Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Janem Szpakowiczem

Spotkanie z Janem Szpakowiczem

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z architektem Janem Szpakowiczem. Dyskusję towarzyszącą wystawie „Przestrzeń elementarna” poprowadzą kuratorzy ekspozycji Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski oraz Michał Duda.

Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa
Zalesie letnisko, proj. Jan Szpakowicz, 1974

Jan Szpakowicz, polski architekt od kilkudziesięciu lat mieszkający na południu Francji, pozostaje w kraju postacią niemal zupełnie nieznaną. Tymczasem, jak piszą kuratorzy otwartej w lutym pierwszej monograficznej wystawy dorobku architekta, proponowane przez niego rozwiązania stają się niezwykle uniwersalne – funkcjonują ponad skalą, funkcją i granicami kręgów kulturowych czy tendencji stylowych. Jan Szpakowicz studiował architekturę na WA PW (1954-1964). Od 1966 do 1990 roku pracował w Miastoprojekcie Warszawa, projektując osiedla mieszkaniowe i zespoły handlowo-usługowe. Od 1977 roku wykładał na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, gdzie miał okazję zapoznać się bliżej z ideami uczących tam Oskara Hansena, Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Sołtana. W 1981 roku wyjechał do Algierii, gdzie pracował jako architekt, urbanista oraz doradzał przy opracowywaniu przepisów zagospodarowania przestrzennego. W 1988 roku na krótko wrócił do Polski, by w 1992 roku opuścić kraj na stałe i przenieść się do Francji, gdzie pracuje i mieszka do dziś.

Czytaj też: Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym |

W sobotę 26 czerwca o godz. 17.00 będziemy mieć wyjątkową okazję spotkania z architektem. Dyskusja odbędzie się w siedzibie Muzeum Architektury we Wrocławiu, ale transmitowana będzie też w internecie, na profilu placówki na Facebooku. Poprowadzą ją kuratorzy wystawy „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna” Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski oraz Michał Duda, zastępca dyrektora Muzeum Architektury.

W stronę integracji sztuk
W stronę integracji sztuk Kluczową rolę dla formującego się na przełomie lat 50. i 60. zawodu projektanta form przemysłowych odegrali trzej wykładowcy związani z warszawską ASP: Jerzy Sołtan, Lech Tomaszewski i Andrzej Jan Wróblewski, o czym przypomina wystawa zorganizowana z okazji 40-lecia tutejszego Wydziału Wzornictwa – pisze Tomasz Żylski
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.