Architektura MuratorWydarzeniaProjekty nowego muzeum w Sobiborze. Wystawa pokonkursowa

Projekty nowego muzeum w Sobiborze. Wystawa pokonkursowa

Wydział Budownictwa i Architektury i Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej oraz Państwowe Muzeum na Majdanku zapraszają na wystawę projektów zgłoszonych do konkursu architektonicznego na opracowanie nowej koncepcji architektoniczno-krajobrazowej miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze

I nagroda w konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku centrum dla zwiedzających oraz koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenu byłego obozu w Sobiborze. Aut
I nagroda w konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku centrum dla zwiedzających oraz koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenu byłego obozu w Sobiborze. Autorzy: Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz, Łukasz Mieszkowski, Warszawa

Wystawa pokonkursowa
Na wystawie prezentowane są 63 projekty biorące udział w ogłoszonym 18 stycznia 2013 roku konkursie architektonicznym. Konkurs zorganizowało Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Fundacją „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, dzięki funduszom przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej budynku centrum dla zwiedzających oraz koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenu byłego obozu w Sobiborze. Do udziału w konkursie architektonicznym dopuszczono 111 zespołów. Spośród nich projekty nadesłało 63 uczestników. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Andrzeja Kadłuczki przyznał trzy nagrody główne oraz jedno wyróżnienie.

I nagroda. Autorzy: Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz, Łukasz Mieszkowski, Warszawa
II nagroda. Autorzy: Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy Sp. z o.o., Lublin
III nagroda. Autorzy: Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego "Budopol" S.A., Warszawa
Wyróżnienie. Autorzy: Pracownia Architektoniczna 1997 Sp. z o.o., Poznań


Więcej informacji, w tym prezentacja nagrodzonych projektów - strona internetowa Państwowego Muzeum na Majdanku


Prace prezentowane będą we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40 (na parterze) od 7 do 21 października 2013. Wystawę oglądać można od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-19.00.

Obóz zagłady w Sobiborze
Przez wiele lat po wojnie miejsce byłego obozu zagłady w Sobiborze nie było otoczone opieką. W latach 60. XX w. zapadła decyzja o upamiętnieniu ofiar obozu, których liczba szacowana jest na 250 000 osób.  Koncepcję architektoniczną opracował Romuald Dylewski. Postawiono wówczas pomnik autorstwa Mieczysława Weltera: kolumnę symbolizującą komory gazowe oraz figurę kobiety z dzieckiem. W miejscu masowych grobów usypany został symboliczny kopiec, zaś w pobliżu bocznicy służącej dawniej do transportu więźniów wzniesiono ścianę z pamiątkową tablicą informacyjną. Od 2012 roku miejsce pamięci w Sobiborze stanowi filię Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie.


Wystawa pokonkursowa
Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbystrzycka 40, Lublin
wystawa czynna 7 – 21 października 2013

Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku: kultowy komiks wkrótce dostępny po polsku Od metra po wieżowce, od basenów po plaże, od przedmieść Long Island po finansowe city Manhattanu – oblicze współczesnego Nowego Jorku zostało w ogromnej mierze ukształtowane przez decyzje jednego człowieka: Roberta Mosesa. Graficzna biografia kontrowersyjnego urbanisty już wkrótce ukaże się nakładem Centrum Architektury.
"Architektura-murator" na warszawskim Bazarchu W ten weekend, 18 i 19 listopada, Centrum Architektury zaprasza do Hali Gwardii na kolejną edycję popularnych targów książek o architekturze i mieście. Z tej okazji przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę prenumeraty "Architektura-murator".
„Architektura-murator” na wrocławskim BAZARCHU W najbliższą sobotę po raz pierwszy we Wrocławiu odbędą się kultowe targi książek o architekturze BAZARCH. „Architektura-murator” w specjalnej, jednodniowej ofercie prenumeraty.
OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty – premiera książki i wykład profesor Marty Leśniakowskiej Kolejna warszawska dzielnica doczekała się swojego monograficznego opracowania z cyklu ilustrowanych atlasów wydawanych przez Centrum Architektury. Premiera książki zbiega się z setną rocznicą przyłączenia Ochoty do Warszawy.
Festiwal Budynków Festiwal Budynków to nowe cykliczne wydarzenie poświęcone najciekawszym przykładom architektury XX-wiecznej w Warszawie. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie gmach dawnego Domu Partii. Organizatorem jest Centrum Architektury.
MOK. Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa Nakładem Centrum Architektury ukazała się trzecia pozycja z serii ilustrowanych atlasów architektury Warszawy - MOK, poświęcony północnej części Mokotowa. Premiera już 17 września.