Architektura MuratorWydarzeniaPostmodernizm w architekturze polskiej. Nowa książka wydawnictwa 40.000 malarzy

Postmodernizm w architekturze polskiej. Nowa książka wydawnictwa 40.000 malarzy

Wydawnictwo 40.000 Malarzy przygotowuje antologię tekstów poświęconych postmodernizmowi w polskiej architekturze; do 15 listopada nadsyłać można propozycje tekstów


Antologia przygotowywana pod redakcją Lidii Klein  jest  stanowi próbę opisania zjawiska ważnego dla polskiej architektury. Pomysłodawcom projektu zależy na przedstawieniu tego prądu w szerokiej perspektywie, uwzględniającej poza kategoriami stylowymi także związki architektury z transformacją ustrojową  i jej konsekwencjami dla przestrzeni architektonicznej.
Pomysłodawcy antologii czekają na:
- teksty przekrojowe o charakterze problemowym i/lub teoretycznym
- studia konkretnych przypadków architektonicznych lub urbanistycznych

Teksty mogą dotyczyć kwestii takich jak: zasadność stosowania kategorii postmodernizmu w odniesieniu do architektury polskiej i jej granice, relacja pomiędzy praktyką architektoniczną a teoriami postmodernistycznymi, obecność teorii postmodernistycznych w ramach kształcenia architektonicznego, architektura postmodernistyczna a konserwacja i ochrona zabytków, postmodernizm a transformacja ustrojowa, relacja postmodernizmu do kwestii  „kosmopolityzmu” architektury i westernizacji przestrzeni publicznej.

Planowana publikacja ma mieć interdyscyplinarny charakter, oczekiwane są zgłoszenia architektów, historyków sztuki, urbanistów,  kulturoznawców, antropologów, socjologów czy badaczy urban studies.

Propozycje tekstów i abstrakty (nie dłuższe, niż 300 słów) do 15 listopada 2012 roku nadsyłać można na adres: wydawnictwo@40000malarzy.pl

10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2018 roku [WIDEO] Polska architektura staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką, a rodzimi projektanci są coraz częściej doceniani w międzynarodowych konkursach i plebiscytach. Co pod tym względem przyniesie nam nadchodzący rok? Prezentujemy 10 wyczekiwanych od dawna realizacji, które mają być oddane do użytku w 2018 roku.
Architektki – promocja książki oraz spotkanie z Martą Leśniakowską i Ewą Kuryłowicz Nakładem wydawnictwa EMG właśnie ukazała się książka „Architektki” poświęcona sześciu projektantkom, które wywarły znaczący wpływ na polską architekturę. Z tej okazji w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się spotkanie promujące publikację z udziałem m.in. Marty Leśniakowskiej i Ewy Kuryłowicz.
Afrykarium we Wrocławiu Prosty, obłożony czarnym corianem budynek o kubaturze 184 000 m3 stanąć miał w jednej osi ze znajdującą się nieopodal Halą Stulecia, co groziło skreśleniem zabytkowego obiektu z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największym wyzwaniem dla autorów było więc wpisanie go w historyczny kontekst, ale także zapewnienie szczelności posadowionej w wodzie części podziemnej i wykonanie dachu o rozpiętości dochodzącej do 43 metrów – o realizacji piszą Dorota i Mariusz Szlachcicowie oraz Maciej Minch.
Przedszkole Mali odkrywcy w Chróścicach Realizacja wrocławskich architektów jest świetnym przykładem design thinking, czyli wykorzystania w jednym projekcie zintegrowanej, specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin
Elastyczny sześcian Autorzy rozbudowy Zachęty o kilkanaście lat wyprzedzili projektantów paryskiego Centrum Pompidou. Ruchome elementy miały zapewnić elastyczność i zmienność przestrzeni.
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.