Architektura MuratorWydarzeniaTowarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji

Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji

Nie Bjarke Ingels Group, ale JEMS Architekci zaprojektują ostatecznie zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli. Nowa koncepcja zakłada między innymi przekształcenie reliktów tzw. Domu Słowa Polskiego w dwupoziomowy ogród. Zabudowa będzie też znacznie wyższa.

Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji
Zespół Towarowa 22 w Warszawie, proj. JEMS Architekci; widok od strony ul. Miedzianej, w centrum zabytkowy pawilon Domu Słowa Polskiego

Sześciohektarowa działka między ul. Towarową, Pańską i Miedzianą na warszawskiej Woli należy do firmy Echo Investment. Przed II wojną światową znajdował się tu plac Kazimierza Wielkiego z popularnym targowiskiem i halą. W 1950 roku wzniesiono rozległy kompleks poligraficzny, tzw. Dom Słowa Polskiego, według projektu Kazimierza Marczewskiego, Stefana Putowskiego i Zygmunta Skibniewskiego. Ostatnio część zabudowy zajmowało centrum handlowe Jupiter. Choć to właściwie ścisłe centrum Warszawy, cały teren wraz z rozległym parkingiem przypominał raczej amorficzną przestrzeń charakterystyczną dla przedmieść. Tymczasem najbliższa okolica ulega  diametralnym zmianom. Po drugiej stronie ulicy Towarowej stanęły wieże zespołu biurowo-usługowego The Warsaw HUB (proj. AMC – Andrzej M. Chołdzyński) i 195-metrowy Skyliner (proj. APA Wojciechowski Architekci), a tuż obok wieżowiec Warsaw UNIT (proj. Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury) i kompleks Generation Park (proj. JEMS Architekci).

Towarowa 22 według JEMS Architekci

Echo Investment już cztery lata temu zaprezentowało koncepcję zabudowy tego miejsca pod nazwą Towarowa 22. Opracowało ją duńskie biuro Bjarke Ingels Group, które wspierać mieli Polacy z Medusa Group. Projekt zakładał realizację kilku niewysokich, wkomponowanych w zieleń budynków o łącznej powierzchni ok. 230 tys. m².  Fascynuje nas próba odtworzenia dzielnicy, która istniała tu w latach 30. XX wieku: kameralnego, łatwo dostępnego dla pieszych minimiasta zaprojektowanego w ludzkiej skali. Chcemy nawiązać do historii i ponownie wyobrazić sobie te ulice, przy których powstaną małe galerie, kawiarnie czy sklepiki. Naszym celem jest odtworzenie tej okolicy, ale w nowoczesnej interpretacji – mówił Bjarke Ingels podczas spotkania w pawilonie wystawowym SARP jesienią 2019 roku.

Czytaj też: Bjarke Ingels Group – Warszawa z projektem duńskiej pracowni BIG [NOWE WIZUALIZACJE] |

Plany się jednak zmieniły. Nową koncepcję zespołu Towarowa 22 przygotowało studio JEMS Architekci. Inwestorzy, Echo Investment i AFI Europe, po raz pierwszy pokazali projekt podczas tegorocznych targów nieruchomości MIPIM w Cannes. W Warszawie oficjalna prezentacja założenia odbyła się 21 marca. Jak tłumaczył Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, projekt się zmienił, bo zmieniły się też czasy, w których żyjemy. Najemcy i przyszli użytkownicy mają nowe wymagania. Ogromnym przekształceniom uległo też najbliższe otoczenie działki. Projektowana przez Jemsów zabudowa będzie więc znacznie wyższa: wieżowce powstaną od strony ul. Towarowej, ale będą nieznacznie wycofane, by zachować istniejącą kompozycję z dominantą biurowca Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego. Najwyższym obiektem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu Towarowej i Pańskiej.

Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji
Zespół Towarowa 22 w Warszawie, proj. JEMS Architekci; koncepcja zakłada odtworzenie ul. Wroniej i przejścia pomiędzy Chłodną a Pańską

Park Słowa Polskiego i domy do pracy

Jemsi zaproponowali też rozległy, dwuhektarowy park od strony ul. Miedzianej i zachowanie reliktów tzw. Domu Słowa Polskiego. Inwestor powiedział nam: róbcie to po swojemu, ale najważniejszy jest park pośrodku założenia. I on był dla nas punktem wyjścia – mówił Maciej Rydz, partner w pracowni JEMS. Architekci pracowali nad koncepcją ponad rok. Istniejący na działce zabytkowy pawilon wejściowy Domu Słowa Polskiego wraz z konstrukcją dawnych hal postanowili wyeksponować i zaadaptować na wielopoziomowy miejski ogród. Byliśmy zachwyceni tymi obiektami. One powstały jeszcze przed wprowadzeniem doktryny socrealizmu w architekturze, na fali marzeń o lepszej Warszawie, więc idealnie wpisują się w naszą koncepcję nowoczesnego miasta w mieście – podkreślił Rydz. Stalowe kratownice w intensywnie żółtym kolorze przekrywać będą wnętrza parkowe o zróżnicowanym charakterze.

