pomnik Fryderyka Chopina

i

Autor: Archiwum Architektury

W Wiedniu stanie pomnik Fryderyka Chopina

2010-05-24 2:00

Jury Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina rozstrzygnęło konkurs na projekt realizacji pomnika pianisty w Wiedniu. Zwycięzcą został Krzysztof M. Bednarski. Pomnik ma stanąć w Schweizer Garten, a jego odsłonięcie odbędzie się w październiku.

Projekt „La note bleue” Krzysztofa M. Bednarskiego zwyciężył w zamkniętym konkursie na pomnik w Park Schweizer Garten. Fraza „La note bleue” odnosi się do słów George Sand, która w muzyce Chopina dostrzegła niezwykłą „niebieską nutę”, synonim geniuszu i tajemnicy natchnienia twórczego. Typ przedstawienia wywodzi się z tradycji profilowych wizerunków i portretowych siluett, modnych w okresie romantyzmu. Charakterystyczne ujęcie profilu kompozytora, jest łatwo rozpoznawalne, proste i symboliczne. Ukryte w podstawie oświetlenie, ma tworzyć w nocy szczególna aurę „niebieskości”, jako symbolicznej ramy pomnika. W ciągu dnia profilowy portret Chopina, zwielokrotniony przez cień, będzie rysował na podstawie zmienne, przemijające obrazy.

Krzysztof M. Bednarski studiował w latach 1973 – 1978 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znany jest z takich prac jak projekt pomnika „Spotkanie z Federico Fellinim” dla Rimini, rodzinnego miasta reżysera, czy dłoni kadrujących obraz na „Nagrobku Krzysztofa Kieślowskiego” w Warszawie na Powązkach.

fotka z /zdjecia/9981600.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury