Architektura MuratorWydarzeniaTożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki podjął się karkołomnego zadania. W pięciu miastach Polski organizuje wystawy, z których każda przygląda się innemu fenomenowi rodzimej architektury.

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: pięć wystaw w pięciu miastach Polski

Każda z wystaw to inny wycinek historii oraz inny wątek przewodni. Ta krakowska skupi się na okresie 1918–1939, a jej tematem będzie sztuka. Ekspozycja w Warszawie dotyczyć będzie lat 1939–1956 i zagadnienia władzy, w Lublinie okresu 1956–1970 i społeczeństwa, w Poznaniu okresu 1970–1989 i pojęcia szeroko rozumianego transferu, a w Katowicach, obejmująca okres 1989–2018, tematyki przemian.

Seria pięciu wystaw pozwoli nam pokazać, że różnorodne, lokalne procesy modernizacyjne splatają się ze sobą, by ostatecznie złożyć się na ogólny dorobek polskiej architektury i urbanistyki. Chcemy tym samym nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy – zapowiadają organizatorzy.

We wszystkich pięciu miastach odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące: debaty, wykłady, spacery, warsztaty rodzinne i warsztaty dla szkół. Wernisaż pierwszej z wystaw już 27 września w dawnym hotelu Cracovia. Tożsamość architektury Krakowa lat 1918–1939 można opisać w oparciu o jej związki ze sztukami pięknymi i użytkowymi oraz dążenie ku modernizacji i nowoczesności. Była to tożsamość lokalna, sięgająca do tradycji artystycznych oraz architektonicznych i zanurzona w debatach na temat stylu narodowego, ale jednocześnie naznaczona przez proces wkraczania miasta na ścieżkę metropolitalnego rozwoju – tłumaczy kuratorka krakowskiej ekspozycji Małgorzata Jędrzejczyk. Poniżej publikujemy harmonogram otwierania wystaw w czterech kolejnych miastach.

Warszawa: WŁADZA
Gdzie: Biblioteka Uniwersytecka
Kiedy: 8 października – 15 grudnia 2019
Kurator: Grzegorz Mika

Lublin: SPOŁECZEŃSTWO
Gdzie: Centrum Spotkania Kultur
Kiedy: 11 października – 15 grudnia 2019
Kuratorzy: Marcin Semeniuk, Karol Krupa

Poznań: TRANSFER
Gdzie: dawny dworzec PKP
Kiedy: 18 października – 15 grudnia 2019
Kuratorka: Alicja Gzowska

Katowice: PRZEMIANA
Gdzie: siedziba NOSPR
Kiedy: 25 października – 15 grudnia 2019
Kurator: Jakub Świerzawski

Z archiwum „Architektury”: architektura samorzutna W cyklu „Z archiwum” publikujemy dwa artykuły na temat tzw. architektury samorzutnej, czyli realizowanej metodami gospodarskimi na własne potrzeby, zwykle bez udziału architekta: tekst popularyzatora tego pojęcia Jana Minorskiego z 1963 roku i Andrzeja Rzymkowskiego z roku 1964 roku. O współczesny komentarz do materiału poprosiliśmy Annę Zawadzką-Sobieraj.
Toalety publiczne w Polsce: TOP 5 Dzięki inwencji architektów, realizujących często niezwykle efektowne pomysły, oraz nowym rozwiązaniom na rynku, zwiększających higienę i komfort użytkowania, wizyta w publicznej toalecie przestaje być przykrą koniecznością. Prezentujemy pięć oddanych w ostatnich latach toalet publicznych. Zobaczcie nowe projekty toalet publicznych w Polsce: od katowickiego Spodka, do warszawskiego Vitkaca.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rok 2019 w architekturze – najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2019 roku W 2019 roku obchodziliśmy m.in. 50. rocznicę wynalezienia internetu, 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce i 15. rocznicę przystąpienia naszego kraju do UE, ale też 100. rocznicę powstania Bauhausu i 25. rocznicę wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Jakie jeszcze wydarzenia architektoniczne miały miejsce w 2019 roku – co zapamiętamy w Polsce, a co przejdzie do historii architektury na świecie?
Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
10 polskich budynków, które zostaną ukończone w 2017 roku Długo wyczekiwane instytucje publiczne, innowacyjne budynki wielorodzinne i nietypowe biurowce - prezentujemy wybór dziesięciu polskich realizacji, których budowa zakończy się w 2017 roku.