Architektura MuratorWydarzeniaSztuka / Przestrzeń publiczna / Demokracja. Relacje i możliwości

Sztuka / Przestrzeń publiczna / Demokracja. Relacje i możliwości

Studia przeznaczone sa dla osób, które chcą poszerzyć wiedzę o oddziaływaniu i przenikaniu się kluczowych zjawisk i dyskursów XXI wieku leżących u podstaw współczesnej produkcji artystycznej i intelektualnej.

Studia skierowane są do kuratorów, artystów, architektów, reżyserów, producentów kultury i wszystkich osób, zainteresowanych transdyscyplinarnym podejściem do zdobywania wiedzy w poprzek i tworzeniem nowych dziedzin. Uczestnicy będą mieli możliwość uzupełnienia wiedzy o zagadnienia dotyczące współczesności m.in. najnowsze teorie polityczne, nauki o złożoności, zagadnienia ze sztuki współczesnej, architektura, studia performatywne, nowe media oraz ich zastosowanie praktyczne w sferach publicznych.

REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2010/2011 Więcej>>

Studia Sztuka / Przestrzen Publiczna / Demokracja to program transdyscyplinarnych studiów podyplomowych na pograniczu teorii i praktyki.
Celem studiów jest poszerzenie wiedzy na temat złożoności procesów demokratycznych, dialogi sztuki z nauką oraz procesów około-edukacyjnych, zwanych czasem ‘od-uczaniem’. Obecnie w Polsce studia humanistyczne i artystyczne zaniedbują wieloperspektywiczną analizę szeroko rozumianych problemów i zjawisk występujących we współczesnym świecie. Większość programów nauczania historii sztuki, filozofii, socjologii, politologii czy architektury kończy się na latach 80 XX-wieku. Celem studiów jest także przekazanie słuchaczom wiedzy na temat nowych sposobów produkcji i krytyki wiedzy, które wpłynęły na nauki humanistyczne, nauki społeczne i sztukę. Stało się to właśnie dzięki przenikaniu się i dialogowi teorii krytycznej, wiedzy o kulturze, dyskursów postkolonialnych, feministycznych, genderowych, nauki o złożoności, teorii nowych mediów i wielu innych. Studia proponują progresywne sposoby zdobywania i wymiany wiedzy oparte na dialogu sztuki i teorii kultury z teoriami naukowymi, procesami społecznymi oraz domeną publiczną.

www.podyplomowe.pl

Wykładowcy:
Prof. Andrzej Nowak,
Prof. Krzysztof Wodiczko
Edwin Bendyk
Agnieszka Kurant
Zbigniew Libera
Paweł Moscicki
Adam Ostolski
Joanna Rajkowska
Łukasz Ronduda
Jan Sowa
Joanna Warsza
Aleksandra Wasilkowska


Telefon informacyjny dla kandydatów: +48 22 517 98 49
czynny od 5 maja do 15 października 2010 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.