Architektura MuratorWydarzeniaSto lat kobiet w architekturze na wystawie we Frankfurcie

Sto lat kobiet w architekturze na wystawie we Frankfurcie

Od 30 września w Muzeum Architektury można oglądać wystawę Pani Architekt. Prezentowane są na niej sylwetki 22 niemieckich architektek wraz z ich najważniejszymi realizacjami.

Głównym tematem trwającej ekspozycji jest historia widziana z perspektywy architektek. Pani Architekt to nie tylko prezentacja życiorysów, ale także próba odpowiedzi na pytanie jaki wpływ miały te projektantki na kształt współczesnej architektury.

Na wystawie można obejrzeć projekty między innymi Almut Grüntuch-Ernst. Architektka studiowała na Uniwersytecie w Stuttgarcie i Architectural Association w Londynie. Obecnie prowadzi berlińskie biuro Grüntuch Ernst Architekten, które zrealizowało m.in. Szkołę Niemiecką w Madrycie i budynek komercyjny Höfe am Brühl w Lipsku.

Z kolei Lilly Reich, projektująca w duchu modernizmu, była bliską współpracowniczką Miesa van der Rohe. Poznała go w Biurze Targów we Frankfurcie (odpowiadała za ich organizację). Projektowała pawilony, wystawy sklepowych i meble. Efektem jej współpracy z Miesem van der Rohe był fotel Barcelona.

Wśród prezentowanych architektek i ich dzieł jest także Lotte Cohn, jedna z pierwszych absolwentek Technicznego Uniwersytetu w Berlinie. Jej realizacje znajdują się głównie w Izraelu, dokąd wyemigrowała na początku XX wieku. W trakcie trwającej 50 lat kariery, odpowiadała za ponad 100 projektów budowlanych.

Więcej szczegółów: www.dam-online.de

Wystawa Pani Architekt od 30 września 2017 do 8 marca 2018 w Muzeum Architektury Niemieckiej

Schaumainkai 43

Frankfurt nad Menem

Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.