Architektura MuratorWydarzeniaProjekt Dizajn 2010

Projekt Dizajn 2010

Wyszukani projektanci, światowe wzornictwo oraz przekrojowa ekspozycja przez współczesny dizajn to mocne punkty wydarzenia. Wzornictwo na wysokim poziomie. Wystawa współczesnego dizajnu.

CZYTAJ TAKŻE>>

O dizajnie raz jeszcze...

Pasja do przemysłu

Bo dizajn jest dla ludzi...


Przedsięwzięcie firmy ROCA – światowego lidera rynku wyposażenia łazienkowego, który promuje dobre wzornictwo – pomyślane zostało jako cykl corocznych spotkań ze znanymi projektantami oraz przedstawienie ich dorobku. Projekt Dizajn to coroczny cykl konferencji połączonych z wystawą oraz warsztatami kierowany do czynnych zawodowo architektów. Projekt powstał także z myślą o dziennikarzach branżowych, studentach kierunków architektonicznych i artystycznych. Gościem pierwszej edycji, która odbyła się w listopadzie 2008 roku, był Ramon Benedito. Drugie spotkanie uświetnił hiszpański projektant Joan Gaspar. W tym roku zaproszono włoskiego dizajnera Roberto Palomba. Konferencję zaplanowano w dwóch odsłonach – w Warszawie oraz w Krakowie w II połowie listopada 2010 roku.

Gościem specjalnym trzeciej edycji Projekt Dizajn 2010 będzie Roberto Palomba z Mediolanu. Projektant w 1994 roku wraz z żoną Ludoviką założył studio Palomba Serafini Associati. Realizuje projekty z zakresu architektury i wzornictwa przemysłowego, a także kreacji artystycznej. Studio rozwija się również w kierunku design management.

Roberto Palomba łączy przyszłość z przeszłością, nie interesują go chwilowe trendy lecz długotrwałe, funkcjonalne produkty. Za najważniejsze w pracy twórczej uważa bycie sobą. Jego projekty są bardzo przemyślane – łączą w sobie estetykę i etykę – dizajner kładzie nacisk na  formę, z troską o środowisko.

Laureat licznych nagród i wyróżnień m.in.: Design Plus, Niemcy (2001, 2005), Selezione Compasso D’oro , Włochy (2001, 2004), „Best Design In Bathroom”- Elle Decoration Wielka Brytania, Francja, Włochy (2003), Red Dot, Niemcy (2005, 2009), Elle Decoration International Award (2010). Studio Palomba Serafini Associati tworzyło kolekcję dla takich marek jak Laufer, Zucchetti, Moroso, Nodus, Skitsch, Swan, Technogym, Foscarini, Fusital, Gandia Blasco, Hoesch, Kos.

Gościem specjalnym pierwszego spotkania był Ramon Benedito. Benedito zdobył kilkanaście nagród w dziedzinie projektowania użytkowego, w tym – w 1992 roku – prestiżową Narodową Nagrodę za Wzornictwo (Premio Nacional de Diseño). Jest również związany ze słynną Wyższą Szkołą Dizajnu Elisava, jedną z najbardziej znanych i innowacyjnych hiszpańskich uczelni kształcących projektantów. Zasiada także w zarządzie ADP (Association of Professional Designers). Ramón Benedito jest również założycielem eksperymentalnej grupy Transatlantic, która wniosła do światowego dizajnu odważne i nowatorskie podejście do projektowania elementów codziennego użytku. Od 1973 roku hiszpański projektant sygnuje swoim nazwiskiem funkcjonujące do dzisiaj studio projektowe Benedito Design, łączące w zaskakujący sposób finezję z funkcjonalnością.

Ramon Benedito w Warszawie, Krakowie i Cieszynie zaprezentował wykład o „100 latach dizajnu w Barcelonie”. Prelekcja projektanta wzbogacona została wystawą projektów studia Benedito Design takich jak Leila, baterie ROCA z serii Moai, młynek do kawy Multipunto, urządzenie medyczne Visual Map czy doniczka na storczyki. Prezentacja prac Ramona Benedito ukazała szeroki zakres jego twórczości, obejmujący nie tylko wyposażenie naszych domów, ale i wiele urządzeń elektronicznych.

