Architektura MuratorWydarzeniaSzczeciński ogród społeczny

Szczeciński ogród społeczny

Pierwsze ogrody społecznościowe pojawiły się w Polsce 7 lat temu, dziś jest ich już kilkaset i z każdym rokiem dochodzą kolejne. Jednym z nich jest Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie, zrealizowany w czerwcu na pustej działce między Trafostacją Sztuki, blokami osiedla Stare Miasto i kościołem św. Jana Ewangelisty dzięki Fundacji na Odrze. Projekt ogrodu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie LECHSTARTER zorganizowanym przez markę Lech Premium, pokonując 86 innych pomysłów na estetyzację, zazielenianie bądź wykreowanie nowych przestrzeni publicznych – pisze Tomasz Żylski.

Szczeciński ogród społeczny
Sąsiedzki ogród kultury powstał na pustej działce między trafostacją sztuki a gotyckim kościołem Św. Jana Ewangelisty dzięki inicjatywie szczecińskiej fundacji Na Odrze; fot. Tomasz Żylski

Mniej więcej od dekady trwa wielka modernizacja przestrzeni publicznych w polskich miastach. Nie remontowane od lat place, rynki i bulwary zyskują zwykle granitowe nawierzchnie, meble z modnego kortenu i różnego typu atrakcje jak multimedialne fontanny czy dizajnerskie pawilony. Tym spektakularnym przeobrażeniom towarzyszą zmiany w mniejszej skali, realizowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury i samych mieszkańców. Oddolne inicjatywy dotyczą przede wszystkim zieleni w mieście, obsadzania kwiatami osiedlowych skwerów i podwórek, tzw. guerilla gardeningu czy szczególnie popularnego w ostatnim czasie zakładania społecznych ogrodów, gdzie obok grządek albo skrzyń z warzywami, aranżuje się niewielkie place zabaw, a czasem też specjalne miejsca na grilla i ognisko. Pierwsze ogrody tego typu pojawiły się w Polsce 7 lat temu, dziś jest ich już kilkaset i z każdym rokiem dochodzą kolejne. Jednym z nich jest Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie, zrealizowany w czerwcu na pustej działce przy ul. Św. Ducha, między Trafostacją Sztuki („A-m” 11/2013), blokami osiedla Stare Miasto i kościołem św. Jana Ewangelisty dzięki Fundacji na Odrze.

Projekt ogrodu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie LECHSTARTER zorganizowanym przez markę Lech Premium, pokonując 86 innych pomysłów na estetyzację, zazielenianie bądź wykreowanie nowych przestrzeni publicznych. Do wygrania było pięć grantów po 100 tys. zł i 20 o wartości 25 tys. zł. W internetowym plebiscycie nasza inicjatywa zdobyła najwięcej, bo aż 81 232 głosy. W jej promocję zaangażowało się wielu szczecinian. Sami robili plakaty, zachęcali do głosowania na portalach społecznościowych i w przestrzeni miasta, na przykład pisząc o aktualnych wynikach kredą na chodniku. Z dużym entuzjazmem spotkaliśmy się również na etapie realizacji. W urządzaniu ogrodu pomagali mieszkańcy, a nawet proboszcz sąsiedzkiej parafii – mówi „A-m” autorka projektu, architekt krajobrazu Małgorzata Zyska. Na 1600 m2 udało się wygospodarować miejsce na pawilon warsztatowy z tarasem, ogródek owocowo-warzywny, strefę gastronomiczną oraz elementy małej architektury. Są tu też hamaki, instalacja w formie przeskalowanej harfy, którą przekazała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza oraz kulista konstrukcja – dar szczecińskiej firmy Freedomes, specjalizującej się w produkcji sferycznych namiotów, na razie wykorzystywana jako przestrzeń spotkań, ale w najbliższym czasie mająca stać się szklarnią do uprawy hydroponicznej. Na terenie ogrodu odbywają się zajęcia z jogi, warsztaty, pikniki sąsiedzkie, seanse filmowe i potańcówki. Mieszkańcy organizują tu też plenerowe przyjęcia, choćby z okazji urodzin swoich dzieci, a przez cały sierpień Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości prowadził poradnię, w której można było skonsultować pomysł na biznes.

Wszystko sprawnie działa, bo opiekę nad tym miejscem przejęli sami mieszkańcy. To oni dbają o porządek, chronią ogród przed dewastacją i pilnują przestrzegania ciszy nocnej – tłumaczy Małgorzata Zyska. W nieustannej dyskusji na temat definicji dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej szczecińskie doświadczenia, również te związane z realizacją nagrodzonego ostatnio European Prize for Urban Public Space Centrum Dialogu Przełomy, stanowić mogą cenną podpowiedź.

Tagi:
Westival Architektury 2019: przegląd najciekawszych wydarzeń Już 15 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem „Kosmopolis. Przyszłość miast”. W programie dyskusje poświęcone futurologii w projektowaniu i architektonicznym innowacjom ze Skandynawii, a wśród gości między innymi Jacek Damięcki, Anna Molenda i Edwin Bendyk.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci.
Stadion miejski w Szczecinie Władze Szczecina przymierzają się do budowy nowoczesnego stadionu miejskiego według projektu Biura Architektonicznego Dedeco.
Wyniki konkursu na plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci. Był to pierwszy konkurs w mieście, w którym swoje uwagi na temat nadesłanych prac mogli przekazać sędziom reprezentanci strony społecznej.
Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.