THINK NEXT by Franke

i

Autor: Archiwum Architektury Wystąpienie Philippe'a Starcka; Fot. serwis prasowy

THINK NEXT by Franke

2017-10-27 16:04

Zorganizowana przez Franke konferencja w Aarburgu miała interaktywny charakter, rozmowy i dyskusje panelowe prowadzone były równolegle z sesjami warsztatowymi i laboratoriami. Wykłady wygłosili m. in. Claus Meyer, Mateo Thun, Tyler Brûlé, Philippe Starck, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat kuchni, projektowania, zachowań konsumenckich, architektury, zrównoważonego rozwoju i technologii – relacja Beaty Tylec-Skórki

Pierwsza konferencja pod hasłem THINK NEXT by Franke odbyła się pod koniec sierpnia w siedzibie tej firmy w mieście Aarburg w północnej części Szwajcarii. W spotkaniu uczestniczyło prawie 500 gości. Program dotyczył przede wszystkim innowacji w projektowaniu dla branży restauratorskiej i przemysłu hotelarskiego. Konferencja miała interaktywny charakter, rozmowy i dyskusje panelowe prowadzone były równolegle z sesjami warsztatowymi i laboratoriami. Wykłady wygłosili m. in. Claus Meyer, Mateo Thun, Tyler Brûlé, Philippe Starck, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat kuchni, projektowania, zachowań konsumenckich, architektury, zrównoważonego rozwoju i technologii.

W otwierającej prelekcji Claus Meyer, restaurator, autor książek kucharskich oraz profesor w katedrze nauk o żywności Uniwersytetu Kopenhaskiego opowiedział o swojej karierze i jednym z największych sukcesów – restauracji Noma w Kopenhadze, nagradzanej dziś jako najlepsza na świecie. Architektura powinna łączyć się z naturą, a nie być postrzegana jako coś odrębnego – takimi słowami rozpoczął swój wykład włoski architekt Matteo Thun (Matteo Thun & Partners). Zaprezentował m.in. projekt Healthy Leasing Hotel w Bürgenstock (Szwajcaria), który w ofercie będzie miał nie tylko zabiegi SPA, ale też usługi medyczne realizowane w otoczeniu przyrody. Z kolei w zaprojektowanej przez Thuna winiarni Longen-Schlöder w Longuich (Niemcy) goście, decydując się na jeden z 20 domków-apartamentów, mogą wybrać również rodzaj ogrodu: zacieniony, ziołowy, różany lub owocowy. W swojej zamykającej konferencję prezentacji francuski projektant Philippe Starck podkreślał obowiązek kreatywności. Jest wśród nas niewielu, którzy potrafią uratować życie, ale wszyscy możemy poprawić życie społeczeństwa poprzez swoją inteligencję i kreatywność, bo tylko dzięki nim damy radę zmierzyć się z zadaniami, jakie stawia nam rzeczywistość – mówił. W dalszej części wykładu zaprezentował swoje projekty (meble, łodzie podwodne, perfumy, okulary), zwracając uwagę na pojęcia dematerializacji i biomechaniki jako ważne aspekty projektowania.