Architektura MuratorWydarzeniaReakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza

Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza

W Muzeum Narodowym w Krakowie odbywa się konferencja poświęcona twórczości Adolfa Szyszko-Bohusza w kontekście modernistycznej architektury w Polsce i Europie Środkowej

Konferencja rozpoczyna się 12 grudnia 2013 o 11.00. Spotkanie odbywa się w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (sala „U Samurajów”).

Program konferencji
11:00–12:00: zwiedzanie wystawy: Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza
12:00–12:20: powitanie gości – Zofia Gołubiew, dyrektor MNK, dr Michał Wiśniewski IA
12:20–12:50: dr Michał Wiśniewski, Czy Szyszko-Bohusz był modernistą?
12:50–13:20: prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska, Pojawienie się modernizmu w Warszawie a późna twórczość Stefana Szyllera
13:20–13:50: prof. Peter Krečič, Jože Plečnik and the making of a capital
13:50–14:20: podsumowanie, dyskusja
14:20–15:00: przerwa kawowa
15:00–15:30: dr hab. Jan Sowa, Między istotą a historią. Polskie zmagania z nowoczesnością
15:30–16:00: Marcin Jarząbek, Imiona peryferyjnej nowoczesności w II Rzeczypospolitej: między fabryką a sławojką
16:00–16:30: dr hab. Andrzej Szczerski, Modernistyczna Europa Środkowo- Wschodnia 1918-1939
16:30–17:30: Nowoczesność polska - dyskusja o problemie nowoczesności w polskiej kulturze współczesnej z udziałem wykładowców i publiczności. Prowadzenie: Dorota Jędruch


Planetarium Śląskie / Chorzów Aby nie zdominować historycznej bryły planetarium, zdecydowaliśmy o ukryciu nowej kubatury pod ziemią. Wyzwaniem był dobór sposobu fundamentowania, który nie stwarzałby niebezpieczeństwa uszkodzenia istniejącego budynku – o modernizacji i rozbudowie Planetarium Śląskiego projektu Zbigniewa Solawy piszą Joanna i Michał Kapturczakowie z poznańskiej pracowni Consultor.
Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi na mapie europejskich osiągnięć modernizmu Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen. Jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce zaprezentowane zostanie na wystawie, którą już wkrótce będą mogli zobaczyć mieszkańcy kilku miast Europy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.