Drugą edycję Projekt Dizajn uświetnił swoją obecnością Joan Gaspar - jeden z czołowych przedstawicieli hiszpańskiego dizajnu, który swoją wiedzę i doświadczenie zdobywa nieprzerwanie od 1988 roku. Projektant od 1998 roku związany jest z hiszpańską szkołą Elisava, zaś od 2003 ze szkołą Eina, gdzie naucza. Gaspar ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach Furniture Competition of the Comunidad Castilla la mancha czy Valencia International Furniture Fair. Jest także dwukrotnym zdobywcą Delta de Plata Awards za oświetlenie Atlas oraz Neon de Luz. Projektował dla wielu znanych firm, jak: Mery, Industrias Conesa, Manufacturas Rocal, Santa & Cole, B-Lux, Sellex y Daisalux, Marset Iluminación, a także dla Roca Sanitario. W 2002 roku otworzył w Barcelonie profesjonalne studio.

Prace Joana Gaspara można spotkać w wielu prestiżowych magazynach dizajnerskich oraz przeczytać o nim w książce "Spoon" o młodych projektantach na świecie, wydanej przez Phaidon. W wykładach dla Projekt Dizajn przekonywał uczestników konferencji, że dobry dizajn to funkcjonalny dizajn. Wystąpienie wzbogaciła ekspozycja prac Gaspara, na której zaprezentowano lampy (m.in. Atlas, Atila, Espejito, Flash, LED Pipe, Polita), krzesła (m.in. Bob, Carmen, Frida, Julia, Julieta, Lisboa, Petra), przedmioty do wnętrz(wieszak Hulot, stół H2O, stolik Hulot), elementy małej architektury (donice Drink, latarnia Inter) oraz ceramika łazienkowa (umywalki Art, Com, Orbita i Post).

Opinie

Bardzo podoba mi się pomysł zapraszania do Polski projektantów z innych krajów. Spotkania takie nie tylko poszerzają wiedzę na temat tego, jak i co się projektuje w Europie, ale też są z pewnością impulsem do nowych poszukiwań dla naszych młodych designerów. Ważny jest przy tym nie tylko dorobek, ale i osobowość zapraszanego projektanta. W tym roku Joan Gaspar miał nie tylko wiele do powiedzenia w kwestiach merytorycznych, ale też okazał się być znakomitym "gawędziarzem".

Ewa Mierzejewska
Redaktor Naczelna „Dom & Wnętrze”

W tym roku na Projekcie Dizajn byłam po raz drugi. Studiuję architekturę i interesuje mnie światowy dizajn, więc cieszę się, że mogłam zobaczyć prace hiszpańskich projektantów. Podobało mi się to, że atmosfera na spotkaniu była luźna. Widać też, że „Projekt Dizajn” się rozwija. Dużą zaletą jest fakt, że omawiane prace można zobaczyć na żywo podczas wernisażu. Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję!

Katarzyna Gutowska
Uczestniczka „Projekt Dizajn” w Krakowie

Tegoroczny „Projekt Dizajn” był bardzo profesjonalnie zorganizowany i zrobił na mnie świetne wrażenie. Organizacja bardzo dobra. Kompleksowa oprawa graficzna, dobra wystawa, zarówno od strony ekspozycyjnej, jak i samej zawartości. Bardzo ciekawa prezentacja. Wydarzenie na światowym poziomie. Dużo zależy od jakości zaproszonego projektanta. Tym razem był bardzo dobry. Bardzo istotny jest fakt, że „Projekt Dizajn” pokazuje różne aspekty wzornictwa, zarówno efekt pracy projektanta, jakim są wyprodukowane, piękne obiekty, jak i jego warsztat, technologie i inne elementy, które muszą być uwzględnione, żeby ten piękny obiekt mógł powstać i żeby mógł odnieść sukces na rynku.

Michał Stefanowski
Prezes SPFP - przedstawiciel patrona Projektu Dizajn

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.