Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

PRZYSZŁOŚĆ W KULTURZE: EUROPEJSKIE ŚRODKI NA DOBRE INWESTYCJE // WYSTAWA

2010-10-26 2:00

Polska zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem wykorzystania środków unijnych na inwestycje kulturalne. Ekspozycja prezentuje 35 spośród ponad 90 budynków instytucji kulturalnych, których realizacja została sfinansowana z funduszy europejskich przeznaczonych na kulturę. Studio WWAA nadało ekspozycji oryginalną autorską formę wizualną

Warszawa, Krakowskie Przedmieście, róg Karowej 19.10-15.11.2010 Projekt wystawy: WWAA Architekci Organizator: Narodowe Centrum Kultury http://kulturasieliczy.pl Produkcja: Fundacja Bęc Zmiana

Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także we współpracy z WWAA Architekci (autorami pawilonu polskiego na Expo 2010 w Szanghaju) oraz Fundacją Bęc Zmiana, prezentuje wystawę „Kultura się liczy! Inwestycje” poświęconą nowym inwestycjom kulturalnym w Polsce.

Ekspozycja prezentuje 35 spośród ponad 90 budynków instytucji kulturalnych, których realizacja została sfinansowana z funduszy europejskich przeznaczonych na kulturę, m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Bielsku-Białej, Olsztynie, Pacanowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Zakopanym, Gardzienicach, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. Polska zajmuje obecnie pierwsze miejsce pod względem wykorzystania środków unijnych na inwestycje kulturalne – na renowację unikatowych zabytków wpisanych na listę UNESCO, budowę i rozbudowę oper, filharmonii, muzeów, bibliotek oraz szkół i uczelni artystycznych, a także przedsięwzięcia dotyczące digitalizacji bezcennych rękopisów, archiwaliów i zbiorów filmowych. Inwestycje są realizowane m in. ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Studio WWAA nadało wystawie oryginalną autorską formę wizualną, która sama w sobie staje się godną uwagi strukturą. Klasyczne stojaki i plansze zastąpiono kolorowymi panelami i taśmami, na które naniesiono specjalnie przygotowane grafiki przedstawiające niedawno powstałe budynki kulturalnych instytucji. Forma obiektu została zainspirowana tradycją wieszania „wiechy” na najwyższym elemencie konstrukcji realizowanego obiektu, jeszcze przed zakończeniem budowy. Większość prezentowanych na wystawie projektów jest właśnie w takim, finalnym etapie realizacji. „Wiechę” tworzy masa zbudowana z przezroczystych różnokolorowych pasów PCV, podwieszonych do eliptycznej konstrukcji.

Wystawa po prezentacji w Warszawie stanie w Brukseli przed Parlamentem Europejskim.

WWAA Architekci to studio założone przez Natalię Paszkowską (ur. 1981) i Marcina Mostafę (ur. 1979). Interesuje ich tworzenie budynków wykorzystujących niecodzienne rozwiązania materiałowe i przestrzenne, dopracowanych w detalu. Są autorami pawilonu polskiego prezentowanego na Expo 2010 w Szanghaju. W 2008 roku zajęli I miejsce (wspólnie z 137kilo) w konkursie na Służewski Dom Kultury. Obecnie można oglądać w Warszawie inną współprojektowaną przez WWAA (wraz z Borisem Kudličką) wystawę – „Wizytówka Chopina”, prezentowaną do 11.11.2010 roku w Bibliotece Narodowej (Pałac Rzeczypospolitej, plac Krasińskich 3/5).