Architektura MuratorWydarzeniaWarszawska Dzielnica Społeczna – odpowiedź stołecznych aktywistów na Nowe Żerniki we Wrocławiu

Warszawska Dzielnica Społeczna – odpowiedź stołecznych aktywistów na Nowe Żerniki we Wrocławiu

W Warszawie ma szanse powstać modelowe osiedle na wzór hamburskiego HafenCity. Inicjatorami przedsięwzięcia są aktywistka miejska Joanna Erbel, architekt i urbanista Wojciech Kotecki z pracowni BBGK oraz specjalista public affairs w branży nieruchomości Tomasz Andryszczyk.

Warszawska Dzielnica Społeczna – odpowiedź stołecznych aktywistów na Nowe Żerniki we Wrocławiu
Warszawska Dzielnica Społeczna, możliwy rozkład funkcji – o docelowym podziale zdecydują warsztaty, il. materiały prasowe

Do HafenCity, wielofunkcyjnej dzielnicy, która powstaje na obszarze dawnego portu w Hamburgu, przyjeżdżają dziś goście z całego świata - nie tylko urbaniści, samorządowcy i inni miejscy eksperci, ale też ekonomiści, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych. W oparciu o liczne studia planistyczne i debaty z mieszkańcami na 240 ha realizowana jest tam nowa część miasta, w której docelowo zamieszka nawet 12 tys. osób, a pracę znajdzie blisko 40 tys. Skala warszawskiej inwestycji będzie dużo mniejsza, jednak osiedle wyznaczyć ma nowe standardy w polityce mieszkaniowej i myśleniu o projektowaniu zrównoważonych miast w Polsce. Warszawska Dzielnica Społeczna to oddolna inicjatywa grupy osób, na których czele stoją socjolożka i miejska aktywistka Joanna Erbel, architekt Wojciech Kotecki z pracowni BBGK, która na koncie ma m.in. wielokrotnie już nagradzane Muzeum Katyńskie oraz specjalista public affairs w branży nieruchomości Tomasz Andryszczyk, w latach 2006-2011 rzecznik prasowy stołecznego ratusza, a obecnie członek zarządu w firmie doradczej Primo Corporate Advisory.

Stoimy na stanowisku, że optymalizacja, aktualizacja i intensyfikacja działań z zakresu polityki mieszkaniowej to strategiczny cel i największe wyzwanie dla Warszawy w nadchodzących latach. Obecnie rozwiązania takie jak budownictwo senioralne i wielopokoleniowe, mieszkania na wynajem, TBS-y, kooperatywy, a przede wszystkim mieszkania socjalne i komunalne  stanowią ledwie ułamek stołecznej oferty mieszkaniowej. W Warszawie rocznie oddaje się kilkanaście tysięcy mieszkań, z czego 97-98% stanowią mieszkania komercyjne. Jest to wskaźnik niespotykany w żadnym europejskim mieście – wyjaśniają pomysłodawcy. Na lokalizację wzorcowego zespołu wybrali teren na granicy Woli i Bemowa, tuż obok osiedla Górczewska projektu JEMS Architekci („A-m” 06/2012), planowanej trasy N-S oraz jednej ze stacji II linii metra. Obszar o powierzchni ponad 12 ha należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Realizacja Inwestycji, które obecnie zamierza go sprzedać.

Aby zrównoważyć drastyczną dominację prywatnego rynku deweloperskiego w Warszawie wydaje się zasadne, aby operatorem WDS była miejska spółka, samo MPRI lub też w konsorcjum z innymi podmiotami, których organem założycielskim jest m.st. Warszawa – tłumaczy Joanna Erbel. Masterplan nowego osiedla powstać ma w oparciu o warsztaty charette. Będzie on uwzględniał m.in. założenia programowe, koncepcję przestrzenną, propozycje strefowania i bilanse powierzchniowe. W kolejnym etapie operator organizowałby procedury konkursowo-przetargowe. W pozytywnym scenariuszu część warsztatowa mogłaby zostać zorganizowana w czwartym kwartale tego roku, natomiast pierwsze procedury przetargowe mogłyby wystartować w 2017 roku – dodaje Erbel. W ramach inwestycji przewidziano blisko 3000 mieszkań. Zdaniem władz miasta wyzwaniem będzie jednak znalezienie odpowiedniego modelu finansowania. Jak tłumaczył w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Magazynu Stołecznego" Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za mieszkalnictwo, ratusz potrzebuje kilku tygodni, żeby dokonać niezbędnych analiz zanim zapadnie decyzja o przyszłości tej działki.

Nowe Żerniki z tytułem Ulubieńca Polski 2015-2019 Tytuł Ulubieńca Polski 2015-2019 otrzymało osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu: bezprecedensowe przedsięwzięcie, w którego realizację zaangażowanych było ponad 40 pracowni architektonicznych, władze miasta, a także liczni deweloperzy, kooperatywy i osoby prywatne. W plebiscycie rywalizowało 46 realizacji wybranych przez jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze spośród 459 nadesłanych zgłoszeń.
Wielopokoleniowy dom / Wrocław Dom powstał w ramach konkursu, którego główną ideą było stworzenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, wzmacniającej więzi społeczne. O realizacji biura Major Architekci na Nowych Żernikach pisze Agnieszka Labus.
Zespół Czwarty Wymiar na Nowych Żernikach projektu ch+ i VROA Na Nowych Żernikach we Wrocławiu rozpoczęła się realizacja kolejnego zespołu mieszkaniowego. Zaprojektowały go pracownie ch+ i VROA architekci
Wuwart Apartments we Wrocławiu Wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego zespołu na Nowych Żernikach. Architekci z Q2Studio zaprojektowali proste, zwarte bryły, które stanowić mają reinterpretację tradycyjnych willi miejskich.
Osiedle Atmosfera na Nowych Żernikach – zespół nominowany do UE Mies van der Rohe Award 2019 Prezentujemy osiedle Atmosfera na Nowych Żernikach we Wrocławiu – jedną z realizacji nominowanych do UE Mies van der Rohe Award 2019. Projekt zespołu opracowały biura Arch_it, Pracownia Architektury Głowacki, Horn Architekci, S3NS oraz TSB.
Jakub Dalek o projekcie domu Podwójna hybryda [FILM] Wykład Jakuba Dalka na temat projektu domu Podwójna hybryda – kooperatywy w pasywnym budynku wielorodzinnym na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu (proj. A+house). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.