SKS Warszawianka – architektoniczny spacer z Małgorzatą Kuciewicz

i

Autor: Archiwum Architektury

SKS Warszawianka – architektoniczny spacer z Małgorzatą Kuciewicz

2016-06-15 18:00

Warszawianka – unikalny, wizjonerski projekt zespołu sportowego wpisanego w skarpę Wisły – powstała jako wynik współpracy architektów i artystów. Dziś wiele elementów założenia jest już trudno rozpoznawalnych. W najbliższą sobotę spacer po terenie kompleksu poprowadzi Małgorzata Kuciewicz z grupy Centrala.

Kompleks KS Warszawianka zrealizowano według projektu Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego w dwóch etapach: 1954-1962 i 1960-1973. Krajobraz i natura od początku stanowiły integralną część tego unikalnego założenia. Stadion został wkomponowany w malownicze otoczenie skarpy wiślanej, ukazując jej geologiczne nawarstwienia. Niestety dziś pierwotny zamysł architektoniczny jest już prawie niewidoczny – formy wyrzeźbione w skarpie porosła bujna roślinność, budynki sportowe znacząco przebudowano, a relację stadionu do doliny Wisły zaburzyły powstające wokół niego wysokie bloki. Warszawianka, choć większości mieszkańców stolicy kojarzy się po prostu z basenami i wodną rekreacją, to jednak coś znacznie więcej. To „poetycko-przestrzenny wykład o Ziemi, o możliwości koegzystencji Natury i Działalności Człowieka”, jak pisał o kompleksie Oskar Hansen. Już w najbliższą sobotę, 18 czerwca, o godz. 13.00 Małgorzata Kuciewicz poprowadzi spacer po tym niezwykłym kompleksie. W trakcie wycieczki nie tylko przybliży historię i architekturę Warszawianki, ale pomoże też odkryć wartości, które pomimo zniszczenia, nadal można dostrzec w jej przestrzeni. Spotkaniu towarzyszy akcji zbierania wspomnień i archiwalnych fotografii dotyczących założenia. Organizatorami spaceru są Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Okolska.

SPACER // WARSZAWIANKA – krajobrazowe dziedzictwo Warszawy Miejsce: SKS Warszawianka Termin: sobota, 18 czerwca, godz. 13.00 Zbiórka: park Morskie Oko, stoisko Tu było, tu stało i Stowarzyszenia Okolska na Mokotówce Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz