Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Janem Szpakowiczem

Spotkanie z Janem Szpakowiczem

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z architektem Janem Szpakowiczem. Dyskusję towarzyszącą wystawie „Przestrzeń elementarna” poprowadzą kuratorzy ekspozycji Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski oraz Michał Duda.

Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa
Zalesie letnisko, proj. Jan Szpakowicz, 1974

Jan Szpakowicz, polski architekt od kilkudziesięciu lat mieszkający na południu Francji, pozostaje w kraju postacią niemal zupełnie nieznaną. Tymczasem, jak piszą kuratorzy otwartej w lutym pierwszej monograficznej wystawy dorobku architekta, proponowane przez niego rozwiązania stają się niezwykle uniwersalne – funkcjonują ponad skalą, funkcją i granicami kręgów kulturowych czy tendencji stylowych. Jan Szpakowicz studiował architekturę na WA PW (1954-1964). Od 1966 do 1990 roku pracował w Miastoprojekcie Warszawa, projektując osiedla mieszkaniowe i zespoły handlowo-usługowe. Od 1977 roku wykładał na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, gdzie miał okazję zapoznać się bliżej z ideami uczących tam Oskara Hansena, Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Sołtana. W 1981 roku wyjechał do Algierii, gdzie pracował jako architekt, urbanista oraz doradzał przy opracowywaniu przepisów zagospodarowania przestrzennego. W 1988 roku na krótko wrócił do Polski, by w 1992 roku opuścić kraj na stałe i przenieść się do Francji, gdzie pracuje i mieszka do dziś.

Czytaj też: Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym |

W sobotę 26 czerwca o godz. 17.00 będziemy mieć wyjątkową okazję spotkania z architektem. Dyskusja odbędzie się w siedzibie Muzeum Architektury we Wrocławiu, ale transmitowana będzie też w internecie, na profilu placówki na Facebooku. Poprowadzą ją kuratorzy wystawy „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna” Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski oraz Michał Duda, zastępca dyrektora Muzeum Architektury.

W stronę integracji sztuk
W stronę integracji sztuk Kluczową rolę dla formującego się na przełomie lat 50. i 60. zawodu projektanta form przemysłowych odegrali trzej wykładowcy związani z warszawską ASP: Jerzy Sołtan, Lech Tomaszewski i Andrzej Jan Wróblewski, o czym przypomina wystawa zorganizowana z okazji 40-lecia tutejszego Wydziału Wzornictwa – pisze Tomasz Żylski
Architekci z Habitatem: Pomaganie jest fajne!   Architekci z Habitatem to wspólna inicjatywa Fundacji Habitat for Humanity Poland oraz warszawskiego oddziału SARP, która ma na celu wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej osób w trudnej sytuacji życiowej. Pierwsze spotkanie 21 lipca!
Weekend Architektury w Gdyni 2021: program tegorocznej edycji W tym roku Weekend Architektury w Gdyni odbywać się będzie pod hasłem pokora. Dyskusje dotyczyć mają koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i globalnej gospodarki. Wśród prelegentów m.in.  Marlena Wolnik, Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński, Michał Stangel, Ryszard Nakonieczny, Szymon Wojciechowski i Bolesław Stelmach.
Steven Holl we Wrocławiu! Steven Holl od lat konsekwentnie sprzeciwia się cyfryzacji pracy architekta. Jego podejście do projektowania opiera się na założeniu, iż budynki mające posiadać znamiona sztuki mogą wyjść wyłącznie spod ludzkiej ręki.
Modele struktury miasta Zabrze Modele fizyczne, cyfrowe oraz modele rozszerzonej rzeczywistości wybranych przestrzeni publicznych Zabrza według studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Najważniejsze w domu. Kuchnia i łazienka – konferencja online dla profesjonalistów i miłośników pięknych wnętrz Podczas dyskusji i warsztatów z udziałem m.in. architektów i architektów wnętrz dowiemy się, jak nowinki techniczne mogą uczynić nasze życie zdrowszym, łatwiejszym i przyjemniejszym. Poznamy najnowsze technologie, modne materiały i wzory oraz funkcjonalne rozwiązania przestrzenne.
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ma już 30 lat! W grudniu 1990 roku Jacek Purchla wspólnie z Izabellą Cywińską, Andrzejem Pelczarem, Krzysztofem Skubiszewskim i Jackiem Woźniakowskim podpisali akt założycielski Fundacji Międzynarodowe Centrum Kultury. Dziś to jedna z najważniejszych polskich instytucji.  Nie tylko podejmuje istotny dialog na temat dziedzictwa Europy Środkowej, ale też reprezentuje nasz kraj w organizacjach międzynarodowych takich jak UNESCO, Rada Europy czy Grupa Wyszehradzka.