Architektura MuratorWydarzeniaŚwiatowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości

Światowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości

Światowe Forum Miejskie, organizowane pod egidą ONZ najważniejsze wydarzenie poświęcone rozwojowi miast, w tym roku po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce. Pod koniec czerwca do Katowic przyjadą eksperci z całego świata, by przez pięć dni rozmawiać o głównych wyzwaniach, jakie stoją dziś przed metropoliami. W programie także kino miejskie, koncerty, strefa dyskusji z młodymi czy strefa innowacji.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości

Miasto to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości, dla niektórych – najważniejszy. Miasta są bowiem od tysięcy lat miejscem wymiany handlowej, przepływu wiedzy, interakcji, innowacji czy organizowania się społeczności. Miasta to ciągle transformujące się węzły globalnej sieci powiązań między ludźmi, firmami, uczelniami i organizacjami.

Kondycja miast, ich konkurencyjność i sprawność w dostosowywaniu się do ciągłych zmian to tematy, którymi zajmują się nie tylko ich włodarze i świadomi mieszkańcy, ale także tysiące badaczy i organizacji. Jedną z nich jest Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co dwa lata, pod egidą ONZ, odbywa się najważniejsze i największe na świecie wydarzenie dotyczące dyskusji o rozwoju miast – Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum – WUF).  W tym roku WUF odbędzie się w Polsce, w Katowicach. Po raz pierwszy w 20-letniej historii gospodarzem forum będzie kraj z Europy Środkowo-Wschodniej. W dniach 26-30 czerwca wezmą w nim udział nie tylko przedstawiciele rządów i miast z całego świata, ale również setki naukowców, przedstawicieli organizacji społecznych oraz biznesu, a przede wszystkim mieszkańcy miast.  To niepowtarzalna okazja, by wziąć udział w międzynarodowym wydarzeniu, podczas którego prezentowane i omawiane będą trendy i wyzwania dla rozwoju zarówno metropolii, jak i mniejszych miast i miasteczek.

Zwłaszcza w czasach kryzysów i niepewności, wiele osób zadaje sobie pytania: czy tu, gdzie mieszkam, jestem bezpieczny? Czy miejsce, w którym żyję, daje dobre perspektywy na rozwój i dobre życie dla mnie i moich bliskich? W jaki sposób moje miasto poradzi sobie z transformacją gospodarczą, energetyczną, klimatyczną? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać uczestnicy  WUF w Katowicach. To szansa na podzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami, wzajemne inspirowanie czy nawiązywanie współprac w międzynarodowym gronie.

Organizatorzy wydarzenia po stronie polskiej – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice – zapewniają, że nie będzie to zwykła konferencja. Przez pięć dni cała stolica Górnego Śląska będzie żyła festiwalem miejskim, którym jest WUF11. W mieście powstanie 11 stref pod wspólną nazwą „WUF na Mieście”, które będą miały swój osobny program. Będzie kino miejskie, koncerty, strefa dyskusji z młodymi czy strefa innowacji. Dodatkową atrakcją ma być również Urban Expo, w którym swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta, ale też firmy.

Ważnym elementem dyskusji podczas WUF11 będą „Dialogi”. Dialogi to wydarzenia z udziałem praktyków, naukowców i urzędników z całego świata, a ich wyniki będą brane pod uwagę przy wdrażaniu Nowej Agendy Miejskiej. Wśród sześciu dialogów podczas WUF, co najmniej dwa mają silny i bezpośredni związek z architekturą. Są to: „Urban Planning and Governance for Sustainable Urban Futures” (Planowanie miast i zarządzanie dla zrównoważonej przyszłości miast) oraz „Greener urban futures” (Bardziej zielona przyszłość miast).  Warto wziąć udział w tej dyskusji, a także zaprezentować dokonania polskich architektów i architektek w nurcie zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju. Więcej informacji o WUF11 na stronie: www.gov.pl/web/wuf11. Bezpłatna rejestracja: wuf.unhabitat.org.

Światowe Forum Miejskie w Katowicach: porozmawiajmy o najważniejszym wynalazku ludzkości
Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha do 16 października można oglądać wystawę „Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa”. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Muzeum Narzędzi Ciesielskich Takenaka w Kobe, prezentuje tradycyjne techniki obróbki drewna i przykłady ich zastosowania w architekturze.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.