Architektura MuratorWydarzeniaRysunek architektury - architektura rysunku. Prace Tomasza Turczynowicza w Warszawie

Rysunek architektury - architektura rysunku. Prace Tomasza Turczynowicza w Warszawie

Projektujmy zabytki - to motto Tomasza Turczynowicza. Na wystawie prezentowanej w warszawskiej Bibliotece Publicznej znajdą się rysunki postmodernistycznych obiektów, projektowanych przez architekta od lat 80. ubiegłego wieku

Tomasz Turczynowicz wystawa w Warszawie 2012
Fot.: materiały prasowe Arche

Na wystawie znajdą się rysunki ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu – dokument polskiego postmodernizmu lat 80. XX w. Prezentowane będą również   prace współczesne, stanowiące konsekwentną kontynuację postmodernistycznych poszukiwań.

O autorze
Tomasz Turczynowicz urodził się w 1942 roku w Warszawie. Jest absolwentemWydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracę dyplomową (Termy na Antałówkach) przygotował pod kierunkiem prof. Małgorzaty Handzelewicz. Pracował w biurze projektów przemysłu chemicznego Prochem. W Bieszczadach gdzie spędził rok, zajmował się między innymi projektem skansenu wsi łemkowskiej w Łopience. W latach 1974-1978 jako nauczyciel akademicki pracował na WA PW w pracowni profesor Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek. Tomasz Turczynowicz ma w swoim dorobku wiele prac istotnych dla rozwoju polskiego  nurtu postmodernistycznego. W 1977 r zaprojektował warszawski kościół seminaryjny p.w. Miłosierdzia Bożego w (współautor: Jeremi T. Królikowski z zespołem). W latach 1982-83 projektował kościół przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie (współautorzy: Anna Bielecka i Piotr Walkowiak). W tym zespole wykonał również projekty takich obiektów, jak  poczta w Izabelinie, szkoła w Słubicach, punkt katechetyczny w Radomiu, dom przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. Jest laureatem  konkursu na projekt biblioteki w zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą (współautorzy: Anna Bielecka i Piotr Walkowiak, zrealizowana). Oprócz obiektów sakralnych, projektował również budynki mieszkalne,  w tym  zrealizowany zespół budynków przy ulicy Ptasiej w Warszawie (współautorzy: Anna Bielecka, Henryk Dąbrowski, Piotr Walkowiak). Jest współpracownikiem Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW, prowadząc zajęcia z rysunku planistycznego, zasad projektowania i projektowania rozwoju miast oraz projektowania architektonicznego na Podyplomowym Studium Projektowania Ogrodu z Domem Rodzinnym.


Rysunek architektury - architektura rysunku
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
wernisaż  27.03.2012
wystawa czynna do 15.04.2012
organizatorzy: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97, Centrum informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czasopismo Arché

 

Plakat wystawy Tomasz Turczynowicza
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.