Architektura MuratorWydarzeniaRzeczpospolita modernistyczna: cykl filmów

Rzeczpospolita modernistyczna: cykl filmów

„Rzeczpospolita modernistyczna” to cykl dwunastu filmów ukazujących fenomen polskiej architektury lat 20. i 30. Rolę przewodników i komentatorów pełnią w serialu znani historycy sztuki, a także architekci, m. in. Maciej Miłobędzki, Ryszard Nakonieczn, Waldemar Baraniewski czy Marta Leśniakowska.

Rzeczpospolita modernistyczna: cykl filmów
Grafika promująca cykl filmów „Rzeczpospolita modernistyczna”; il. serwis prasowy

Serial „Rzeczpospolita modernistyczna” w reżyserii Ewy Rozwadowskiej i Joanny Fido został wyprodukowany przez FidoFilm we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. Od końca października można go oglądać na antenie TVP Kultura. Kolejne odcinki poświęcono różnym typologiom i funkcjom architektury modernistycznej, od mieszkań społecznych, przez gmachy publiczne, po obiekty edukacji, przemysłu czy sportu.

Cykl jest obszerną prezentacją najlepszych polskich realizacji modernistycznych, które powstały w ciągu zaledwie dekady na terenie przedwojennej Polski. Architektura została pokazana z uwzględnieniem kontekstu urbanistycznego, opisem brył, wnętrz i detali. Z przypomnieniem założeń projektowych, historii budowy i użytkowania, w tym losów wojennych budynków. Bohaterami filmów są nie tylko gmachy dużych miast - Warszawy, Gdyni, Krakowa, Katowic, Poznania czy Lwowa, ale także mniejszych miejscowości – Juraty, Ciechocinka, Otwocka czy Stalowej Woli – czytamy w informacji prasowej.

Rolę przewodników i komentatorów pełnią w filmach znani historycy sztuki, a także architekci, m. in. Andrzej Olszewski, Marta Leśniakowska, Andrzej Szczerski, Michał Pszczółkowski, Ryszard Nakonieczny, Waldemar Baraniewski, Maciej Miłobędzki oraz wielu innych. Twórcy filmu przeprowadzili ponad 70 wywiadów z badaczami historii architektury, którzy w popularny sposób przybliżają podstawowe idee i zasady polskich modernistów. Filmy z cyklu „Rzeczpospolita modernistyczna” można oglądać na kanale TVP Kultura w każdy czwartek. Sukcesywnie pojawiają się też w telewizji internetowej TVP VOD.

Daty emisji serialu „Rzeczpospolita modernistyczna” w grudniu:

2 grudnia, godz. 17.50 – Architektura Przemysłu. Port w Gdyni
9 grudnia, godz. 17.50 – Architektura Przemysłu. Centralny Okręg Przemysłowy
16 grudnia, godz. 17.50 – Architektura Edukacji
23 grudnia, godz. 17.50 – Architektura Kultury
30 grudnia, godz. 17.50 – Architektura Biznesu i Usług

Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi: historia i teraźniejszość Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen: jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce. Historię jego powstania i losy mieszkańców będzie można poznać dzięki wystawie „Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”.
Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.
Kurort: nowy film o Jaszowcu Ośrodek wczasowy w ustrońskim Jaszowcu zrealizowano w latach 1961-1970 według projektu Jerzego i Zygmunta Winnickich oraz Czesława i Ireny Kotelów. W ramach budżetu obywatelskiego miasta Ustroń powstał właśnie film dokumentalny o tej dzielnicy.
Szkolny murek w miastach przyszłości 2050: Natalia Paszkowska o projektowaniu szkół Jak powinny wyglądać polskie szkoły w niedalekiej przyszłości? Jak powinny być projektowane, aby najlepiej służyły uczniom, nauczycielom, lokalnym społecznościom i środowisku? Wywiad z Natalią Paszkowską w ramach cyklu rozmów o przyszłości polskich miast.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.