Porwanie Europy

Pokaz filmu dokumentalnego o warszawskiej architekturze dwudziestolecia międzywojennego (w reżyserii Jadwigi Kocur, autorki Dwugłowego Smoka).

PORWANIE EUROPY to 40-to minutowy film dokumentalny, pokazujący przez pryzmat historii Europy 20 lecia międzywojennego fenomen Warszawy, miasta które jak w soczewce skupiało w sobie wszystko to co wygrała Europa roku 1918 i przegrała Europa roku 1939.

Jest to filmowa opowieść o podjętej przez nowo utworzone na zgliszczach pierwszej wojny światowej demokracje europejskie próbie konstruowania nowego porządku, nowego człowieka i nowego społeczeństwa. O walce o nowy lepszy świat i o marzeniach, które poległy w zderzeniu z rzeczywistością roku 1939.

Wysoce interesującym tłem dla tej opowieści jest właśnie architektura, która niczym swoisty kod genetyczny pozostawia trwały i namacalny zapis historii. Fenomenem Warszawy tamtych czasów jest fakt, że obok przetrwałego do dzisiaj miasta z cegły i betonu, stali i szkła istnieje jeszcze drugie miasto – Warszawa nie-zaistniała, Warszawa marzeń niespełnionych, często zapomnianych. Warszawa pourywanych osi, zagubionych w podwórzach budynków, donikąd prowadzących ulic jest częścią tożsamości tego miasta, tworząc długi katalog nigdy-nie-powstałych budynków budynków i regulacji urbanistycznych, układających się w fascynującą historię miasta.

Opowiadana historia Warszawy dzieje się w dwóch przestrzeniach, które jednak wzajemnie się warunkują i przenikają. Pierwsza przestrzeń to przestrzeń marzeń, popychających ludzi do wielkich działań, czas realizacji snów o potędze. Drugą przestrzenią jest uniwersalny świat symboli, dzięki któremu widz będzie miał możliwość zobaczyć Warszawę w szerokim kontekście problemów jakie nurtowały Europę dwudziestolecia międzywojennego i ich konsekwencji. Elementem spinającym te dwa poziomy jest warszawska architektura i sztuka tego okresu – rzeźby, rysunki, projekty architektoniczne i teorie. Wszystko to razem przeniesie widza do miasta, w którym –niczym w zwierciadle może przeglądać się cała współczesna Europa

Specjalnie na potrzeby filmu powstały rekonstrukcje najważniejszych założeń architektonicznych Wielkiej Warszawy, Warszawy która nie zaistniała, pozostając jedynie przelaną na papier projekcją architektów i po raz pierwszy wybudowanych wirtualnie w filmie. Będą mogli Państwo zobaczyć m.in:

Reprezentacyjna Dzielnica Marszałka Piłsudskiego
Świątynia Opatrzności Bożej
Plac Piłsudskiego
Tereny Wystawy Powszechnej
Dworzec Centralny

Dodatkowym walorem filmu jest specjalnie zakomponowana muzyka łącząca elementy muzyki rozrywkowej epoki Warsa i Petersburskiego w nowoczesnych aranżacjach zakomponowanych i wykonanych przez Zbigniewa Wegehaupta oraz zaproszonych muzyków jazzowych, nagrana w studiu Polskiego Radia.

Film jest realizowany dwoma kamerami z zastosowaniem różnych technik operatorskich. Dopełnieniem obrazu filmowego będą animacje komputerowe, grafiki oraz zdjęcia i filmy archiwalne.

W filmie w roli ekspertów występują:
Prof. Andrzej Olszewski
Dr Magdalena Gawin
Prof. Marta Leśniakowska
Jarosław Trybuś

Scenariusz i reżyseria: Jadwiga Kocur (autorka Dwugłowego Smoka www.dwuglowysmok.com)
Film powstał we współpracy z ISOVER Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pokaz zamknięty. Wstęp tylko za zaproszeniami do pobrania na www.porwanieeuropy.com

fotka z /zdjecia/porwanie_art.jpg
fotka z /zdjecia/isovwr(1).jpg
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na pierwszy publiczny pokaz filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Zmarłego niedawno Stanisława Niemczyka wspominają przyjaciele i współpracownicy, a także śląscy architekci m.in. Tomasz Konior, Przemo Łukasik, Ryszard Nakonieczny i Robert Skitek.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie Do pięciu różnych miast zawita pokazywany wcześniej tylko raz w Polsce film o urbanistycznej działalności amerykańskiej aktywistki miejskiej. Pokazy będą towarzyszyć premierze polskiego zbioru tekstów Jane Jacobs.
MIASTOmovie – wiele wymiarów sąsiedztwa Tegoroczną edycję festiwalu MIASTOmovie, odbywającą się pod hasłem Sąsiedztwo, otworzyła ekspozycja Natalii Gołubowskiej poświęcona przestrzeni klatek schodowych, które są nośnikiem informacji o relacjach panujących między sąsiadami. To przestrzeń trochę własna, a trochę wspólna, niepubliczna i nie do końca prywatna. W programie oprócz licznych filmów znalazły się też debaty, targ książek oraz wycieczka po ogrodach działkowych na wrocławskim Ołbinie – relacja Aleksandry Czupkiewicz.