Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa przyszłości. Otwarcie wystawy "Plany na przyszłość"

Warszawa przyszłości. Otwarcie wystawy "Plany na przyszłość"

20 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie otwarto jubileuszową, dwudziestą wystawę "Plany na przyszłość". To największy przegląd projektów, które zostaną zrealizowane w Warszawie w najbliższym czasie, organizowany cyklicznie już od dwudziestu lat przez Centrum Łowicka.

Jubileuszowa 20. edycja wystawy "Plany na przyszłość"

Przez wiele lat był to jedyny, odbywający się systematycznie przegląd projektów i kierunków rozwoju stołecznej architektury. Pierwsze edycje odbywały się w siedzibie centrum na Mokotowie, wkrótce jednak wystawę przeniesiono do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Łącznie w ciągu 20 lat zaprezentowano niemal 2000 projektów z blisko 400 pracowni architektonicznych. Kuratorką ekspozycji jest niezmiennie Dorota Katner.

Pierwsza wystawa "Plany na przyszłość". Rysunki architektoniczne i makiety nowych warszawskich inwestycji" była dla architektów zaskoczeniem. Oto prezentacją ich bieżącej twórczości zajęła się niezwiązana z zawodowym środowiskiem instytucja. Bez selekcji, bez wartościowania, Centrum łowicka demokratycznie otwarło drzwi przed wszystkimi projektującymi w stolicy architektami i inwestorami. To właśnie ten egalitarny koncept, z początku przez zawodowców krytykowany, z czasem okazał się siłą i wielka wartością wystawy. - napisała Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator" we wstępie do katalogu jubileuszowej edycji.

"Plany na przyszłość" stały się stałym miejscem dyskusji o nowej architekturze, przykładem trwałości w mieście określonym przez nieciągłość i zmianę. Każdej wystawie towarzyszy katalog zbierający wszystkie zaprezentowane w ramach danej edycji projekty. To niewyczerpane źródło informacji o stołecznych inwestycjach, zrealizowanych projektach oraz planach, które pozostały na papierze.

Od poprzednich edycji tę jubileuszową odróżnia architektura wystawy zaprojektowana przez pracownię WWAA. Projekty wyeksponowano na ustawionych w rzędach stołach kreślarskich, pomiędzy którymi znalazły się także makiety. Łącznie zaprezentowano 99 najnowszych projektów z 45-ciu warszawskich pracowni architektonicznych. Znalazły się tu biurowce, budynki mieszkalne, obiekty sportowe, handlowe, rewitalizacje starych obiektów. Plany na Przyszłość to także ekspozycja planów zagospodarowania przestrzennego, nagród w konkursach architektonicznych, prac dyplomowych studentów architektury, a także filmów o mieście, architektach i architekturze.

Podczas otwarcia wystawy w imieniu Oddziału Warszawskiego SARP wręczono nagrody dla najlepszych prac dyplomowych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nagrodę równorzędną otrzymali Małgorzata Dembowska za projekt Trakt praski. Urbanistyczne połączenie lewobrzeżnej i prawobrzeżnej Warszawy jako czynnik rewitalizacji Prago Północ przygotowanej pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz oraz Jan Bagiński za projekt Budynku wielorodzinny otwartego kodu, przygotowany pod kierunkiem Grzegorza Stiasnego.

Plany na przyszłość
21 maja - 11 czerwca 2015, godz. 10-20
Biblioteka Uniwersytecka
ul. Dobra 56/66, Warszawa
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydent m.st. Warszawy.

Nowe warszawskie plany Po raz dwudziesty drugi stołeczne Centrum ŁOWICKA organizuje swoją coroczną wystawę PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ. Architektura Warszawy w projektach.
Warszawa znów patrzy w przyszłość Tegoroczne Plany na przyszłość pokazały, że nowe warszawskie inwestycje opierać się będą w dużej mierze na zagęszczaniu zabudowy. Plansze wystawione zostały w pawilonie SARP przy ul. Foksal, a niektóre także poza budynkiem, w ogrodzie na skraju skarpy wiślanej. Podobnie jak w ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji, wnętrze podzieliły rzędy stołów stylizowanych na rajzbrety. Dodano jednak nowe akcesoria kojarzące się z pracownią architektoniczną sprzed epoki komputerów – podsumowanie Krzysztofa Zięby.
Nowa architektura Warszawy. Wystawa Plany na przyszłość. Architektura Warszawy w projektach to największa tego typu przeglądowa wystawa architektoniczna w Polsce. Ekspozycja, która pokazuje nowe stołeczne inwestycje, jest organizowana od 21 lat przez mokotowski dom kultury Centrum ŁOWICKA.
Jubileuszowe Plany na przyszłość W ciągu 20 lat na wystawie zaprezentowano niemal 2000 projektów prawie 400 pracowni architektonicznych i każdy znalazł miejsce w towarzyszącej jej publikacji. Dziś katalogi te stanowią niewyczerpane źródło informacji o stołecznych inwestycjach, zarówno zrealizowanych, jak i tych, które pozostały tylko na papierze.
"Plany na przyszłość" to wystawa szalenie demokratyczna - rozmowa z Dorotą Katner Dobiega końca dwudziesta edycja "Planów na przyszłość". Z okazji jubileuszu wystawy, rozmawiamy z jej kuratorką Dorotą Katner m.in. o trudnych początkach i rosnącej popularności, demokratycznej formule, partycypacji obywatelskiej oraz o tym jak w ostatnich dziesięcioleciach zmieniała się warszawska architektura.
20. edycja wystawy "Plany na przyszłość" "Plany na przyszłość" to odbywający się cyklicznie przegląd projektów, które będą realizowane w Warszawie w najbliższych latach. Dwudziesta, jubileuszowa edycja wystawy rozpocznie się 20 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.