Architektura MuratorWydarzeniaŚwiatowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości

Światowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości

Światowe Forum Miejskie, organizowane pod egidą ONZ najważniejsze wydarzenie poświęcone rozwojowi miast, w tym roku po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce. Pod koniec czerwca do Katowic przyjadą eksperci z całego świata, by przez pięć dni rozmawiać o głównych wyzwaniach, jakie stoją dziś przed metropoliami. W programie także kino miejskie, koncerty, strefa dyskusji z młodymi czy strefa innowacji.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości

Miasto to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości, dla niektórych – najważniejszy. Miasta są bowiem od tysięcy lat miejscem wymiany handlowej, przepływu wiedzy, interakcji, innowacji czy organizowania się społeczności. Miasta to ciągle transformujące się węzły globalnej sieci powiązań między ludźmi, firmami, uczelniami i organizacjami.

Kondycja miast, ich konkurencyjność i sprawność w dostosowywaniu się do ciągłych zmian to tematy, którymi zajmują się nie tylko ich włodarze i świadomi mieszkańcy, ale także tysiące badaczy i organizacji. Jedną z nich jest Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co dwa lata, pod egidą ONZ, odbywa się najważniejsze i największe na świecie wydarzenie dotyczące dyskusji o rozwoju miast – Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum – WUF).  W tym roku WUF odbędzie się w Polsce, w Katowicach. Po raz pierwszy w 20-letniej historii gospodarzem forum będzie kraj z Europy Środkowo-Wschodniej. W dniach 26-30 czerwca wezmą w nim udział nie tylko przedstawiciele rządów i miast z całego świata, ale również setki naukowców, przedstawicieli organizacji społecznych oraz biznesu, a przede wszystkim mieszkańcy miast.  To niepowtarzalna okazja, by wziąć udział w międzynarodowym wydarzeniu, podczas którego prezentowane i omawiane będą trendy i wyzwania dla rozwoju zarówno metropolii, jak i mniejszych miast i miasteczek.

Zwłaszcza w czasach kryzysów i niepewności, wiele osób zadaje sobie pytania: czy tu, gdzie mieszkam, jestem bezpieczny? Czy miejsce, w którym żyję, daje dobre perspektywy na rozwój i dobre życie dla mnie i moich bliskich? W jaki sposób moje miasto poradzi sobie z transformacją gospodarczą, energetyczną, klimatyczną? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać uczestnicy  WUF w Katowicach. To szansa na podzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami, wzajemne inspirowanie czy nawiązywanie współprac w międzynarodowym gronie.

Organizatorzy wydarzenia po stronie polskiej – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice – zapewniają, że nie będzie to zwykła konferencja. Przez pięć dni cała stolica Górnego Śląska będzie żyła festiwalem miejskim, którym jest WUF11. W mieście powstanie 11 stref pod wspólną nazwą „WUF na Mieście”, które będą miały swój osobny program. Będzie kino miejskie, koncerty, strefa dyskusji z młodymi czy strefa innowacji. Dodatkową atrakcją ma być również Urban Expo, w którym swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta, ale też firmy.

Ważnym elementem dyskusji podczas WUF11 będą „Dialogi”. Dialogi to wydarzenia z udziałem praktyków, naukowców i urzędników z całego świata, a ich wyniki będą brane pod uwagę przy wdrażaniu Nowej Agendy Miejskiej. Wśród sześciu dialogów podczas WUF, co najmniej dwa mają silny i bezpośredni związek z architekturą. Są to: „Urban Planning and Governance for Sustainable Urban Futures” (Planowanie miast i zarządzanie dla zrównoważonej przyszłości miast) oraz „Greener urban futures” (Bardziej zielona przyszłość miast).  Warto wziąć udział w tej dyskusji, a także zaprezentować dokonania polskich architektów i architektek w nurcie zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju. Więcej informacji o WUF11 na stronie: www.gov.pl/web/wuf11. Bezpłatna rejestracja: wuf.unhabitat.org.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.