Architektura MuratorWydarzeniaSąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych!

Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych!

Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbędzie się w niedzielę 22 lipca o godz. 19:00 w dawnej sali obrad PKiN. Wśród ławników m.in. Leon Tarasewicz i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Sąd nad Pałacem Kultury – kontrowersyjny symbol stolicy na ławie oskarżonych!
Grafika: Krzysztof Iwański

Oskarżony ma blisko 63 lata i mierzy ponad 230 metrów. W najbliższą niedzielę, 22 lipca, w dniu swoich 63. urodzin, stanie na ławie oskarżonych. Czy okoliczności, które przyczyniły się do powstania Pałacu, powinny decydować o jego przyszłości? Czy stalinowskie korzenie budynku wciąż mają znaczenie dla mieszkańców Warszawy? Co dziś symbolizuje Pałac Kultury i Nauki? To tylko niektóre z pytań, na które będą starały się odpowiedzieć strony procesu.

Sąd nad Pałacem to projekt teatralny inspirowany znanymi w kulturze anglosaskiej procesami sądowymi, które wytaczane były budynkom i przedmiotom za ich domniemane przewiny. PKiN znienawidzony i najbardziej kochany jest nieustannie oskarżany i broniony. I może również dlatego, budynek ten jest najbardziej zainteresowany procesem nad sobą – piszą organizatorzy z Fundacji FOMA. W projekcie wezmą udział aktorzy oraz adwokaci i sędzia.

W roli świadków wystąpią Grzegorz Artman, Kamilla Baar-Kochańska, Przemysław Bluszcz, Krystyna Duniec, Małgorzata Gorol, Iwona Karlicka, Agnieszka Kowalska i Paweł Paczesny, a jako ławnicy Krzysztof Iwański, Jacek Jabrzyk, Michał Merczyński, Maciej Nowak, Magdalena Sroka, Andrzej Szumowski, Leon Tarasewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Marcin Kącki. Usłyszymy różne głosy, które przedstawią zaproszeni przez nas artyści. Liczymy też na głosy widzów i ich udział w dyskusji. Poznamy różne stanowiska, które dotyczą Pałacu. Na koniec zawodowy sędzia Jarosław Gwizdak w majestacie swojego stanowiska na podstawie tego, co usłyszy, wyda wyrok na Pałac – czytamy na stronie wydarzenia. Wstęp wolny.

Sąd na Pałacem
Inicjator: Fundacja FOMA
Reżyseria, tekst: Seb Majewski
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Kurator: Magdalena Sroka
Współpraca: Katarzyna Drogowska
Produkcja: Ola Knychalska

W ramach projektu Plac Defilad /placdefilad.org

Czytaj też: Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki

Zapadł wyrok w sprawie Pałacu Kultury Jest wyrok w sprawie Pałacu Kultury i Nauki. Publiczna rozprawa z udziałem świadków, ławy przysięgłych i sędziego odbyła się w godzinach wieczornych 22 lipca.
Plac Centralny – wyniki konkursu na nowy plac przed Pałacem Kultury Poznaliśmy prace nagrodzone w konkursie na koncepcję zagospodarowania placu Centralnego – nowej przestrzeni miejskiej, która powstanie w centrum Warszawy z części placu Defilad. Wybrane projekty zostaną teraz poddane pod opinię mieszkańców.
60 lat PKiN w Warszawie Na jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki mamy wysyp poświęconych mu publikacji. Reportersko o gmachu opowiadają dwie z nich. Jako dowód i wyraz przyjaźni to antologia tekstów literackich i reporterskich zebranych przez Magdalenę Budzińską i Monikę Sznajderman. Z kolei znana z architektonicznych reportaży Beata Chomątowska przygotowała opowieść Pałac – biografia intymna. Od strony varsavianistyki tematykę przedstawiają także dwie pozycje: przygotowany przez Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego Spacerownik – Pałac Kultury i Nauki – Socrealistyczna Warszawa oraz Przed wojną i pałacem Magdaleny Stopy. Artystyczny album nieraz przedziwnych zakątków olbrzyma zilustrował zdjęciami Jacek Fota. Dla pogłębienia wiedzy o Pałacu warto zapoznać się jeszcze ze zbiorem tekstów profesora Waldemara Baraniewskiego Pałac w Warszawie – pisze Grzegorz Stiasny.
Ten brzydki pałac... Monografia PKiN w Warszawie Praca Jarosława Zielińskiego jest bardzo dobrym podsumowaniem złożonej historii warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki
Wokół PKiN Władze stolicy otrzymały cztery wersje zabudowy ścisłego centrum Warszawy. Nad nowym wariantem planu pracują Andrzej Skopiński i Bartłomiej Biełyszew, którzy 16 lat temu wygrali konkurs, projektując koronę z wieżowców wokół Pałacu Kultury i Nauki. Dyskusja o wyglądzie centrum Warszawu trwa.