Architektura MuratorWydarzeniaTarnów. 1000 lat nowoczesności

Tarnów. 1000 lat nowoczesności

Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazują tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej.

„Tarnów. 1000 lat nowoczesności”, Tarnów-Mościce, 10.08-30.09.2011

otwarcie w sobotę 27.08
g. 17.00, BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, wernisaż wystawy monograficznej „Mościce 1927-1939” (wystawa czynna 10.08-30.09.2011)
przejazd pociągiem na Dworzec PKP w Mościcach, otwarcie głównej wystawy w przestrzeni miasta
„Tarnów. 1000 lat nowoczesności” | artyści: Olaf Brzeski, Rafał Bujnowski, Łukasz Jastrubczak, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Paulina Ołowska (wraz ze studentami California College of the Arts w San Francisco: Fredericko Alvarado, Matt Arent, Melissa Dickenson, William Emmert, Bean Gilsdorf, Kevin Krueger, Blaz Pirnat), Wilhelm Sasnal, Marcin Zarzeka (wystawa czynna 28.08-30.09.2011)
g. 21.00, Dworzec PKP w Mościcach, koncert zespołu PUSTKI, wstęp wolny

Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazują tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej. Nowoczesna historia Tarnowa zaczyna się w 1929 roku, powstała wówczas przemysłowa dzielnica Mościce. Kończy się tysiąc lat później, w projektach Jana Głuszaka Dagaramy (1937-2000), tarnowskiego architekta futurologa, który w latach 60. i 70. XX wieku tworzył wizje miast przyszłości. Wystawa zrealizowana jest w formie szlaku, na którym znajdują się nie tylko prace zaproszonych artystów, ale także modernistyczna architektura oraz założenia urbanistyczne. Cześć prac, jak choćby, pokazywana w ramach prologu wystawy w 2010 roku, rzeźba Wilhelma Sasnala pozostanie w mieście na stałe.

W szczególny sposób skupia się na Mościcach, dzielnicy Tarnowa powstałej w okresie międzywojennym. Osiedle przyfabryczne zostało założone wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych w 1927 roku, jeszcze przed powstaniem COP-u. Na 600 hektarach pustego pola wytyczono samowystarczalny kompleks przemysłowo-urbanistyczny, zgodnie z modernistycznymi zasadami projektowania miast. Dynamiczny rozwój nowoczesnej fabryki gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie kontynuowano myśl rozbudowy dzielnicy, powstały wówczas imponujące budynki użyteczności publicznej: dworzec PKP, dom kultury, obiekty sportowe. Dzielnica zanurzona jest w bujnej zieleni, przywodząc na myśl modernistyczną koncepcję miasta-ogrodu.
Częścią projektu będzie wystawa „Mościce 1927-1939” - pierwsza w historii ekspozycja dotycząca przedwojennych Mościc. Na wystawie znajdą się dzieła sztuki i archiwalia; pierwszy raz publikowane fotografie odnalezione w zbiorach prywatnych, plany architektoniczne i urbanistyczne, obrazy Rafała Malczewskiego powstałe podczas jego reporterskich pobytów w Mościcach obrazy Wilhelma Sasnala, artykuły z gazet, zachowane filmy. Wystawa będzie wspomnieniem zapomnianej skali i rozmachu tej inwestycji.

+ warsztaty, konkursy plastyczne i literackie, spacery, wykłady i koncerty
Więcej na www.tarnow1000.pl

Kurator
Dawid Radziszewski

Organizator
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa

Towarzystwo Przyjaciół Mościc

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Miasta Tarnowa

Główny Partner Wystawy
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A.

Mecenas Projektu
Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

Partnerzy
Centrum Sztuki Mościce
Muzeum Okręgowe w Tarnowie Galeria ZPAF i S-ka

Tarnów. 1000 lat nowoczesności
Autor: Red.
Dworzec PKP / Tarnów Gmach dworca w Tarnowie to architektura tyleż utylitarna, co prowincjonalna. Prosta, szklana bryła nakryta płaskim dachem dla przyjezdnych zdaje się ledwie parterowym pawilonem, tymczasem zdwojona od strony miasta wysokość jednoprzestrzennej hali sprawia, że budynek nabiera rangi adekwatnej do publicznej funkcji.
Współczesny dizajn i błędy w projektowaniu. Wystawa Błędy w projektowaniu, niedoskonałości tworzywa, nieuwaga wykonawcy mogą być inspiracją nowego pomysłu lub powstania lepszego projektu. Na prezentowanej w BWA Tarnów wystawie współczesnego dizajnu Błądzić jest rzeczą można zobaczyć właśnie takie przykłady sztuki użytkowej. Organizatorzy wystawy pokazują dizajn Studia Beton, Charlesa i Ray Eamesów, Fontarte, Janusza Łukowicza, pracowni Maldoror, Kariny Marusińskiej, Mood Design, New Roman, Oskara Zięty, Yeti...
Le Corbusier w Tarnowie Od 6 do 9 września w Tarnowie odbywać się będą wydarzenia zorganizowane w związku z obchodami 125 rocznicy urodzin architekta. W programie m.in. wycieczki śladami Le Corbusiera i pokazy filmów poświęconych architekturze modernistycznej
Jan Głuszak - Dagarama Wystawa w szklanym pawilonie Instytutu Awangardy przypomina twórczość Jan Głuszaka Dagaramy (1937 – 2000), jednego z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej