Architektura MuratorWydarzeniaSpotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki

Spotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki

Wojciech Zabłocki, projektant obiektów sportowych, szablista i trzykrotny medalista olimpijski, będzie gościem czerwcowego spotkania z cyklu Spotkanie z Mistrzem prowadzonego przez SARP Oddział Kraków. Tym razem wykładowi będzie towarzyszyć również wystawa.

Spotkanie z Mistrzem. Wojciech Zabłocki
Stadion w Latakii, 1987, fot. serwis prasowy

W opinii członków kapituły Honorowej Nagrody SARP, przyznanej Wojciechowi Zabłockiemu w 2017 roku, jego realizacje stanowią świadectwo, że architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji.
Wojciech Zabłocki, odznaczony także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), jest absolwentem wydziału architektury Akademii Górniczej w Krakowie (1953). W 1968 roku obronił doktorat, w 1980 roku habilitował się, a w 1999 roku otrzymał tytuł profesora. Jest autorem wielu śmiałych pod względem konstrukcyjnym hal sportowych przykrytych „wiszącymi dachami”, które powstawały we współpracy z najwybitniejszymi polskimi konstruktorami: Stanisławem Kusiem, Wiktorem Humięckicm i Wacławem Zalewskim Zrealizował m.in. sale treningowe na AWF w Warszawie (1964), ośrodek sportowy w Koninie (1972), stadion olimpijski w Latakii (1987), jak również pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (1967, wspólnie z rzeźbiarzem Gustawem Zemłą). Jako szablista drużyny narodowej w latach 1948-1965 był trzykrotnym medalistą olimpijskim (dwa srebrne medale i brązowy) oraz dziewięciokrotnym medalistą mistrzostw świata (w tym cztery złote medale).
W ramach cyklu Spotkanie z Mistrzem organizowanego w krakowskim oddziale SARP prezentowana jest twórczość najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury.
Wykład: 14 czerwca 2018, godz. 18:00
Galeria Architektury SARP, pl. Szczepański 6, Kraków
Wystawa czynna w dniach 11-27 czerwca oraz 9-31 lipca 2018
www.sarp.krakow.pl

Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik Wystawa w warszawskim Muzeum Plakatu przypomina mało znany dorobek polskiego architekta, który był uzdolnionym twórcą grafiki użytkowej, a także cenionym wykładowcą kilku zagranicznych uczelni.
Muzeum Szklanych Domów 11 listopada otwarto Muzeum Szklanych Domów, czyli wielowątkową wystawę poświęconą przedwojennym i powojennym modernistycznym osiedlom na warszawskim Kole. Zobaczymy ją w zabytkowym budynku na jednym z osiedli.
Topografie modernizmu. Wycieczka Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dwudniową wycieczkę po Warszawie śladami słynnego duetu architektów - Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert.
Opole okiem architekta Architektoniczne ABC Opola to osobisty przewodnik - historia miasta opowiedziana przez architekta Andrzeja Hamadę i zilustrowana jego rysunkami.