Naturalnym przedłużeniem parku maja być otaczające ulice oraz dziedzińce, a nawet elewacje projektowanych obiektów. Autorzy przewidują też alternatywne przejścia przez podwórka oraz nowe szlaki komunikacyjne, łączące całe założenie m.in. z pobliskim Muzeum Woli czy, poprzez Wronią, z Browarami Warszawskimi, notabene również zaprojektowanymi przez Jemsów dla Echo Investment. Konstrukcja dawnych hal produkcyjnych to nie jedyne historyczne elementy, które architekci chcą wykorzystać w nowej. Zapowiadają też ponowne użycie materiałow z rozbieranego właśnie centrum handlowego Jupiter.

Towarowa 22 mam być tzw. inwestycją mixed-use z mieszkaniami, apartamentami na wynajem, biurami i potrzebnymi na co dzień usługami. Na potrzeby tego projektu ukuliśmy pojęcie „dom do pracy”, co najlepiej chyba oddaje współczesne trendy i wielofukcyjność zabudowy – tłumaczył Paweł Majkusiak, partner w pracowni JEMS Architekci. Powierzchnia użytkowa planowanych obiektów wyniesie łącznie ponad 200 tys. m². Realizacja zespołu planowana jest jednak na lata, Nicklas Lindberg zastrzega więc, że plany odnośnie podziału na poszczególne funkcje mogą się jeszcze zmienić. Budowa rozpocznie się za to już wkrótce. Pierwszym budynkiem będzie biurowiec przy ul. Pańskiej. Spodziewamy się, że będziemy mogli rozpocząć realizację już za kilka miesięcy – zapowiada Michał Stępień, wiceprezes AFI Europe Poland.

Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji
Zespół Towarowa 22 w Warszawie, proj. JEMS Architekci; fragment parku Słowa Polskiego w dawnych halach poligraficznych
Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji
Zespół Towarowa 22 w Warszawie, proj. JEMS Architekci; zabudowa ma się stopniowo obniżać ku południowemu wschodowi, tworząc łagodne przejście między wielkomiejskim rondem Daszyńskiego i historyczną zabudową przy ul. Miedzianej
Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji Towarowa 22, jesień 2022, w tle wieżowiec Varso Tower; fot. Tomasz Żylski
Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji Towarowa 22, jesień 2022. Na pierwszym planie jeden z pawilonów Domu Słowa Polskiego, z charakterystycznymi świetlikami, w tle zespół Warsaw Hub; fot. Tomasz Żylski
Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji Towarowa 22, jesień 2022; fot. Tomasz Żylski
Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji Towarowa 22, jesień 2022; fot. Tomasz Żylski
Medusagroup partnerem Bjarke Ingelsa przy projekcie Towarowa 22 Autorska koncepcja formgivningu, czyli wpływania na przyszłość poprzez architekturę, była jednym z głównych tematów warszawskiego wykładu Bjarke Ingelsa. Duńczyk opowiedział też o projekcie Towarowa 22, który jego pracownia realizować będzie w stolicy razem z biurem medusagroup.
Bjarke Ingels: Warszawa zyska nową dzielnicę Towarowa 22 to nowa dzielnica Warszawy, która łączy miejską intensywność ulic i bloków z otwartym przestrzeniami wyniesionego parku rekreacyjnego. Tradycyjna i nowoczesna, gęsta i otwarta jednocześnie – o nowym wielofunkcyjnym zespole planowanym w samym centrum stolicy opowiada  Bjarke Ingels z pracowni Bjarke Ingels Group.
Osiedle Ursynów #22 projektu JEMS Architekci Na warszawskim Ursynowie powstanie budynek mieszkalny z 11-piętrową dominantą projektu biura JEMS Architekci. Inwestycja pod nazwą Osiedle Ursynów #22 ma się zakończyć w 2024 roku.
Dobiega końca realizacja ambasady RP w Berlinie według projektu Jemsów Na budynku ambasady RP w Berlinie zawisła wiecha. Obiekt według projektu biura JEMS Architekci ma zacząć działać za rok. Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy reprezentacyjnej Unter den Linden.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.