Architektura MuratorWydarzeniaŚwiatowy Dzień Architektury w Ustroniu

Światowy Dzień Architektury w Ustroniu

Zapraszamy na Światowy Dzień Architektury, który odbędzie się 1 lipca w Domu Pracy Twórczej Architekta w Ustroniu.

ŚDA
Fot.: materiały prasowe SARP Katowice

Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza do uczestniczenia w obchodach Światowego Dnia Architektury, które odbędą się w ważnym dla dziedzictwa Śląska Cieszyńskiego miejscu, jakim jest modernistyczna willa należąca niegdyś do gen. Jerzego Ziętka. Aktualnie w willi mieści się Dom Pracy Twórczej Architekta. 1 lipca SARP pragnie go otworzyć dla zwiedzających.

W programie znajdują się warsztaty plastyczne dla dzieci Archidzieci (wiek 7-13 lat), na których dzieci uczą się w jaki sposób można mówić o architekturze i uczestniczyć w jej projektowaniu jako świadomy obywatel. Jakub Bródka oprowadzi zainteresowanych po willi, zasypując ich ciekawostkami o architektach, gen. Ziętku i samym budynku. Przemek Czernek pokaże i opowie o architekturze regionu, a wieczorem, tuż po zmroku w ogrodzie willi odbędzie się spektakl „Ptaki”. Poza tym wiele innych atrakcji, takich jak kiermasz książek, na które zapraszamy także poza godzinami trwania wpisanych w program wydarzeń.

 

Kiedy: 1 lipca 2019 r.
Gdzie: ul. Zielona 1, Ustroń, Willa gen. Jerzego Ziętka (Dom Pracy Twórczej Architekta)


Program obchodów:

11:00 Archidzieci*
12:00 Oprowadzanie po Willi*
15:00 Archidzieci*
15:30 oprowadzanie po Willi*
16:30 oprowadzanie po Willi*
17:30 Promocja książki Polska i Czechosłowacka architektura dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku Cieszyńskim – spotkanie z Przemkiem Czernkiem
21:00 Spektakl teatralny prezentowany w ogrodzie pt. „Ptaki”

Wydarzenie towarzyszące:
21 czerca o 16.00 na Rynku w Ustroniu odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej twórczości architektów Henryka Buszko i Aleksandra Franty. Wystawa potrwa do 12 lipca

*na wydarzenia obowiązują zapisy telefoniczne (32 253 97 74) lub mailowe biuro@sarp.katowice.pl
na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny

ARCHIDZIECI Zapraszamy dzieci od 7 do 12 lat na warsztaty plastyczne prowadzone wokół tematu architektury i urbanistyki. Profesjonalną perspektywę gwarantują organizatorzy będący członkami Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Śląskiej Izby Architektów. Teoretyczny wstęp i warsztatowa część zajęć uczą w jaki sposób myśleć o architekturze, jakie ma ona znaczenie na różnych poziomach, pokazują czym jest zawód architekta i urbanisty oraz jak można mieć realny wpływ na kształt miasta jako świadomy jego mieszkaniec.
kurator: Ewa Szymańska Sułkowska

SPEKTAKL PTAKI W OGRODZIE. O dwóch najważniejszych sprawach, które dotykają nas przez całe życie – o prostej potrzebie posiadania przy sobie drugiego człowieka, który rozumie nasze życie i nasze wybory oraz o wewnętrznym pożądaniu wolności – wyjścia poza ramy, które nas na co dzień ograniczają, a których istnienia możemy zupełnie się nie spodziewać.

KIERMASZ KSIĄŻEK O ARCHITEKTURZE dostępne będą następujące tytuły:
Polska i Czechosłowacka architektura dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku Cieszyńskim
Drzewa, wyd. EMG
Architektki, wyd. EMG
Rozmowy, wyd. EMG
Rozmowy drugie, wyd. EMG
Architektura racjonalnej Europy, wyd. EMG
i wiele innych.

 

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Katowicach / Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej / Miasto Ustroń / Śląska Okręgowa Izba Architektów

Cykl wykładów "Mistrzowie Architektury": Henning Larsen Architects Dzisiaj w Katowicach o projektach jednego z największych biur w Skandynawii opowie jeden z partnerów w pracowni - Jacob Kurek.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2017 W październiku katowicki oddział SARP ogłosił nominowane obiekty w konkursie Architektura Roku. Województwa Śląskiego. O główną nagrodę zawalczy między innymi Dom po Drodze (KWK Promes) oraz projekt adaptacji byłej stołówki wojskowej na obiekt biurowy Kanlux (medusa group).
Wyniki konkursu na pawilon KluboGalerii SARP w Katowicach Anita Baron, Aneta Oraczewska i Patrycja Pojda zwyciężyły w konkursie na projekt pawilonu KluboGalerii SARP w centrum Katowic. Obiekt ma zostać otwarty w maju.
Rozmowa z Mariuszem Ścisło, prezesem ZG SARP i współzałożycielem pracowni FS&P Arcus Jestem przeciwny hipokryzji w używaniu logo „zabytek” do partykularnych celów: obiekt może stać i niszczeć, a potem się zawalić zgodnie z literą prawa, lecz gdy tylko inwestor podejmuje przygotowania do adaptacji czy remontu, nadzwyczajną aktywność w kontestacji podejmują różne grupy interesów – o godzeniu roli prezesa SARP i praktykującego architekta, projektowaniu na Dalekim i Bliskim Wschodzie oraz nieobecności Polaków w Europejskiej Radzie Architektów mówi Mariusz Ścisło.
Wykład z cyklu: Mistrzowie Architektury W.I. Neutelings. NEUTELINGS RIEDIJK ARCHITECTEN.
Wykład z cyklu: Mistrzowie Architektury Wojciech Leśnikowski, Ralph Johnson. PERKINS&WILL.