Architektura MuratorWydarzeniaVII Dni Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim

VII Dni Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim

Tegoroczna edycja (16 – 18 czerwca) łączy zwiedzanie zabytków usytuowanych w okolicach Traktu Królewskiego oraz wizyty w galeriach i muzeach z wykładami na uniwersytecie. W programie m.in. wykład „Fotografia architektury, architektura fotografii" inspirowany pracami Nicolasa Grospierre'a dotyczącymi modernistycznej architektury. Na kolejne dni zaplanowano oprowadzanie po zachowanej pracowni sławnych artystów polskiej awangardy, a także spacer „Śladami warszawskich hoteli"

To akcja organizowana od 2005 roku przez Instytut Historii Sztuki i działającą przy nim fundację Ars Auro Prior. Popularyzuje sztukę i sposoby jej badania czy opisywania. Tegoroczna edycja (16 – 18 czerwca 2011) łączy zwiedzanie zabytków usytuowanych w okolicach Traktu Królewskiego oraz wizyty w galeriach i muzeach z wykładami na uniwersytecie.

15 czerwca (środa)

16.00 – Koniec podróży. Cykl wystaw „Ideozy” w Instytucie Awangardy
(Fundacja Galerii Foksal, ul. Górskiego 1A)
Spotkanie z uczestnikami projektu Ideozy – cyklu sześciu wystaw organizowanych przez młodych historyków sztuki w ramach warsztatów kuratorskich prowadzonych przez prof. Andrzeja Turowskiego, które odbywały się w Instytucie Awangardy na przełomie 2009 i 2010 r. Prezentacja podsumowującej projekt publikacji.

18.00 – Magdalena Wróblewska, Fotografia architektury, architektura fotografii
(Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, tzw. Stary BUW, sala 106)
Inspiracją wykładu stały się prace Nicolasa Grospierre’a z różnych cyklów fotografii dotyczących modernistycznej architektury. Przez pryzmat tych obrazów ukazane zostaną wybrane zagadnienia relacji dwóch mediów. Nowoczesne formy architektoniczne określają estetykę fotografii, ale i fotografia kształtuje doświadczanie i rozumienie modernistycznych budowli.

16 czerwca (czwartek)

12.00 – Studio Edwarda Krasińskiego i Henryka Stażewskiego
(Oprowadzanie po unikatowym przykładzie zachowanej pracowni sławnych artystów polskiej awangardy przez uczestników projektu Ideozy; Instytut Awangardy, Al. Solidarności 64 m. 118, 11 p.)
Uwaga: limit osób – 10. Zapisy podczas prezentacji publikacji w FGF w środę.

15.00 – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – prezentacja projektu i dyskusja o stanie obecnym. Architektura, kolekcja, działalność…
(Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, prowadzenie: Andrzej Pieńkos i Tomasz Fudala)

Próby romantyków na granicy sztuk:
18.00-19.00 – Andrzej Pieńkos, Kawa i popiół. Victora Hugo twórczość niemożliwa

(Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, tzw. Stary BUW, sala 106)
19.00-20.00 – Kamil Kopania, Lalki i muzyka. Eksperyment teatralny w kręgu Chopina
(Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, tzw. Stary BUW, sala 106)
O mało znanych epizodach na marginesach twórczości sławnych artystów XIX w. mówić będą wykładowcy Instytutu Historii Sztuki UW. Chwile relaksu, a może eksperyment na granicach sztuki – jak rozumieć takie próby?

17 czerwca (piątek)

16.30 – Maria Poprzęcka, Koniec sztuki
(Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28, tzw. Stary BUW, sala 106)
Koniec sztuki jest od pewnego czasu przedmiotem katastroficznych diagnoz i ponurych prognoz. W wykładzie zostaną przedstawione wskazywane najczęściej objawy i przyczyny końca sztuki, jak też odpowiedzi artystów dowodzących, że sztuka bynajmniej się nie kończy, tylko zmienia.

18 czerwca (sobota)

13.00 – Karolina Andrzejewska i Katarzyna Juchniewicz (Fundacja Architektury),
Śladami warszawskich hoteli
(spacer, zbiórka przed kościołem Wizytek, przy pomniku kardynała Wyszyńskiego)
Podążając szlakiem warszawskich hoteli z XIX i XX w. przeanalizujemy ich architekturę i prześledzimy zmieniające się potrzeby nowoczesnego miasta. Przyjrzymy się panującym wówczas stosunkom społecznym, kwitnącemu życiu artystycznemu i literackiemu, przypomnimy najwybitniejszych gości. Spacer obejmuje hotele: Bristol, Europejski, Victoria, Warszawa oraz Dom Chłopa. Prowadzą absolwentki historii sztuki, od kilku lat popularyzujące warszawskie dziedzictwo architektoniczne.

16.00 – Andrzej Pieńkos, Nowoczesna Starówka?
(spacer, zbiórka pod Kolumną Zygmunta)
Czy powojenna rekonstrukcja Starówki to odbudowa, czy nowoczesna kreacja artystyczna, unikat w sztuce światowej połowy XX w.? Spacer z omówieniem kilku przykładów staronowej polichromii i innych form dekoracji odbudowanych kamienic w okolicach Rynku Starego i Nowego Miasta.

Spacery będą trwały ok. 1,5 godz., przewidziana także dyskusja z uczestnikami. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.


Informacje: www.ihs.uw.edu.pl

fotka z /zdjecia/uw_art.jpg