Architektura MuratorWydarzeniaStyropianowy zabytek?

Styropianowy zabytek?

Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie wraz ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków przygotowali konferencję dotyczącą ocieplania budynków zabytkowych – zarówno znajdujących się w rejestrze zabytków, ewidencji zabytków, jak i na liście dóbr kultury współczesnej

Celem konferencji jest wymiana poglądów pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w proces decyzyjny i realizacyjny oraz wypracowanie stanowiska dotyczącego rozwiązań pozwalających na zachowanie walorów architektonicznych i historycznych budynków zabytkowych.

8.04.2011 godz. 10.00
Bacciarellówka – Pałac Ślubów, Pl. Zamkowy 6, Warszawa

Program konferencji

10.00 Przywitanie uczestników

Blok 1 (problematyka konserwatorska i architektoniczna)

Moderator : cz. I Barbara Jezierska
cz. II Maria Wojtysiak

Cz. I
10.15
Zasady ochrony, a ocieplanie zabytków, Ewa Nekanda-Trepka (Stołeczny Konserwator Zabytków)
10.40 (Termo)modernizacja budynków zabytkowych a integralność przestrzenna ich zespołów, Maciej Czeredys
11.05 Spuchnięty modernizm, czyli o psuciu architektury miasta, Jarosław Trybuś

Przerwa na kawę

Cz. II
11.50
Ocieplanie zabytków na wybranych przykładach, Barbara Jezierska (Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków)
12.15 Praktyka projektowa w przygotowaniu termomodernizacji, Piotr Puścikiewicz (Pracownia Projektowa Konkret)
12.35 Innowacyjne technologie w ocieplaniu zabytków, Jarosław Gasewicz

Przerwa na lunch

Blok 2 (mechanizmy prawne i finansowe, audyt energetyczny)
Moderator : Michał Krasucki

13.25 Modernizacja a konserwacja zabytków nieruchomych-aspekty prawne, Katarzyna Zalasińska
13.45 Zasady finansowania procesów termomodernizacyjnych, Przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego
14.05 Docieplenie czy remont elewacji? Przedstawiciel Spółdzielni Mieszkaniowej
14.35 Jak osiągnąć poziom zero energetycznego (pasywnego) w budynku, Zbigniew Pająk (Doradca Energetyczny ds. budownictwa w MF)
15.25 Dyskusja

Prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa: warszawa.tonz@gmail.com
Bliższe informacje na stronie: www.tonz.org.pl/warszawa

fotka z /zdjecia/Szymanowskiego_7_art.jpg
Kaplica w Tarnowie w rejestrze zabytków! To najmłodszy zabytek w Polsce Drewniana kaplica w Tarnowie koło Garwolina została wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Konserwator docenił prekursorski charakter tej niewielkiej realizacji z 2011 roku, nazywanej też Votum Aleksa.
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.
Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Uwaga, zabytek! Gra spacerowa i kolejne warsztaty w Warszawie Gra spacerowa wokół pałacu Branickich w Warszawie i parku Rydza-Śmigłego jest kontynuacją cyklu spotkań pod hasłem „Uwaga, zabytek!”, który trwa do 10 grudnia tego roku