WARSZAWA W BUDOWIE w tym tygodniu: sesja Jak mieszkać? oraz dyskusja o Polskiej Polityce Architektonicznej
Roczne wydatki państwa na mieszkalnictwo to tylko 0,2% budżetu. Tymczasem 60% Polaków nie stać na własne mieszkanie. W jaki sposób budować i poradzić sobie z problemem drożyzny na rynku mieszkaniowym? Czy czeka nas mieszkaniowa katastrofa i osiedla kontenerów?
Jak mieszkać? Mieszkania czy osiedla kontenerów?
sesja: 20 października (czwartek) godz.19.00
miejsce: Szkoła Główna Handlowa, Aula A, ul. Rakowiecka 24a
Prowadzenie: dr hab. Anna Giza Poleszczuk
Sesja z udziałem ekonomistów, architektów i polityków. Mieszkalnictwo wydaje się znajdować na szarym końcu listy priorytetów państwa, daleko za stadionami i autostradami. Roczne wydatki państwa na mieszkalnictwo to tylko 0,2% budżetu. Tymczasem 60% Polaków nie stać na własne mieszkanie. W jaki sposób budować i poradzić sobie z problemem drożyzny na rynku mieszkaniowym? Czy czeka nas mieszkaniowa katastrofa i osiedla kontenerów?
W czasie debaty przedstawimy kluczowe problemy mieszkaniowe, które wybraliśmy na podstawie rozmów z ekspertami, aktywistami i mieszkańcami. Z udziałem zaproszonych gości i publiczności chcemy wybrać najważniejsze postulaty zmian oraz zastanowić się nad możliwością wprowadzenia ich w życie. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie działania należy teraz podjąć, aby w szybkim tempie poprawić naszą jakość mieszkania.
W debacie wezmą udział:
dr inż. arch. Radosław Barek - architekt, specjalizuje się w budownictwie społecznym, współpracuje z Poznańską Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka, z którą tworzy program wyprowadzania z bezdomności
prof. Marek Bryx - ekonomista, prorektor Szkoły Głównej Handlowej, zajmuje się budownictwem mieszkaniowym, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury (2001-2004), prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (2001-2003)
Jakub Grzegorczyk - działacz, przedstawiciel Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, zaangażowany od wielu lat w ruch lokatorski oraz pracowniczy, ukończył studia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych
Stanisław Kudroń - dyrektor Departamentu Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury
Cezary Nowicki - naczelnik w Departamencie Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury
prowadząca:
dr hab. Anna Giza-Poleszczuk - sojolożka, prodziekan Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się socjologią rodziny, socjologią ewolucyjną oraz marketingiem w perspektywie socjologicznej. Prezeska zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Jak projektować miasto? Dyskusja o Polskiej Polityce Architektonicznej
sesja: 21 października (piątek) godz.18.00
miejsce: Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego, pl. Defilad 1
prowadzenie: Tomasz Fudala
Dyskutujemy o tym, jaką rolę może odegrać projekt „Polskiej polityki architektonicznej – polityki jakości krajobrazu, przestrzeni publicznej, architektury”, opracowany z inicjatywy Polskiej Rady Architektury z udziałem specjalistów m.in. ze Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. W sesji wezmą udział zagraniczni goście: grupa Stealth Unlimited, członkowie powołanego przez WWB think tanku „Nowy ład. Jakie projektowanie po 1989 roku?”.
CZYTAJ TAKŻE>>
„Architektura-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na wystawę „Powrót do miasta”
Specjalne spotkanie dla czytelników „A-m” poprowadzi kurator wystawy, Tomasz Fudala. Na uczestników czeka wyjątkowa ekspozycja... i nagrody niespodzianki.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres: architektura_org@murator.com.pl.
miejsce: Szkoła Główna Handlowa, al. Niepodległości 162, Aula Spadochronowa
czas: 26.10.2011, godzina 18.00