Architektura MuratorWydarzeniaSocrealistyczna architektura Warszawy. Praski MDM

Socrealistyczna architektura Warszawy. Praski MDM

Muzeum Warszawskiej Pragi i Centrum Praskie „Koneser“ zapraszają na wystawę Praski MDM. Życie codzienne osiedla Praga II

Osiedle Praga II, Plac Leńskiego, widok na przychodnię rejonową, 1974. Fot. T. Hermańczyk, zdjęcie ze zbiorów MHW
Osiedle Praga II, Plac Leńskiego, widok na przychodnię rejonową, 1974. Fot. T. Hermańczyk, zdjęcie ze zbiorów MHW. Materiały prasowe Muzeum Warszawskiej Pragi

Warszawska Praga, nieporównywalnie mniej zniszczona przez wojnę niż dzielnice położone na lewym brzegu Wisły, uważana bywa za najbardziej autentyczną część miasta, z mieszkańcami zamieszkującymi ten sam rejon od pokoleń. Przedwojenne kamienice i stare fabryki to jednak tylko część dzielnicy. Na Pradze znaleźć można także modelowe rozwiązania architektury socrealistycznej Warszawy.

Osiedle Praga II, nazywane „Praskim MDM” powstało na początku lat 50. XX wieku. Na terenie dawnych carskich koszar zaplanowano osiedle dla 20 tysięcy mieszkańców. Monumentalnym budynkom mieszkalnym towarzyszyły obiekty usługowe, pozwalając na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców bez potrzeby opuszczania osiedla. „Praga II” miała swoje szkoły, żłobki, przedszkola, przychodnie lekarskie, pralnie, ujęcie wody oligoceńskiej. Bardzo atrakcyjne jest położenie, z dostępem do zieleni i rzeki. Osiedle jest też dobrze skomunikowane z innymi częściami Warszawy, zaledwie kilka minut jazdy tramwajem dzieli „Pragę II” od Starego Miasta. Choć teren osiedla jest nieco zaniedbany, a stare mieszkania – niewielkie, osiedle wciąż tanowi wygodne miejsce do życia.
Układ przestrzenny osiedla w granicach ulic Ratuszowej – Jagiellońskiej – Sznajcy – Namysłowskiej został w 2010 roku wpisany do rejestru zabytków.

Celem wystawy jest przywołanie czasów świetności „Praskiego MDM-u“, przedstawienie założeń urbanistycznych i społecznych osiedla oraz jego funkcjonowania w życiu codziennym. Pomoże w tym mapa, która została sporządzona na podstawie opowieści mieszkańców dzielnicy.

Praski MDM. Życie codzienne osiedla Praga II
Tymczasowa sala ekspozycyjna Muzeum Warszawskiej Pragi,  Centrum Praskie „Koneser“
ul. Ząbkowska 27/31 (bud.26 I piętro)
Wystawa czynna do 28 września 2013
wstęp wolny.

Więcej informacji: www.praskimdm.pl

Praski MDM; osiedle Praga II
Praski MDM; osiedle Praga II
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci