Architektura MuratorWydarzeniaPraskie scenografie. Quadriennale

Praskie scenografie. Quadriennale

Praskie Quadriennale to największe światowe wydarzenie dotyczące scenografii – tej scenicznej, ale też nowych praktyk, takich jak site-specific performance i działania w przestrzeni miejskiej.

Praskie scenografie. Quadriennale
Szkic autorstwa Jerzego Gurawskiego pokazujący aranżację polskiej wystawy

Swoje osiągnięcia podczas tegorocznej, trzynastej już wystawy zaprezentuje ponad 60 krajów, zaplanowano też bogaty program wykładów, warsztatów, projektów w przestrzeni publicznej i spacerów.

PQ 2015 ma być "żyjącą wystawą" osadzoną w kontekście historycznego centrum Pragi. Jej główne hasło SharedSpace: Music Weather Politics opisuje scenografię jako potężną i czasami niewidzialną siłę, która wywiera na nas podobny wpływ jak muzyka, pogoda i polityka, zarazem pełniąc ważną społeczną funkcję – stwarzając miejsce wymiany, podobieństwa i różnicy.

Polska wystawa narodowa – Post-Apocalypsis – przygotowywana przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, koncentruje się na temacie pogody, wskazując na skomplikowane relacje współczesnego człowieka z „technonaturą”. Widzowie wkraczać będą w zagęszczoną przestrzeń danych pogodowych transmitowanych na żywo, m.in. z miejsc energetycznych zagrożeń i katastrof na Ziemi. Projekt aranżacji ekspozycji, której kuratorem jest Agnieszka Jelewska, wykonał architekt i scenograf Jerzy Gurawski i jego pracownia ARPA. Ponadto w ramach polskiego udziału przewidziano m.in. Voice-over – performatywną opowieść o zawłaszczaniu przestrzeni za pomocą głosu (Wojciech Ziemilski, Michał Libera) , Wesele, którego nie było – nawiązującą do dramatu Wyspiańskiego rekonstrukcję „gastronomicznego uniwersum” wiejskiego wesela (Maciej Nowak, Anna Królikiewicz) – oraz wystawę studencką.

18-28 czerwca

Szczegółowe informacje dostępne na stronach: www.pq.cz oraz www.praskiequadriennale.pl.

Tagi:
Pomnikomania: Warszawa w Budowie 2019 Stolica Polski jest pełna pomników: ikonicznych, zapomnianych, zburzonych, konkurujących ze sobą, bojowych, kanonicznych, nowych i wciąż antycypowanych. Kuratorzy 11. edycji festiwalu WWB proponują prototypy kolejnych
World Architecture Festival 2018 W 2018 roku World Architecture Festival miał miejsce w Amsterdamie, a temat tej edycji dotyczył tożsamości. Jury składające się z ponad 130 sędziów (m.in. David Adjaye, Jeanne Gang, Rem Koolhaas) zrecenzowało ok. 500 projektów z 57 krajów. Za Budynek Roku uznana została singapurska inwestycja publiczna – Kampung Admiralty biura WOHA. Zarówno w tym przypadku, jak i w innych zwycięskich pracach ważna okazała się idea zrównoważonego rozwoju – relacja Jakuba Figela i Filipa Kurasza.
Festiwal Otwarte Mieszkania po raz drugi Dwa majowe weekendy: 12-13 oraz 19-20 maja będą szansą, by zobaczyć wyjątkowe krakowskie wnętrza, zwykle niedostępne dla publiczności.
NARRACJE 2017 NARRACJE to odbywający się od 2009 roku gdański festiwal, którego kuratorzy eksplorują miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje pozwalają na nowo odkryć różne miejsca w tym mieście. Na propozycje projektów do realizacji w ramach wydarzenia organizatorzy czekają do 15 września.
Rzeszów 2050 Tematem przewodnim tegorocznego rzeszowskiego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie Rzeszów w 2050 roku. Na przełomie maja i czerwca, w ramach Architygodnia organizowanego przez SARP, do miasta przyjadą tak znani polscy architekci, jak Zbigniew Maćków, Stanisław Deńko, Kazimierz Łatak oraz Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z medusagroup.
Polska ze Złotym Medalem na 13. Praskim Quadriennale Polska ekspozycja narodowa zatytułowana „Post-Apocalypsis” została nagrodzona Złotym Medalem PQ 2015 w kategorii Sound Design. To pierwszy Złoty Medal dla naszej wystawy od 36 lat.