Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Mistrzem: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski

Spotkanie z Mistrzem: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski

Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 25 listopada bohaterami wieczoru będą Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z poznańskiej pracowni Ultra Architects.

Spotkanie z Mistrzem: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski
Jedna z najnowszych realizacji biura Ultra Architects: zespół budynków mieszkalnych Trójpole w Poznaniu; fot. Przemysław Turlej

Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Pracownię Ultra Architects założyli w 2004 roku. W 2009 roku biuro otrzymało nagrodę Europe 40 Under 40, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design. Do ich najważniejszych realizacji zaliczyć można siedzibę „Wiadomości Wrzesińskich” (2016), biurowiec Za Bramką (2016) czy zespół budynków mieszkalnych Trójpole w Poznaniu (2021).

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Spotkanie z Mistrzem”, organizowanego w krakowskim oddziale SARP od 2013 roku w celu popularyzacji twórczości najwybitniejszych przedstawicieli architektury w Polsce. Spotkanie z Marcinem Kościuchem i Tomaszem Osięgłowskim zaplanowano w czwartek 25 listopada o godz. 18.00 w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie. Spotkanie będzie transmitowane na platformie Zoom. Więcej informacji na stronie www.sarp.krakow.pl.

Nickel Resort & Spa Grzybowo: nowy projekt Ultra Architects i Q2 Studio W malowniczym Grzybowie na Pomorzu powstanie nowy ośrodek wczasowy. Za projekt Nickel Resort & Spa Grzybowo odpowiada zespół dwóch pracowni: Ultra Architects i Q2 Studio.
Budynek Cerisier Résidence od Ultra Architects Na poznańskim Grunwaldzie, w pobliżu Lasku Marcelińskiego, zakończyła się realizacja budynku mieszkalnego Cerisier Residence projektu pracowni Ultra Architects.
Konstrukcja biurowca – o biurowcu Za Bramką Jerzy Kolbusz Ponieważ tarasy zaplanowano na każdej kondygnacji, geometria każdego stropu jest inna. Stworzyło to problemy z ich podparciem. W miarę regularny w dolnych partiach obiektu układ słupów tracił wraz z wysokością swoją powtarzalność. W efekcie część słupów wyższych kondygnacji obciąża niższe stropy w przęsłach płyt i podciągów. Wymagało to sporego wysiłku przy konstruowaniu i tworzeniu modeli obliczeniowych – pisze główny konstruktor budynku Jerzy Kolbusz.
Jak kubaturowa łamigłówka – o biurowcu Za Bramką Tomasz Głowacki Obiekt, choć nowoczesny, świetnie wpisuje się w zabytkową, niejednolitą architekturę okolicy. Od strony ulicy Za Bramką architekci uzupełnili pierzeję czterokondygnacyjną bryłą, która następnie schodzi tarasowo do wysokości parteru, stykając się z niskimi przybudówkami i oficynami we wnętrzu kwartału. Przyjęte rozwiązanie, wypracowane w wyniku wielu analiz i studiów, jest kubaturową łamigłówką – pisze Tomasz Głowacki.
Staromiejskie wibracje – o biurowcu Za Bramką Piotr Marciniak Zastosowanie efektownej okładziny z siatek cięto-ciągnionych w historycznym kontekście może wydawać się propozycją zbyt odważną, ale nowa architektura nie epatuje odmiennością, a jedynie delikatnie wibruje i ożywia przestrzeń ulicy. Pionowe podziały na elewacji wraz z wyrazistą artykulacją okien o podwójnej wysokości tworzą subtelną grę płaszczyzn, nadając budynkowi ożywczy w tym miejscu akcent monumentalności – pisze Piotr Marciniak.
Biurowiec Za Bramką w Poznaniu Ten znakomity projekt przeistacza zaniedbany fragment poznańskiej starówki w nowej jakości miejski ogród. Autorom udało się stworzyć atrakcyjną, intensywną zabudowę z uszanowaniem architektonicznego sąsiedztwa i szczególną atencją dla przyrody – o nowej realizacji w historycznej części Poznania, łączącej funkcje biurowca, wertykalnego parku i publicznego parkingu piszą Tomasz Głowacki i Piotr Marciniak. W numerze także wypowiedzi współautorów obiektu Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego oraz głównego konstruktora Jerzego Kolbusza. Ponadto przypominamy okoliczności rozpoczęcia tej inwestycji, której głównym celem było uporządkowanie miejsc parkingowych na pobliskim placu Kolegiackim.