Architektura MuratorWydarzeniaRobert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu

Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu

W Galerie d'Architecture w Paryżu już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W Galerie d'Architecture prezentowali się najlepsi architekci, tacy jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano czy Bernard Tschumi. KWK Promes jest pierwszą polską pracownią zaproszoną do pokazania tam swojej twórczości.

Robert Konieczny „Moving Architecture”: wystawa w Paryżu
Galeria PLATO Ostrava, proj. KWK Promes; il. Luxigon

Wystawa „Moving Architecture” prezentowana była już w Architektur Galerie Berlin. Można było na niej zobaczyć najbardziej znane budynki pracowni, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę: Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2016), Dom Bezpieczny (2008), Arkę Koniecznego (2015) czy Dom kwadrantowy (2018). W Paryżu pokazane zostaną kolejne, w tym m.in. projekt Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, której realizacja pomału zmierza do finiszu.

Czytaj też: PLATO Ostrava: galeria sztuki w Ostrawie projektu KWK Promes Robert Konieczny |

Ekspozycja zaprojektowana jest w taki sposób, aby zachęcić widzów do interakcji. Ruchome elementy projektów KWK Promes zostały ukazane na iluzjonistycznych zdjęciach: zaczynają się poruszać, gdy widz zmienia punkt obserwacji. Chociaż budynki są z zasady nieruchome, odkryliśmy że poprzez mobilność architektura może ingerować w przestrzeń dookoła i tworzyć nowe relacje z otoczeniem. Z każdym kolejnym projektem, w coraz bardziej niestandardowy sposób otwieramy budynki, zacierając barierę pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Architektura zyskuje przy tym większe zdolności adaptacyjne do zmieniających się warunków otoczenia – tłumaczy architektka Olga Dybała z KWK Promes. Uroczyste otwarcie wystawy rozpocznie się wykładem Roberta Koniecznego w słynnym Pavillon de l'Arsenal 9 listopada o godz. 18.30.

Wystawa „Moving Architecture”
Gdzie:
Galerie d'Architecture, 11 Rue des Blancs Manteaux, Paryż
Kiedy: 9 listopada 2021 – 15 stycznia 2022

WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku
WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Tagi:
Autor: (Red.)
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.
By the wind House projektu KWK Promes Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.
Archiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu Nakładem wydawnictwa Pascal wkrótce ukaże się „Archiprzewodnik po Europie”. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zapraszają w architektoniczną podróż po najodważniejszych realizacjach ostatnich dekad, od kaplicy Petera Zumthora, przez Lego House projektu BIG, po podwodną restaurację Under pracowni Snøhetta.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.