Architektura MuratorWydarzeniaSaloniki testują miejskie meble z odpadów

Saloniki testują miejskie meble z odpadów

W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.

Saloniki testują miejskie meble z odpadów
Stworzony w Zero Waste Lab miejski mebel z plastikowych odpadów, fot. © Stefanos Tsakiris/serwis prasowy

Idea jest prosta - mieszkańcy przynoszą własne plastikowe śmieci, projektują odpowiedni do swoich potrzeb rodzaj ulicznego mebla, a następnie jest on wykonywany z wykorzystaniem technologii druku 3D. Przedsięwzięcie stanowi częśc obmyślonego przez parę holenderskich architektów - Panosa Sakkasa i Foteini Setaki - projektu Print Your City, w ramach którego powstała już plastikowa ławka XXX w Amsterdamie. Grecka odsłona Print Your City trwa do końca 2018 roku do maja tego roku. W tym czasie projektanci planują przetworzyć cztery tony plastikowych odpadów (tyle mniej więcej produkuje 14 greckich gospodarstw domowych). Mieszkańcy sami wybierają miejsce, gdzie ma stanąć ich mebel, jego funkcję, formę oraz kolorystykę. Każdy z tych obiektów może dodatkowo być stojakiem na rowery, kozłem gimnastycznym, donicą, biblioteczką, a nawet miską dla psa. Meble mają erogonomiczne krzywizny, które sprawiają, że są wygodne i pozwalają na uliczny relaks. Po sfinalizowaniu własnego projektu można sprawdzić na stronie internetowej, ile plastiku trzeba było poddać recyklingowi, by go wykonać. Zero Waste Lab działa w ramach programu Zero Waste Future prowadzonego przez grecki oddział Coca-coli we współpracy z władzami miasta oraz firmami Ecorec i Ogilvy.

www.thenewraw.org

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.