci

Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci

Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci
Propozycja zagospodarowania półwyspu Drewnica w Gdańsku, proj. JEMS Architekci

W 2018 roku poznaliśmy koncepcję zagospodarowania półwyspu Drewnica na gdańskim Młodym Mieście. Na zlecenie spółki  SCG (Stocznia Centrum Gdańsk) opracowało ją warszawskie biuro JEMS Architekci. Na 19-hektarowej działce autorzy zaproponowali nowe budynki biurowe i mieszkalne oraz przestrzenie publiczne z wkomponowanymi elementami historycznej infrastruktury przemysłowej. Według koncepcji nowa zabudowa miała nie przekraczać wysokości koron drzew znajdujących się w pobliżu, choć zaplanowano również trzy, maksymalnie 55-metrowe dominanty: u zbiegu ulic Stolarzy i Malarzy, na końcu basenu Marii Konopnickiej oraz na początku ul. Monterów.

Czytaj też: Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta |

Jak tłumaczy Jerzy Szczepanik-Dzikowski, projektanci nie koncentrowali się jedynie na nowej zabudowie: Są tu historyczne torowiska, poruszające się po nich dźwigi, wiele ciekawych elementów. Nie myśleliśmy o tym, że wszystko tu trzeba wyczyścić, pomalować, by sprawiało wrażenie nowego. Wszystko, co jest swego rodzaju „nawarstwieniem”, jest ważne i decyduje o charakterze tego miejsca, więc jeśli są tu stare konstrukcje, instalacje, nawet nie najwyższego standardu fragmenty zabudowy, to warto je zachować, bo to one decydują o klimacie tego miejsca. Bardzo chcielibyśmy także, by zachowane zostały historyczne nazwy ulic, bo również one są świadectwem historii.

Jemsi zaplanowali też poprowadzenia zielonych bulwarów oraz alei wzdłuż brzegów Martwej Wisły, tak by tworzyły jeden ciąg spacerowy, łączący tereny postoczniowe z Głównym Miastem, Długim Pobrzeżem i Długim Targiem, a ponadto przewidzieli cztery główne place publiczne: przy dawnej Traserni, na ul. Elektryków, na końcu basenu Marii Konopnickiej oraz u zbiegu ulic Stolarzy i Malarzy.

Nowy pomysł na półwysep Drewnica: konsultacje

Obecnie SCG chce przeprowadzić konsultacje społeczne na temat zagospodarowania półwyspu Drewnica i zapowiada, że w ich trakcie przedstawiony zostanie nowy projekt Jemsów. Do dyskusji zaprasza mieszkańców, aktywistów, ekspertów, przedstawicieli samorządów oraz inwestorów. W ramach konsultacji odbędą się warsztaty dla mieszkańców, debaty eksperckie i panele dyskusyjne. Do ich przeprowadzenia spółka zaprosiła gdańskie stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Czytaj też: Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje |

Zależy nam, żeby w czasie warsztatów wspólnie z interesariuszami opracować jak najlepszy plan funkcjonalny dla terenu SCG, aby była to przyjazna przestrzeń, o której każdy będzie mógł powiedzieć, że chętnie tam przychodzi, czuje się tu dobrze i lubi spędzać czas – mówi Krzysztof Sobolewski, prezes spółki SCG. Wszystkie wydarzenia w ramach konsultacji odbędą się w  NOMUS-ie Nowym Muzeum Sztuki, przy ul. Stefana Jaracza 14. Więcej informacji na stronie: scg.pl/dialog.

Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci
Półwysep Drewnica w Gdańsku; fot. Michał Szlaga
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku [NOWE WIZUALIZACJE] Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół mieszkaniowo-biurowy pod nazwą Żurawie otrzymał już pozwolenie na budowę. Obecnie rozpoczyna się sprzedaż mieszkań w pierwszym etapie inwestycji.
Autor: Piotr Prus
Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji Nie Bjarke Ingels Group, ale JEMS Architekci zaprojektują ostatecznie zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli. Nowa koncepcja zakłada między innymi przekształcenie reliktów tzw. Domu Słowa Polskiego w dwupoziomowy ogród. Zabudowa będzie też znacznie wyższa.
Osiedle Ursynów #22 projektu JEMS Architekci Na warszawskim Ursynowie powstanie budynek mieszkalny z 11-piętrową dominantą projektu biura JEMS Architekci. Inwestycja pod nazwą Osiedle Ursynów #22 ma się zakończyć w 2024 roku.
Dobiega końca realizacja ambasady RP w Berlinie według projektu Jemsów Na budynku ambasady RP w Berlinie zawisła wiecha. Obiekt według projektu biura JEMS Architekci ma zacząć działać za rok. Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy reprezentacyjnej Unter den Linden.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.