Architektura MuratorWydarzeniaPrześlij swój projekt architektoniczny i uratuj razem z Muzeum Architektury zabytkową kotłownię we Wrocławiu

Prześlij swój projekt architektoniczny i uratuj razem z Muzeum Architektury zabytkową kotłownię we Wrocławiu

Muzeum Architektury w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego chce ratować przed dalszą dewastacją jeden z ciekawszych projektów architektury przemysłowej początku XX wieku, starą kotłownię przy ulicy Paczkowskiej we Wrocławiu.

Projekt architektoniczny Muzeum Architektoniczne

CZYTAJ TAKŻE>>

Europejskie Centrum Zdrowia „Otwock“ w zabytkowym otoczeniu

Konferencja konserwatorsko-architektoniczna „MIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ” 2010

Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Budynków oraz Renowacji Starych Budowli

THE HISTORY OF RECONSTRUCTION – THE CONSTRUCTION OF HISTORY

W ramach organizowanych we wrześniu tego roku Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, chcemy wspólnie z Państwem uchronić kotłownię przed grożącym jej zniszczeniem. Taki los spotkał już wiele zabytkowych obiektów przemysłowych, nie tylko we Wrocławiu. Tylko dzięki dobrym projektom architektonicznym na modernizację budynku i nadaniu mu nowej funkcji użytkowej, jesteśmy w stanie skłonić władze miasta i właścicieli kotłowni do objęcia jej konserwatorską opieką i ochroną przed dalszą dewastacją.
Kotłownia przy ulicy Paczkowskiej we Wrocławiu, wzniesiona w latach 1928-29 według projektu Gottharda Eckerta należy do zespołu budynków kolejowych, jej prawnym właścicielem jest spółka PKP SA. Obecnie obiekt nie jest użytkowany i znajduje się w stanie niemal całkowitej ruiny.

Pragniemy zachęcić biura architektoniczne, a także wszystkich, którzy mają ciekawe, zaskakujące, nietypowe pomysły na modernizację starej kotłowni, by przysyłali do nas swoje projekty architektoniczne. Każdy z nich zostanie przedstawiony podczas otwartej dyskusji, która odbędzie się
17 września w Muzeum Architektury, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego. Wezmą w niej udział autorzy projektów architektonicznych, przedstawiciele miasta, teoretycy i historycy sztuki oraz dziennikarze. Zależy nam, by uratować zabytkową kotłownię, proponując oryginalne, współczesne możliwości jej wykorzystania. Niemal stuletni budynek nieuchronnie niszczeje, tylko od nas zależy, czy pozwolimy mu zniknąć zupełnie. Mamy nadzieję, że nasza akcja, dzięki Państwa czynnemu wsparciu, pozwoli zwrócić uwagę na niekwestionowaną wartość historyczną budynku i jego walory estetyczne.

Pomysły - projekty architektoniczne można przesyłać w formie elektronicznej, jako pdfy, pliki tekstowe lub graficzne do
10 września na adres marta.czyz@ma.wroc.pl i/lub jolanta.gromadzka@ma.wroc.pl

Chcemy zapytać także samych mieszkańców Wrocławia: - czy reanimacja Kotłowni ma sens?

Co wrocławianie myślą o rewitalizacji miejskiej architektury poprzemysłowej? Jak zapatrują się na jej nowe cele, funkcję, estetykę? Czy należy objąć ją opieką konserwatorską? A może przeciwnie, należy poprzemysłowe ruiny jak najszybciej zburzyć i postawić na ich miejscu coś zupełnie nowego?

Najciekawsze opinie (nadesłane do 10 września) zostaną odczytane podczas prezentacji projektów modernizacji Kotłowni, w dniu 16 września w Muzeum Architektury, oraz umieszczone na stronie internetowej muzeum.


Informacje: Muzeum Architektury ul. Bernardyńska 5, www.ma.wroc.pl

fotka z /zdjecia/Kotlownia_Huby3_art.jpg