Uniwersytet Pływający to inicjatywa organizacji Raumlabor Berlin, założonej w 1999 roku przez sześciu architektów: Andreę Hofmanna, Axela Timma, Benjamina Foerstera-Baldeniusa, Francesco Apuzzo, Jana Lieseganga i Markusa Badera. Dziś skupia przedstawicieli różnych profesji, także urbanistów, projektantów krajobrazu i artystów, zajmując się problemami współczesnej architektury i urbanistyki i prowadząc interdyscyplinarne badania nad miastem i środowiskiem zbudowanym. Tak, kochamy wielkie idee lat 60. i 70. oraz optymizm towarzyszący zmienianiu świata na pomocą pióra. Wierzymy, że społeczeństwo potrzebuje dziś bardziej merytorycznego podejścia, dlatego nasze propozycje przestrzenne są nieinwazyjne i głęboko zakorzenione w lokalności – piszą o sobie.
Najnowszy projekt Raumlabor Berlin to Uniwersytet Pływający, struktura przestrzenna zrealizowana wiosną tego roku w obrębie dawnego zbiornika retencyjnego przy Lilienthalstraße 32 na Kreuzbergu. Studenci i naukowcy z ponad dwudziestu uczelni z całego świata przez całe lato spotykali się tam z architektami, artystami, muzykami i aktywistami, by wspólnie dyskutować o przestrzeni i obowiązujących praktykach zagospodarowywania miast.
Ruszyła już ostatnia, jesienna odsłona projektu. Podczas Fall Open Weeks, do 15 września, można wziąć udział w licznych warsztatach, dyskusjach i koncertach na terenie Uniwersytetu. W Programie m.in. zajęcia z budowania kuchni solarnych i filtrów bakteryjnych do oczyszczania wody, warsztaty z konstruowania tymczasowych struktur i placów zabaw oraz wycieczki po okolicy. Szczegółowy harmonogram dostępny tu.