TERRA - pierwsza międzynarodowa nagroda dla architektury z ziemi

i

Autor: Archiwum Architektury Nagroda w kategorii budynek wielorodzinny: Wielki Mur WA w Zachodniej Australii; Inwestor Jaxon; Autorzy: Luigi Rosselli; Ziemia: Murchison Stabilized Earth Pty Ltd

TERRA Award - międzynarodowa nagroda dla architektury z ziemi

2016-08-19 13:52

Aż dziewięć realizacji nagrodzono w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu TERRA. Celem nagrody jest uhonorowanie współczesnej architektury wykonanej przy użyciu ziemi.

Ziemia, choć należy do najbardziej tradycyjnych materiałów budowlanych, staje się coraz bardziej popularna w architekturze współczesnej. Do jej zalet należą łatwa dostępność, niska energochłonność, ekologiczność oraz możliwość zastosowania w obiektach wznoszonych wysiłkiem wspólnoty - z ziemi mogą bowiem budować osoby nie posiadające kwalifikacji. Materiał ten sprawdza się zwłaszcza w gorącym klimacie, miejscach odległych od centrów miast oraz w sytuacjach, gdy brakuje środków na wykorzystanie innego, droższego budulca. Właśnie dlatego ziemia często spotykana jest w architekturze humanitarnej. Ale nie tylko. Jej plastyczność umożliwia uzyskanie form odpowiadających współczesnej wrażliwości.

Popularyzacji oraz uhonorowaniu architektury z ziemi służy rozstrzygnięta po raz pierwszy międzynarodowa nagroda TERRA, która jest odpowiednikiem ustanowionej w 2013 roku edycji francuskiej. Jej celem jest nie tylko wyróżnienie wyjątkowych projektów, lecz także docenienie odwagi inwestorów za wybór tego materiału, kreatywność projektantów, umiejętności rzemieślników oraz przedsiębiorców – czytamy na oficjalnej stronie konkursu.

Nagroda została ustanowiona przez międzynarodowe centrum badań konstrukcji z ziemi Labex AE&CC-CRAterre-ENSAG Lab, projekt amàco, stowarzyszenie CEAterre oraz magazyn EcologiK/EK pod auspicjami UNESCO. Honorowym przewodniczącym konkursu jest architekt Wang Shu, laureat nagrody Pritzkera 2012.

W pierwszym etapie wybieranych jest 40 budynków, w drugim etapie jury nagradza zwycięzców każdej z ośmiu konkursowych kategorii: - budynek jednorodzinny - budynek wielorodzinny szkoły- obiekty sportowe i szpitale - obiekty kulturalne i sakralne - wnętrza biura- sklepy i fabryki otoczenie- sztuka i architektura krajobrazu - architektura i rozwój lokalny- warsztaty, szkolenia i festiwale

Do pierwszej edycji konkursu można było zgłaszać obiekty ukończone w 2000 roku, wykonane z zastosowaniem różnych technologii. Spośród 357 nadesłanych zgłoszeń, jury wybrało zwycięzców dziewięciu kategori. Przyznano także nagrodę specjalną i dwadzieścia wyróżnień. Budynki nagrodzone w tegorocznej edycji to Dom Regionalny XXI wieku w Hiszpanii (kategoria budynek jednorodzinny), Wielki Mur WA w Zachodniej Australii (kategoria budynek wielorodzinny), Liceum Païamboué w Nowej Kaledonii (kategoria szkoły, obiekty sportowe i szpitale), Biblioteka Publiczna Ambepussa na Sri Lance (kategoria obiekty kulturalne), Targ Koudougou w Burkina-Faso (kategoria biura, sklepy i fabryki), renowacja Fortu Jahili w Abu Zabi (kategoria wnętrza), Schody do Nieba w mieście Orion w Maroko (kategoria otoczenie, sztuka i architektura krajobrazu), rekonstrukcja chińskiej wioski po trzęsieniu ziemi (architektura i rozwój lokalny). Nagrodę specjalną za innowację technologiczną otrzymała pracownia Martin RAUCH, Lehm Ton Erde.

Po zakończeniu konkursu, realizacje zakwalifikowane do drugiego etapu prezentowane będą w ramach objazdowej wystawy. Wszystkie staną się częścią internetowej bazy architektury wzniesionej z wykorzystaniem ziemi.