Architektura MuratorWydarzeniaRobert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury

Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury

12 września odbyła się w Paryżu ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Académie d'architecture. Uroczystość poprzedził wykład, podczas którego architekt opowiedział o najważniejszych projektach KWK Promes, umieszczając je w kontekście polskiej i światowej architektury.

Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury
Robert Konieczny w towarzystwie Joanny Fourquier, sekretarz generalnej Francuskiej Akademii Architektury i Jeana-Pierre’a Peneau, viceprezesa organizacji  

Uroczystość w paryskiej siedzibie Francuskiej Akademii Architektury miała miejsce 12 września 2019 roku, a towarzyszył jej wykład architekta i otwarcie wystawy „Polska architektura między dwiema wojnami: 1918–1939”. Kiedy zaczynałem przygodę z architekturą i KWK Promes dopiero powstawało, miałem świadomość, że oczy architektonicznego świata nie są zwrócone na Polskę. Jednak postanowiłem sobie, że chcę się ścigać z całym światem, nawet jeśli ten świat o tym nie wie, bo jeżeli chcę do czegoś dojść i coś osiągnąć muszę się mierzyć z najlepszymi. Dzisiaj jest to dla mnie ogromna radość i zaszczyt, że mogłem dołączyć do grona takich architektów, o których kiedyś się uczyłem i patrzyłem na ich projekty z podziwem – mówił Konieczny podczas ceremonii.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

We Francuskiej Akademii Architektury zasiadają zarówno członkowie tytularni (mogą być nimi wyłącznie obywatele Francji), jak i wybitni architekci i teoretycy zagraniczni, by wymienić tylko Tadao Ando, Normana Fostera, Renzo Piano czy Alvara Sizę.

Powołana w 1840 roku Francuska Akademia Architektury (Académie d'architecture) to jedna z najważniejszych instytucji w Europie, zajmujących się promocją architektury. Pod jej egidą wydawane są książki na temat urbanistyki i projektowania przestrzeni, organizowane są liczne wykłady i sympozja. Akademia przyznaje również prestiżową nagrodę – Złoty Medal za zasługi dla architektury.

Robert Konieczny nie jest pierwszym Polakiem we Francuskiej Akademii Architektury. Spośród rodzimych twórców zasiadali w niej m.in. Halina Skibniewska i Jan Zachwatowicz. Od 1993 roku tytularnym członkiem organizacji jest Stanisław Fiszer. Należy do niej też Krzysztof Pawłowski architekt, urbanista, jeden z nestorów polskiej szkoły konserwacji zabytków.


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury
Robert Konieczny członkiem Francuskiej Akademii Architektury Robert Konieczny wkrótce dołączy do grona zagranicznych członków Francuskiej Akademii Architektury. Ceremonia przyznania członkostwa odbędzie się 12 września w Paryżu.