Architektura MuratorWydarzeniaTydzień Designu w Helsinkach

Tydzień Designu w Helsinkach

„Lepiej” to hasło tegorocznej edycji Tygodnia Designu, który odbędzie się w dniach 1-11 września 2016 roku w Helsinkach. Główną atrakcją festiwalu będzie seria miejskich instalacji, w tym jedna zaprojektowana przez polską artystkę Joannę Rajkowską.

Tydzień Designu w Helsinkach
Wizualizacja instalacji projektu Plastique Fantastique. Źródło: materiały prasowe

Zainaugurowany w 2005 roku Tydzień Designu w Helsinkach jest największym tego typu wydarzeniem w krajach nordyckich. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 1-11 września 2016 roku pod hasłem „Lepiej” (en. Better). Ponieważ świat jest pełen rzeczy, projektanci stawiają czoła ogromnemu moralnemu dylematowi – jak uzasadnić kolejne projekty? Każdy nowy produkt musi być lepszy niż to, co mieliśmy wcześniej – mówi inicjator wydarzenia Kari Korkman.

Tegoroczna edycja obejmuje około 200 wydarzeń. Główną atrakcją festiwalu będzie seria instalacji w centrum miasta. Jedna z nich została zaprojektowana przez znany berliński kolektyw Plastique Fantastique, który zaproponował otoczenie słynnego pomnika trzech kowali przejrzystą bańką wykonaną przy użyciu skompresowanego powietrza. Dzięki temu, pomnik z 1932 roku ma sprawiać wrażenie, że unosi się w powietrzu. Nie zabraknie też polskiego akcentu – jedna z miejskich instalacji została zaprojektowana przez polską artystkę Joannę Rajkowską, autorkę takich projektów jak „Dotleniacz” (2007) na placu Grzybowskim w czy „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” przy rondzie de Gaulle’a w Warszawie.

Kolejny punkt programu to cykl dyskusji „Design Diplomacy”, w ramach których 12 ambasad m.in. Belgia, Holandia, Dania, Islandia i Słowacja udostępni swoje siedziby dla publiczności. Formuła wydarzenia polegać będzie na spotkaniu projektanta reprezentującego dany kraj z fińskim designerem przy partii gry w karty. Jednym z wydarzeń cieszących się największym zainteresowaniem jest Design Market, organizowany w Merikaapelihalli największy outlet designu przyciągający rocznie 25. tys. odwiedzających. Z kolei w ramach Showroomu publiczność będzie miała okazje obejrzeć prezentacje producentów designu w przestrzeni zaprojektowanej przez pracownię ALA Architects.

Więcej na oficjalnej stornie internetowej wydarzenia.

Tagi:
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.