Architektura MuratorWydarzeniaSaloniki testują miejskie meble z odpadów

Saloniki testują miejskie meble z odpadów

W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.

Saloniki testują miejskie meble z odpadów
Stworzony w Zero Waste Lab miejski mebel z plastikowych odpadów, fot. © Stefanos Tsakiris/serwis prasowy

Idea jest prosta - mieszkańcy przynoszą własne plastikowe śmieci, projektują odpowiedni do swoich potrzeb rodzaj ulicznego mebla, a następnie jest on wykonywany z wykorzystaniem technologii druku 3D. Przedsięwzięcie stanowi częśc obmyślonego przez parę holenderskich architektów - Panosa Sakkasa i Foteini Setaki - projektu Print Your City, w ramach którego powstała już plastikowa ławka XXX w Amsterdamie. Grecka odsłona Print Your City trwa do końca 2018 roku do maja tego roku. W tym czasie projektanci planują przetworzyć cztery tony plastikowych odpadów (tyle mniej więcej produkuje 14 greckich gospodarstw domowych). Mieszkańcy sami wybierają miejsce, gdzie ma stanąć ich mebel, jego funkcję, formę oraz kolorystykę. Każdy z tych obiektów może dodatkowo być stojakiem na rowery, kozłem gimnastycznym, donicą, biblioteczką, a nawet miską dla psa. Meble mają erogonomiczne krzywizny, które sprawiają, że są wygodne i pozwalają na uliczny relaks. Po sfinalizowaniu własnego projektu można sprawdzić na stronie internetowej, ile plastiku trzeba było poddać recyklingowi, by go wykonać. Zero Waste Lab działa w ramach programu Zero Waste Future prowadzonego przez grecki oddział Coca-coli we współpracy z władzami miasta oraz firmami Ecorec i Ogilvy.

www.thenewraw.org

Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.