Architektura MuratorWydarzeniaRZECZ MAŁOPOLSKA. ETNODIZAJN FESTIWAL 2010

RZECZ MAŁOPOLSKA. ETNODIZAJN FESTIWAL 2010

Targi etnodizajnu to nowa formuła targów mająca charakter remanentu wzorniczego rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą. Targi Etnodizajnu, 14-16 maja 2010, Kraków

TARGI ETNODIZAJNU
ul. Centralna 41a, siedziba Targów w Krakowie
14-16 maja 2010, 11.00-18.00

Celem festiwalu „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal” zainicjowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie jest przyjrzenie się związkom istniejącym od przeszło wieku pomiędzy etnografią a dizajnem oraz ich współczesnym relacjom.

Targi etnodizajnu to nowa formuła mająca charakter remanentu wzorniczego rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą.
Celem targów jest podsumowanie dotychczasowych i rozpoznanie nowych trendów, jakie w polskim dizajnie wyznacza zainteresowanie projektantów tematyką etno–tradycyjnym zdobnictwem, technikami rękodzielniczymi, naturalnymi materiałami, ale i mniej dosłownymi odniesieniami do treści lokalnych, które przekładają się na wykorzystanie nowych technologii czy innowacyjnych materiałów.
Zamiarem organizatorów jest prezentacja przedmiotów sztuki użytkowej wchodzących w zakres wyposażenia domu, wyposażenia środowiska pracy oraz przedmiotów użytku osobistego (odzieży, akcesoriów itp.), które zostały wykonane z respektem dla tradycji, natury i kultury.
Przygotowano miejsca dla pięćdziesięciu wystawców wyłonionych w drodze konkursu.

Organizując wystawy, akcje plenerowe, targi etnodizajnerskie oraz konferencję postawiono pytanie o cel i motywacje, jakie towarzyszyły i towarzyszą powstawaniu przedmiotów etnodizajnerskich, o to, komu i do czego służą, oraz w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury?
Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Estetyzacją życia codziennego? Próbą samookreślania się w dobie powszechnego uwalniania się znaczeń od kontekstu? Jeszcze czymś innym?

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Targami w Krakowie – liderem w branży targowej, organizatorem m.in. krakowskich Targów Książek.


Informacje: http://www.etnodizajn.pl

fotka z /zdjecia/etnodizajn_festiwal__art.jpg
„THE SPIRIT OF POLAND”. WYSTAWA POLSKIEGO DIZAJNU PO RAZ PIERWSZY NA TOKYO DESIGNERS WEEK Polskie marki projektowe kojarzone z architekturą wnętrz pokażą się na jednych z najważniejszych targów branżowych na świecie.