PLATO Ostrava: galeria sztuki w Ostrawie projektu KWK Promes Robert Konieczny

i

Autor: Archiwum Architektury PLATO Ostrava. Wybite niegdyś otwory w ścianach zabytkowego budynku zamykane będą obracanymi, betonowymi ścianami z odtworzonym w uproszczonej formie detalem architektonicznym

PLATO Ostrava: galeria sztuki w Ostrawie projektu KWK Promes Robert Konieczny

2020-04-07 1:56

Budynek dawnej rzeźni w Ostrawie zostanie zaadaptowany na muzeum według projektu pracowni KWK Promes Robert Konieczny. Rusza budowa PLATO Ostrava.

PLATO Ostrava jak Bunkier Sztuki w Krakowie

W zorganizowanym przez władze Ostrawy zamkniętym konkursie na adaptację zabytkowej rzeźni polska pracownia zajęła dopiero trzecie miejsce, ale w wyniku późniejszych negocjacji ostatecznie to ona podpisała kontrakt. Jak tłumaczy Robert Konieczny, w koncepcji została rozwinięta myśl, która przyświecała jego zespołowi przy projektowaniu przebudowy Bunkra Sztuki w Krakowie. Wtedy architekci zaproponowali otwierany dach nad podziemną częścią obiektu, w Czechach ruchome będą fragmenty ścian.

Czytaj też: Robert Konieczny zwycięzcą konkursu na przebudowę Bunkra Sztuki w Krakowie |

W masywnych, ceglanych murach wybito kiedyś wielkogabarytowe otwory. Zamiast wypełniać je cegłą i odtwarzać dawne detale, postanowiliśmy te dziury zachować i otworzyć sale wystawowe na miasto – tłumaczą. Puste miejsca w PLATO Ostrava zamykane będą masywnymi, obracanymi ścianami z betonu. Z tego samego materiału odtworzone zostanie nieistniejące dziś zwieńczenie wieży historycznego budynku, nowa kubatura na jego dziedzińcu oraz nawierzchnia placu, która na styku z sąsiednimi obiektami ma się zaginać i piąć do góry, przesłaniając je i tworząc tło dla różnego rodzaju wydarzeń. Na sale wystawowe zaadaptowany zostanie cały parter. Możliwość tymczasowego otwarcia ścian sprawi, że przestrzenie te będą też okazjonalnie dostępne z zewnątrz. Powierzchnia całkowita wyniesie 4,3 tys. m².

PLATO Ostrava w cieniu koronawirusa

Mimo trwającej pandemii koronawirusa, 6 kwietnia władze Ostrawy poinformowały, że budowa właśnie się rozpoczyna. Granice są zamknięte, więc żeby przeprowadzić nadzory autorskie będziemy musieli bazować głównie na połączeniach on-line. Na szczęście na miejscu mamy naszych partnerów i czeskiego kolegę z zespołu, który ma za to odpowiadać. Jesteśmy detalistami, szczegóły mają dla nas ogromne znaczenie, a podobne rozwiązanie już testujemy na jednej z budów – nasz wykonawca zainstalował mnóstwo kamer, dzięki którym będziemy mieli stały podgląd na postęp i jakość prac – mówi „A-m” Robert Konieczny. Zakończenie realizacji PLATO Ostrava planowane jest jesienią przyszłego roku.

Czytaj też: Arka Koniecznego |