Architektura MuratorWydarzeniaSzczeciński ogród społeczny

Szczeciński ogród społeczny

Pierwsze ogrody społecznościowe pojawiły się w Polsce 7 lat temu, dziś jest ich już kilkaset i z każdym rokiem dochodzą kolejne. Jednym z nich jest Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie, zrealizowany w czerwcu na pustej działce między Trafostacją Sztuki, blokami osiedla Stare Miasto i kościołem św. Jana Ewangelisty dzięki Fundacji na Odrze. Projekt ogrodu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie LECHSTARTER zorganizowanym przez markę Lech Premium, pokonując 86 innych pomysłów na estetyzację, zazielenianie bądź wykreowanie nowych przestrzeni publicznych – pisze Tomasz Żylski.

Szczeciński ogród społeczny
Sąsiedzki ogród kultury powstał na pustej działce między trafostacją sztuki a gotyckim kościołem Św. Jana Ewangelisty dzięki inicjatywie szczecińskiej fundacji Na Odrze; fot. Tomasz Żylski

Mniej więcej od dekady trwa wielka modernizacja przestrzeni publicznych w polskich miastach. Nie remontowane od lat place, rynki i bulwary zyskują zwykle granitowe nawierzchnie, meble z modnego kortenu i różnego typu atrakcje jak multimedialne fontanny czy dizajnerskie pawilony. Tym spektakularnym przeobrażeniom towarzyszą zmiany w mniejszej skali, realizowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury i samych mieszkańców. Oddolne inicjatywy dotyczą przede wszystkim zieleni w mieście, obsadzania kwiatami osiedlowych skwerów i podwórek, tzw. guerilla gardeningu czy szczególnie popularnego w ostatnim czasie zakładania społecznych ogrodów, gdzie obok grządek albo skrzyń z warzywami, aranżuje się niewielkie place zabaw, a czasem też specjalne miejsca na grilla i ognisko. Pierwsze ogrody tego typu pojawiły się w Polsce 7 lat temu, dziś jest ich już kilkaset i z każdym rokiem dochodzą kolejne. Jednym z nich jest Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie, zrealizowany w czerwcu na pustej działce przy ul. Św. Ducha, między Trafostacją Sztuki („A-m” 11/2013), blokami osiedla Stare Miasto i kościołem św. Jana Ewangelisty dzięki Fundacji na Odrze.

Projekt ogrodu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie LECHSTARTER zorganizowanym przez markę Lech Premium, pokonując 86 innych pomysłów na estetyzację, zazielenianie bądź wykreowanie nowych przestrzeni publicznych. Do wygrania było pięć grantów po 100 tys. zł i 20 o wartości 25 tys. zł. W internetowym plebiscycie nasza inicjatywa zdobyła najwięcej, bo aż 81 232 głosy. W jej promocję zaangażowało się wielu szczecinian. Sami robili plakaty, zachęcali do głosowania na portalach społecznościowych i w przestrzeni miasta, na przykład pisząc o aktualnych wynikach kredą na chodniku. Z dużym entuzjazmem spotkaliśmy się również na etapie realizacji. W urządzaniu ogrodu pomagali mieszkańcy, a nawet proboszcz sąsiedzkiej parafii – mówi „A-m” autorka projektu, architekt krajobrazu Małgorzata Zyska. Na 1600 m2 udało się wygospodarować miejsce na pawilon warsztatowy z tarasem, ogródek owocowo-warzywny, strefę gastronomiczną oraz elementy małej architektury. Są tu też hamaki, instalacja w formie przeskalowanej harfy, którą przekazała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza oraz kulista konstrukcja – dar szczecińskiej firmy Freedomes, specjalizującej się w produkcji sferycznych namiotów, na razie wykorzystywana jako przestrzeń spotkań, ale w najbliższym czasie mająca stać się szklarnią do uprawy hydroponicznej. Na terenie ogrodu odbywają się zajęcia z jogi, warsztaty, pikniki sąsiedzkie, seanse filmowe i potańcówki. Mieszkańcy organizują tu też plenerowe przyjęcia, choćby z okazji urodzin swoich dzieci, a przez cały sierpień Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości prowadził poradnię, w której można było skonsultować pomysł na biznes.

Wszystko sprawnie działa, bo opiekę nad tym miejscem przejęli sami mieszkańcy. To oni dbają o porządek, chronią ogród przed dewastacją i pilnują przestrzegania ciszy nocnej – tłumaczy Małgorzata Zyska. W nieustannej dyskusji na temat definicji dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej szczecińskie doświadczenia, również te związane z realizacją nagrodzonego ostatnio European Prize for Urban Public Space Centrum Dialogu Przełomy, stanowić mogą cenną podpowiedź.

Tagi:
Morskie centrum w Szczecinie Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz.
Teatr Letni w Szczecinie Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentuje Dariusz Herman.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.
Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.