Tarnów. 1000 lat nowoczesności

i

Autor: Archiwum Architektury

Tarnów. 1000 lat nowoczesności

2011-07-25 2:00

Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazują tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej.

„Tarnów. 1000 lat nowoczesności”, Tarnów-Mościce, 10.08-30.09.2011

otwarcie w sobotę 27.08 g. 17.00, BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, wernisaż wystawy monograficznej „Mościce 1927-1939” (wystawa czynna 10.08-30.09.2011) przejazd pociągiem na Dworzec PKP w Mościcach, otwarcie głównej wystawy w przestrzeni miasta „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” | artyści: Olaf Brzeski, Rafał Bujnowski, Łukasz Jastrubczak, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Paulina Ołowska (wraz ze studentami California College of the Arts w San Francisco: Fredericko Alvarado, Matt Arent, Melissa Dickenson, William Emmert, Bean Gilsdorf, Kevin Krueger, Blaz Pirnat), Wilhelm Sasnal, Marcin Zarzeka (wystawa czynna 28.08-30.09.2011) g. 21.00, Dworzec PKP w Mościcach, koncert zespołu PUSTKI, wstęp wolny

Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazują tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej. Nowoczesna historia Tarnowa zaczyna się w 1929 roku, powstała wówczas przemysłowa dzielnica Mościce. Kończy się tysiąc lat później, w projektach Jana Głuszaka Dagaramy (1937-2000), tarnowskiego architekta futurologa, który w latach 60. i 70. XX wieku tworzył wizje miast przyszłości. Wystawa zrealizowana jest w formie szlaku, na którym znajdują się nie tylko prace zaproszonych artystów, ale także modernistyczna architektura oraz założenia urbanistyczne. Cześć prac, jak choćby, pokazywana w ramach prologu wystawy w 2010 roku, rzeźba Wilhelma Sasnala pozostanie w mieście na stałe.

W szczególny sposób skupia się na Mościcach, dzielnicy Tarnowa powstałej w okresie międzywojennym. Osiedle przyfabryczne zostało założone wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych w 1927 roku, jeszcze przed powstaniem COP-u. Na 600 hektarach pustego pola wytyczono samowystarczalny kompleks przemysłowo-urbanistyczny, zgodnie z modernistycznymi zasadami projektowania miast. Dynamiczny rozwój nowoczesnej fabryki gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie kontynuowano myśl rozbudowy dzielnicy, powstały wówczas imponujące budynki użyteczności publicznej: dworzec PKP, dom kultury, obiekty sportowe. Dzielnica zanurzona jest w bujnej zieleni, przywodząc na myśl modernistyczną koncepcję miasta-ogrodu. Częścią projektu będzie wystawa „Mościce 1927-1939” - pierwsza w historii ekspozycja dotycząca przedwojennych Mościc. Na wystawie znajdą się dzieła sztuki i archiwalia; pierwszy raz publikowane fotografie odnalezione w zbiorach prywatnych, plany architektoniczne i urbanistyczne, obrazy Rafała Malczewskiego powstałe podczas jego reporterskich pobytów w Mościcach obrazy Wilhelma Sasnala, artykuły z gazet, zachowane filmy. Wystawa będzie wspomnieniem zapomnianej skali i rozmachu tej inwestycji.

+ warsztaty, konkursy plastyczne i literackie, spacery, wykłady i koncerty Więcej na www.tarnow1000.pl

Kurator Dawid Radziszewski

Organizator Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie Instytucja Kultury Miasta Tarnowa

Towarzystwo Przyjaciół Mościc

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Miasta Tarnowa

Główny Partner Wystawy Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A.

Mecenas Projektu Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

Partnerzy Centrum Sztuki Mościce Muzeum Okręgowe w Tarnowie Galeria ZPAF i S-ka

Tarnów. 1000 lat nowoczesności

i

Autor: Archiwum Architektury