Architektura MuratorWydarzeniaWarszawa z drona: nowy fotoplan stolicy

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy

Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy
Warszawa z lotu ptaka 2020, fragment centrum miasta z budynkiem nowej Rotundy

Nowy fotoplan jest bardzo dokładny, m.in. ze względu na dodatkowe loty nad ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy. Został opracowany dla całego obszaru miasta wraz z obrzeżami, obejmując teren o łącznej powierzchni 737,6 km².

Najnowsze zdjęcia ukazujące Warszawę z lotu ptaka powstały w kwietniu 2020 roku, gdy na drzewach nie było jeszcze liści, przez co zabudowa jest bardzo dobrze widoczna. Fotografie wykonano  z pokładu samolotu lecącego na wysokości ok. 1300 metrów. Jeden piksel na planie odpowiada 5 cm w terenie. To najdokładniejsze zdjęcia w historii nalotów fotogrametrycznych w Warszawie.

Warszawa z lotu ptaka 2020

Fotoplany to znakomite źródło wiedzy o stale zmieniającym się krajobrazie miasta. Zarówno dla mieszkańców, jak i urzędników. Takie szczegółowe fotografie prezentujące Warszawę z lotu ptaka stanowią nieocenioną pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opracowywaniu dokumentacji projektowych dotyczących przekształceń własnościowych, regulacji stanów prawnych nieruchomości, wykonywaniu analiz przestrzennych dla nowych inwestycji oraz projektowaniu zieleni.

Najnowsze zdjęcia Warszawy z lotu ptaka można już oglądać w stołecznym portalu mapowym: www.mapa.um.warszawa.pl, z którego korzysta ponad 500 tysięcy unikalnych użytkowników rocznie. Portal mapowy jest stale rozwijany pod kątem niezawodności i szybkości działania, a mapy są nieustannie aktualizowane oraz rozbudowywane o nowe zakresy informacyjne. Najnowszy fotoplan został także bezpłatnie udostępniony w usłudze danych przestrzennych (WMS - Web Map Service).

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy
Tak wygląda Warszawa z drona; tu rejon ulicy Towarowej z budynkiem Warsaw Spire
Autor: (Red.)
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.