Projekt Empatia

Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!

Projekt Empatia
Solar puff – składana lampka solarna, którą można łatwo dostarczyć w miejsca, gdzie pojawiają się kłopoty z elektrycznością. Zainspirowana origami jest lekka i daje się zapakować na płasko; fot. serwis prasowy wystawy

Dizajn "empatyczny" jest dziś uznawany za jedną z ważniejszych dziedzin projektowych. Na wystawie Empatia, teraz! pokazano między innymi wiele rozwiązań przeznaczonych dla ponad 65 mln zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców. Jak zauważają twórcy ekspozycji, jest ich obecnie więcej niż po drugiej wojnie światowej. Zaprezentowano konkretne przedmioty, na przykład Sheltersuit (kurtkę wyposażoną w śpiwór) czy Pack a Bag (plecak z produktami pierwszej potrzeby przekazywany imigrantom w Berlinie), ale też przedsiębiorstwo społeczne, jakim jest warszawska Kuchnia Konfliktu – bar serwujący potrawy z regionów świata objętych wojnami, dający uchodźcom bezpieczne zatrudnienie i możliwość integracji.
School in a Box – skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi, którą łatwo zabrać wszędzie tam, gdzie szkoła została zniszczona – może służyć w rejonach konfliktów, jak również miejscach katastrof naturalnych. Podobnie Domek z Kart – pierwsza w Polsce jednostka mieszkalna z komponentów papierowych stworzona w 2015 roku przez  architekta Jerzego Łątkę. O tym jak potrzebne są takie projekty świadczą liczby: w 2016 roku katastrofami naturalnymi dotkniętych zostało 550 mln osób. Liczba ta prawdopodobnie będzie rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych.
Kolejna grupa projektów dotyczy milionów mieszkańców miast, którzy ze względu na ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem lokum pozwalającego na godne życie. W tej kategorii pokazano między innymi minikuchnię Ikea Sunnersta, którą można zaaranżować nawet w najmniejszym mieszkaniu. Z kolei oprawiona w szary zgrzebny karton książka Niewidzialni zwraca uwagę na żyjących obok nas bezdomnych. Nie można jej przeczytać w ciepłym, ogrzewanym mieszkaniu, treść odsłania mroźne powietrze.
Zróżnicowane projekty z dziedziny dizajnu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie mają zachęcić do samodzielnego angażowania się w inicjatywy rozwijające empatię. To bardzo ważne, szczególnie w dobie kryzysu postaw empatycznych, na którym kapitał polityczny zbijają populiści cynicznie wykorzystujący międzynarodowe problemy – pisze Michał Bachowski, kurator wystawy. Pierwsza odsłona ekspozycji, obecnie prezentowanej we Wrocławiu, miała miejsce w tym roku podczas lipcowych Gdynia Design Days.
Do 6 października 2018
Galeria Dizajn BWA Wrocławiu, ul. Świdnicka 2-4
www.bwa.wroc.pl

Shigeru Ban i architektura dla uchodźców: konferencja w Warszawie 28 września do Warszawy przyjedzie Shigeru Ban. Na zaproszenie firmy Geberit i stołecznego oddziału SARP architekt wygłosi wykład na temat projektowania dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Opowie też o zrealizowanych w ostatnich miesiącach schronieniach dla uchodźców na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski.
Re: Ukraine: osiedle dla uchodźców projektu ukraińskiego balbek bureau Architekci z kijowskiego balbek bureau opracowali projekt modułowego osiedle dla osób, które w wyniku działań wojennych utraciły swoje domy. Według ich szacunków, koszt budowy metra kwadratowego w projekcie Re: Ukraine mógłby wynieść zaledwie 1500 zł.
Zjednoczeni przez zabawę. Beazley Design of the Year 2020 Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.
Targ w Ghanie Projekt targu to przykład, jak można zmieniać spojrzenie na współczesną architekturę i aspirować do demokratycznego dialogu za jej pośrednictwem. O realizacji, której współautorką jest architektka Magdalena Górecka pisze Joana Lazarova.
Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Kaira Looro na projekt Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Afryki Subsaharyjskiej. Praca młodych architektów pokonała ponad 450 projektów z całego świata i ma szansę na realizację.
Architektura bez granic – spotkanie z Hannesem Schmidem Architekci Bez Granic OW SARP zapraszają na pierwsze spotkanie z nowego cyklu poświęconego architekturze humanitarnej na świecie. Już 1 października wykład wygłosi Hannes Schmid zaangażowany w działania charytatywne w slumsach Kambodży.