Architektura MuratorWydarzeniaPop-up szkoła: nowe życie liceum Hoffmanowej

Pop-up szkoła: nowe życie liceum Hoffmanowej

Kolejna okazja, by zwiedzić zespół szkół przy ul. Emilii Plater projektu Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza. A wszystko za sprawą modelki Anji Rubik.

Pop-up szkoła: nowe życie liceum Hoffmanowej
Widok wystawy „Spór o odbudowę”, 7. edycja festiwalu Warszawa w Budowie, budynek dawnej szkoły przy Emilii Plater 29; fot. Bartosz Stawiarski

Szkołę u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater według projektu Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza oddano do użytku w 1960 roku. Przez wiele lat miała tu siedzibę Szkoła Podstawowa nr 171 im. Wojska Polskiego (z czasem przekształcona w gimnazjum) oraz słynne Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej. W 2013 roku obie szkoły musiały wyprowadzić się z zajmowanych budynków – stołeczny ratusz postanowił bowiem sprzedać blisko hektarową działkę, na której stały pod realizację nowych wieżowców. Trzy lata temu opuszczone mury były tłem głośnej wystawy Spór o odbudowę.

Działki do dziś nie udało się sprzedać, za to w lipcu tego roku wojewódzki konserwator wpisał budynki do ewidencji zabytków. Modernistyczny zespół będzie można zwiedzić do 23 września. A wszystko za sprawą Anji Rubik, która w dawnym kompleksie na kilka dni otwiera pop-up szkołę. Przedsięwzięcie związane jest z promocją książki #SEXEDPL (W.A.B. 2018), zawierającej rozmowy z kilkunastoma specjalistami na temat dojrzewania, miłości i seksu. Wszystkie wywiady przeprowadziła sama modelka. W Polsce seks wciąż jest tematem tabu, nawet wśród dorosłych – twierdzi Rubik. Jej inicjatywa jest odpowiedzią na brak odpowiedniej edukacji seksualnej w polskich szkołach.

Podobnie jak przy poprzednich projektach, modelka zaprosiła do współpracy zespół doświadczonych ekspertów. Szkoła #SEXEDPL otworzy się 19 września. Lekarze, pedagodzy, seksuolodzy, edukatorzy i edukatorki poprowadzą w niej warsztaty i wykłady. W programie zajęć zaplanowano kilkanaście spotkań dla młodzieży – m.in. warsztaty na temat samoakceptacji, metod antykoncepcji, zapobiegania infekcji HIV, świadomej zgody i wiele innych, a także pokazy filmów, specjalną czytelnię i strefę chill-outu do swobodnej wymiany zdań i doświadczeń. Odwiedzający na miejscu będą mogli napić się kawy, porozmawiać bez tabu o seksie, spędzić wspólnie czas, a także spotkać się ze znanymi osobami wspierającymi ruch #sexedpl.

Szkoła #SEXEDPL z założenia ma być miejscem otwartym i przyjaznym dla wszystkich. Młodzież i rodzice będą mogli porozmawiać z przedstawicielami fundacji i NGO-sów. Swoje stanowiska zaplanowali m.in. Grupa Ponton, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Społeczny Komitet ds. AIDS, IFMSA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny. Pełen program wydarzenia dostępny tu.