Architektura MuratorWydarzeniaSaloniki testują miejskie meble z odpadów

Saloniki testują miejskie meble z odpadów

W Salonikach działa pierwsze miejskie laboratorium, w którym plastikowe domowe odpady można zmienić w uliczne meble. Zero Waste Lab to pomysł młodych holenderskich architektów ze studia The New Raw.

Saloniki testują miejskie meble z odpadów
Stworzony w Zero Waste Lab miejski mebel z plastikowych odpadów, fot. © Stefanos Tsakiris/serwis prasowy

Idea jest prosta - mieszkańcy przynoszą własne plastikowe śmieci, projektują odpowiedni do swoich potrzeb rodzaj ulicznego mebla, a następnie jest on wykonywany z wykorzystaniem technologii druku 3D. Przedsięwzięcie stanowi częśc obmyślonego przez parę holenderskich architektów - Panosa Sakkasa i Foteini Setaki - projektu Print Your City, w ramach którego powstała już plastikowa ławka XXX w Amsterdamie. Grecka odsłona Print Your City trwa do końca 2018 roku do maja tego roku. W tym czasie projektanci planują przetworzyć cztery tony plastikowych odpadów (tyle mniej więcej produkuje 14 greckich gospodarstw domowych). Mieszkańcy sami wybierają miejsce, gdzie ma stanąć ich mebel, jego funkcję, formę oraz kolorystykę. Każdy z tych obiektów może dodatkowo być stojakiem na rowery, kozłem gimnastycznym, donicą, biblioteczką, a nawet miską dla psa. Meble mają erogonomiczne krzywizny, które sprawiają, że są wygodne i pozwalają na uliczny relaks. Po sfinalizowaniu własnego projektu można sprawdzić na stronie internetowej, ile plastiku trzeba było poddać recyklingowi, by go wykonać. Zero Waste Lab działa w ramach programu Zero Waste Future prowadzonego przez grecki oddział Coca-coli we współpracy z władzami miasta oraz firmami Ecorec i Ogilvy.

www.thenewraw.org

Standard klimatyczny dla Krakowa Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zakończyli prace nad dokumentem „Standard klimatyczny dla nowych i istniejących miejskich budynków użyteczności publicznej w Krakowie”. To przystępna i przejrzysta instrukcja dla projektantów, wykonawców i zarządców budynków publicznych w stolicy Małopolski.
Technologia dla biznesu z myślą o zrównoważonym rozwoju Dyson uwielbia wyzwania, które inni boją się podejmować. Rozwiązywanie problemów i odwaga wybiegania w przyszłość są wpisane w DNA marki. Więcej za mniej, jak najwydajniej w możliwie najprostszy sposób, a wszystko to przy racjonalnym gospodarowaniu materiałami i energią – to idee, które przyświecają naszym inżynierom, i cechy, z których słyną nasze produkty.
Siedziba Ten Square Games we Wrocławiu: biuro z niskim śladem węglowym Czym jest wbudowany ślad węglowy i jak go skutecznie ograniczać. Rozmawiamy z twórcami nowej przestrzeni biurowej firmy Ten Square Games. Był to jeden z pierwszych w Polsce projektów, gdzie dokładnie policzone zostały emisje związane z aranżacją biura.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.