Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Janem Szpakowiczem

Spotkanie z Janem Szpakowiczem

Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z architektem Janem Szpakowiczem. Dyskusję towarzyszącą wystawie „Przestrzeń elementarna” poprowadzą kuratorzy ekspozycji Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski oraz Michał Duda.

Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa
Zalesie letnisko, proj. Jan Szpakowicz, 1974

Jan Szpakowicz, polski architekt od kilkudziesięciu lat mieszkający na południu Francji, pozostaje w kraju postacią niemal zupełnie nieznaną. Tymczasem, jak piszą kuratorzy otwartej w lutym pierwszej monograficznej wystawy dorobku architekta, proponowane przez niego rozwiązania stają się niezwykle uniwersalne – funkcjonują ponad skalą, funkcją i granicami kręgów kulturowych czy tendencji stylowych. Jan Szpakowicz studiował architekturę na WA PW (1954-1964). Od 1966 do 1990 roku pracował w Miastoprojekcie Warszawa, projektując osiedla mieszkaniowe i zespoły handlowo-usługowe. Od 1977 roku wykładał na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, gdzie miał okazję zapoznać się bliżej z ideami uczących tam Oskara Hansena, Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Sołtana. W 1981 roku wyjechał do Algierii, gdzie pracował jako architekt, urbanista oraz doradzał przy opracowywaniu przepisów zagospodarowania przestrzennego. W 1988 roku na krótko wrócił do Polski, by w 1992 roku opuścić kraj na stałe i przenieść się do Francji, gdzie pracuje i mieszka do dziś.

Czytaj też: Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym |

W sobotę 26 czerwca o godz. 17.00 będziemy mieć wyjątkową okazję spotkania z architektem. Dyskusja odbędzie się w siedzibie Muzeum Architektury we Wrocławiu, ale transmitowana będzie też w internecie, na profilu placówki na Facebooku. Poprowadzą ją kuratorzy wystawy „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna” Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski oraz Michał Duda, zastępca dyrektora Muzeum Architektury.

W stronę integracji sztuk
W stronę integracji sztuk Kluczową rolę dla formującego się na przełomie lat 50. i 60. zawodu projektanta form przemysłowych odegrali trzej wykładowcy związani z warszawską ASP: Jerzy Sołtan, Lech Tomaszewski i Andrzej Jan Wróblewski, o czym przypomina wystawa zorganizowana z okazji 40-lecia tutejszego Wydziału Wzornictwa – pisze Tomasz Żylski
Mistrzowie Architektury w Tallinnie Mieszkańcy Tallinna będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury, który od 2004 roku organizowany jest przez katowicki SARP. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-estońska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach.
Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 spotkają się w Warszawie na konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof. Dyskusji o przyszłości architektury miasta towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”.
Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB” Finisaż tegorocznej ekspozycji „Plany na przyszłość | LAB” był prawdziwym świętem architektury. Organizatorzy przygotowali cykl dyskusji, międzynarodowe warsztaty i kino letnie.
Weekend Architektury w Gdyni 2022: program Pod koniec sierpnia startuje Weekend Architektury w Gdyni 2022. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem Iluzja. W ramach tegorocznej edycji pokazany zostanie także blok filmów z lat 90., których współautorką jest Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”. Publikujemy pełny program wydarzenia.
MIASTOmovie 2022: podyskutujmy o gustach Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem Kwestia gustu. „Dziesiątą edycją festiwalu chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą” – zapowiadają organizatorzy.
Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda, badacz i krytyk architektury, wygrał dwuetapowy konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisze w koncepcji programowej, placówka pod jego wodzą  będzie współpracować z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, aby rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na temat najszerzej pojętej architektury.